Karga Gakguk Masalı

Karga Gakguk Masalı

Abone Ol google news

Bir yaz sabahıydı. Her tarafın yemyeşil olduğu güzel bir ormanın girişinde bulunan büyük ve güzel bir gölün çevresinde yaşayan kuşlar arasında Gakguk isminde bir yavru karga yaşarmış.

O bölgede yaşayan bütün kuşlar, her gün o gölün etrafına toplanır. Kimisi oyun oynar kimisi de gölün serin sularında yıkanırmış.

Ama Karga Gakguk diğer kuşlar gibi yıkanmayı pek sevmez. Sadece susadığı vakitlerde diğer kuşlardan uzak gölün bir köşesine giderek suyunu içer, ardından hemen gölden uzaklaşırmış.

Karga Gakguk’un hiç yıkanmaması üzerine etrafa yaydığı kötü koku dolayısıyla kimse onunla arkadaşlık yapmıyor. Onun olduğu yerede yaklaşmıyordu.

Bir akşamüzeri eve giden yavru kargaya annesi “Gakguk sen hiç gölde yıkanmaya gitmiyor musun?” diye sormuş.

Gakguk ” Anne biliyorsun, ben yıkanmayı sevmiyorum.”

Anne “Olur mu? Sen yıkanmazsan, önce tüylerin kokmaya başlar. Sonrada o güzel tüylerin teker teker dökülür. Ve en sonunda da hasta olursun.”

Gakguk” Bir şey olmaz merak etme.”

Anne “Ama yavrum, kötü kokmaya başlamışsın. Yarın sabah ilk iş olarak göle gidip, yıkanmalısın.” Demiş

Yavru karga annesine cevap vermeden yatmaya gitmiş. Annesi uyanmadan erkenden kalkan Gakguk, öylece ormanın üzerinden dolaşıp, durduktan sonra göle yakın bir ağacın üzerine konarak o anda gölde yıkanan bülbülleri, Güvercinleri,  Papağanları ve daha birçok kuşu öylece izleyip durmuş. Gakguk’a göre o kuşların neredeyse her gün gölde yıkanmaya gelmesi çok garip bir durummuş.

Bir süre onları izledikten sonra tekrar uçarak ormanda gezinmeye başlamış. Kötü kokusu her geçtiği yere yayılmaya başlayınca bazı kuşlar Gakguk’un annesinin yanına giderek, kokudan rahatsız olduklarını dile getirmişler.

Anne Karga o kuşlardan yavrusu adına özür diledikten sonra Gakguk’un eve dönmesini beklemiş. Akşamüzeri eve gelen yavrusuna “Bak yavrum yıkanmayarak hem kendine zarar verdiğin gibi diğer kuşlara da kötü koku yayarak zarar veriyorsun. Ben dahil şuan senin o kokundan rahatsız oluyorum. Yarın sabah erkenden beraber göle gidip, yıkanacağız.” Demiş.

Karga Gakguk Masalı

Annesine hiçbir şey demeyen Gakguk sabah erkenden annesi uyanmadan uçup, gitmiş. Uykudan uyanan anne Karga, yavrusunun olmadığını görünce arkadaşları Leylek ile Güvercin’in yanına giderek onlardan yardım istemiş.

Hep beraber Gakguk’u aramaya başlamışlar. Gakguk’u Gölün yakınındaki bir ağacın üstünde, göldeki kuşları izlerken bulmuşlar.

Anne “Yavrum, hadi yıkanmaya gidiyoruz.” Demiş. Gakguk ne kadar itiraz etsede, anne arkadaşı Leylek ve Güvercinin yardımıyla onu tutarak gölün serin sularına bırakmışlar.

İlk defa suyun içine giren Gakguk, annesi ve arkadaşlarının yardımıyla zorla sokulduğu gölde yıkandıktan sonra güzel güzel kokmaya başladığını anlayınca, daha önce hiç yıkanmamasına üzülmüş.

Etrafa yaydığı kötü koku dolayısıyla kimse onunla arkadaşlık yapmadığı gibi, onun olduğu yere gitmediğinden hiç arkadaşı olmayan Gakguk kendine yeni arkadaşlar edinmeye başlamış. Ve onlarla eğlenceli oyunlar oynamıştı.

O günden sonra diğer kuşlar gibi her gün Göl’e giderek yıkanan Gakguk bir daha kötü kokmamış. Arkadaşlarıyla beraber mutlu ve güzel bir yaşam sürmüştü.

Bu güzel Karga Gakguk Masalı da burada son buldu. Başka güzel Eğitici masallar ile buluşmak üzere hoşçakalın…

Masal Uygulamasını Hemen İndir, Aramıza Katıl!
Download on the App Store Get it on Google Play

Benzer İçerikler

Tasa Kuşu Hikayesi
Tasa Kuşu Hikayesi
Keloğlan Sütçü ve Değirmenci
Keloğlan İle Değirmenci Masalı
Köpek Pati ve Sınıfı
Köpek Pati ve Sınıfı
Kel Oğlum Keleş Oğlum Hikayesi
Kel Oğlum Keleş Oğlum Hikayesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masallar Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.