Salur Kazan ve Oğlu Uruz Hikayesi

Salur Kazan ve Oğlu Uruz Hikayesi

Abone Ol google news

Salur Kazan’ın düşman tarafından esir alınması ve sonrasında haberi olmadan oğlu ile savaştırılmasını anlatan güzel bir Dede Korkut hikayesidir.

Vakti zamanda Trabzon Tekfuru Salur Kazan’a hediye olarak bir şahin göndermişti. Salur Kazan ise  şahinci başını huzuruna çağırtarak ava çıkacağını o nedenle hazırlık yapmasını söylemiş.

Birkaç saat sonra Av’a çıkmışlar. Av sırasında  şahin, Toman’ın Kalesine konunca Salur Kazan da Şahinin ardından kaleye doğru gitmiş. Kaleye varınca Salur Kazan’ın öyle uykusu gelmiş ki, tam yedi gün boyunca uyumuş.

Kalenin beyi Toman, yedi gün boyunca uyuyan yiğidin bir Oğuz beyi olduğunu öğrenince hemen askerlerine emir vererek onu esir almış sonrada esir kuyusuna koydurtmuş.

Bir süre sonra Toman beyin eşinin ısrarı üzerine esir edildiği kuyudan çıkartılmış ancak Salur Kazan’dan kafirleri övmesi istenmiş, ama o kati suretler böyle bir şey yapmayacağını söyleyince tekrardan zindana atılmış.

Gel zaman git zaman derken Salur Kazan’ın oğlu Uruz, babasını kurtarmak için kaleye gider. Bu haberi alan Toman bey hain bir plan ile Uruz bey’in karşısına babası Salur kazan’ı savaşması için çıkartmış. Birbirleri ile kıran kırana savaşırlarken Uruz babasını yaralar. Tam da yere yığacakken Kazan Bey savaştığı kişinin kendi oğlu olduğunu anlamış ve bunu ona söylemiş. Uruz, babasına sarılarak elini öpmüş, sonrada omuz omuza beyin askerlerini yenilgiye uğratarak yurtlarına  geri dönmüşler.

Masal Uygulamasını Hemen İndir, Aramıza Katıl!
Download on the App Store Get it on Google Play

Benzer İçerikler

Bamsı Beyrek Hikayesi
Bamsı Beyrek Hikayesi
Benekli İnek Masalı
Benekli İnek Masalı
Çilli Horoz Masalı
Çilli Horoz Masalı
Karagöz ve Hacivat: Bayramlaşma Bayramı
Karagöz ve Hacivat Bayramlaşma Bayramı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masallar Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.