Otobüs Tostos Masalı

Otobüs Tostos Masalı

Abone Ol google news
Otobüs Tostos Masalı

Bir varmış, bir yokmuş evvel zaman içinde Tostos adında küçük ve şirin bir otobüs varmış. Bu otobüs Tostos yol giderken etrafında bulunan güzellikleri seyretmeyi çok severmiş. Ama öyle bir derdi varmış ki şoförü olan Şımarık Tavşan, çok ama çok aceleci ve Tostosu umursamayan bir şoförmüş.

Şımarık Tavşan, Tostosa bindiği anda onu çalıştırır çalıştırmaz gaza basar, direksiyonu da hızlı bir şekilde bir sağa, bir sola çevirir durur, yavaş gitmeyi hiç ama hiç sevmezmiş.

Tavşan şirin otobüsü böyle sürdüğü zamanlarda, hem Tostosun başı dönüyor, hemde etrafı seyredemediğinden canı çok sıkılıyormuş.

Günlerden bir gün şımarık Tavşan, otobüs Tostosla, harikalar ormanına gidecek yolcuları almak için durakta bekliyorlarmış.

Şımarık Tavşan durakta etrafa bakınıp  “Haydi harikalar ormanına gidecek yolcu kalmasın.  5 Dakikaya kalkıyoruz.” diye bağırıyormuş,

Bu çağrıyı duyan kızıl sincap, kırmızı tavuk ile civcivleri, yaşlı keçi, kaplumbağa ponpon, Minik fare, tombol Kedi ve dahası hemen küçük otobüse binmişler.

Kaplumbağa ponpon çok yavaş yürüdüğünden otobüse en son binen olmuş. Şoförün arka koltuğuna oturmuş olan kırmızı tavuk masallar kitabını açıp masallar okumaya başlamış.

O sırada aceleci olan şımarık şoför otobüsün tam dolmasını beklemeden, hemen otobüs Tostosu çalıştırarak, gaz pedalına sonuna kadar basmış.

Tostos öyle bir isteksizce kalkış yapmış ki yolcular, ne olduğunu anlamadan panikle arkaya doğru yaslanmış. Kırmızı tavuk ise neredeyse elindeki kitabı düşünüyormuş.

Yolcular bu durumdan çok rahatsız olmuşlardı. Kırmızı Tavuk şoföre doğru eğilerek “Rica etsem biraz daha yavaş gidebilir misin? Bu gidişle kaza yapacağız.” diye seslenmiş

Otobüs Tostos, “En sonunda yolculardan biri onu uyardı. Belki artık şımarık yavaş gider.” diye düşünmüş.

Ama tavşan “Sen hiç canını sıkma kardeş, ben çok iyi bir şoförüm.” Diyerek gaza basmaya devam etmiş.

Kaplumbağa ponpon, Tavşanın bu umursamaz tavrına çok kızmıştı “Ya farkında değimlisin kardeş, bu güzel otobüs çok yoruluyor.”

Küçük otobüs yolcuların kendisini düşünmesi üzerine çok duygulanmıştı. Gerçekten de Tostos çok yoruluyormuş. Ama tavşan onu hiç düşünmüyormuş.

Küçük Tostos “Tavşan beni hiç önemsemiyor, keşke şoförüm iyi kalpli kaplumbağa ponpon olsa diye içinden geçiriyormuş.

Tavşan yolcuların sızlanmalarını dinlemeden şarkı mırıldanarak Tostosu hızla sürmeye devam ediyormuş. Küçük otobüs o kadar çok kızmıştı ki, yavaşlayarak bir tepenin kenarında durmuş.

Tavşan her ne kadar gaza bassa da artık Tostos gitmiyormuş. Otobüsün gitmediğini gören yolcular teker teker otobüsten inmeye başladılar.

İlginç olan bir şey vardı ki yolcuların hepsi de otobüs arıza yaptığı için çok memnunmuş.

Tavşan panikle “İnmeyin, inmeyin daha harikalar ormanına gelmedik.” demiş telaşla.

Kızıl Sincap  “Benim biraz spor yapmak istiyorum.” demiş ve koşarak tepeye doğru gitmiş.

Tavuk : “Buradan bizim eve giden kestirme bir yol var. Yavrularımla yürüyerek güvenle eve gitmek istiyoruz.” diyerek yavruları ile yürümeye başlamış.

Yaşlı keçi önce bir etrafa bakınmış, az ileride yemyeşil taze otların olduğunu görünce “Bende şuraya gidiyorum.” Demiş

Minki fare, Kedi ve diğer yolcular ise şoföre hiçbir şey demeden otobüsten indikleri gibi her biri bir yöne gitmiş.

Şımarık şoför yolcuların hepsinin otobüsten indiğini görünce tek başına otobüsü tamir edemeyeceğini bildiğinden ne yapacağını bilememiş. “Eyvah, eyvah otobüs bozuldu, yolcular da gitti. Şimdi ben burada tek başıma onu nasıl tamir edeceğim.” Diye söylenmiş ve yardım istemek için bir oraya, bir buraya koşup, durmuş.

Otobüs Tostos Hikayesi

Ama etrafta kimsecikler yokmuş, tavşan ümitsiz bir halde tam Tostosun yanına dönerken kaplumbağa ponponu görmüş. Ponpon yavaş bir şekilde Harikalar ormanına doğru gidiyormuş.

Tavşan kaplumbağayı görünce çok sevinmişti. Hızla ona doğru koşmaya başlamış. Yanına varınca “Kaplumbağa kardeş, otobüsümü tamir etmem için bana yardım edebilir misin?”

Kaplumbağa biraz düşünmüş sonrada “Yardım ederim ama bir şartım var.” Demiş

Tavşan “Şartın ne.”

Ponpon “Eğer otobüsü tamir etmeyi başarırsak, harikalar ormanına kadar onu benim sürmeme izin vereceksin.” Demiş.

Tavşan bir süre düşünmüş bu teklifi kabul etmekten başkada çaresi yokmuş. O yüzden “Tamam, teklifini kabul ediyorum.” Demiş.

İkisi Tostosa doğru yürümeye başlamışlar. Beraber Tostosu, tamir ettikten sonra ponpon şoför koltuğuna geçmiş ve otobüsü çalıştırarak gaza basmış. Ponpon otobüsü sakin bir şekilde kullanıyor. Ayrıca yavaşta gidiyormuş.

Tostos ilk defa etrafı seyrede seyrede gidiyormuş. Çok mutlu olmuştu. Bu arada Tavşan sabırsızlanarak “Haydi kaplumbağa kardeş, şu gaza biraz bassana bakalım nasıl gidecek.” demiş

Kaplumbağa, tavşanın olanlardan hiç ders almadığını anlamış. “ Tavşan kardeş, niye acele ediyorsun. Hızlı gitmenin sana ne faydası oldu. Bak otobüsün bozuldu.” demiş

Tavşan “Ponponun bu sözlerine çok şaşırmıştı. Çükü otobüsü çok zorladığının farkında bile değilmiş.

Tavşanda yavaş yavaş yaptığı hataların farkına varmaya başlamıştı. Ponpona “Düşündümde, aslında çok haklıymışsın, ben gerçekten de çok kötü bir şoförmüşüm. Bu güzel otobüse çok kötü davranmışım. Bu günden sonra artık daha sakin ve dikkatli kullanacağım.” Demiş.

Ponponda gülümseyerek “Böylesi herkes için daha güvenli olur. Dahası otobüsünde yorulmayacağından seni yolda bırakmaz.” demiş

Bu konuşmaları duyan tostos da artık çok mutluymuş. Etraftaki güzellikleri izleye izleye harikalar ormanına doğru yol almış.

Gerçektende o günden sonra Şımarık Tavşan, Tostosu hiç yormadan sakin bir şekilde kullanmaya başlamış. Tostos yolculuk yapmaktan o kadar keyif alıyormuş ki bir ömür mutlu bir şekilde nice yolcu taşıyıp durmuşlar. Tavşanda artık hiç yolda kalmamış.

Sizlerde Okul Öncesi Hikayeler okumak istiyorsanız Ezop Masalları bölümüne bakabilirsiniz.

Masal Uygulamasını Hemen İndir, Aramıza Katıl!
Download on the App Store Get it on Google Play

Benzer İçerikler

Ördek Okulu Masalı
Ördek Okulu Masalı
Kırmızı Araba Masalı
Kırmızı Araba Masalı
Zumrudu-Anka-Masali
Zümrüdü Anka Masalı
Sarayı Olan Aslanın Masalı
Aslanın Sarayı hikayesi : Hiç bilinmeyen Masallar Kısa

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masallar Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.