Su Masalı

Su Masalı

Abone Ol google news

Bir zamanlar büyük bir şehrin iki tarafını kaplamış küçük bir dere varmış. Bu derede akan su o kadar akıllıymış ki, zaman zaman dere kenarına giderek kendi kendine konuşan ve dertlerini söyleyen kişilerle konuşur, onların neler yapması gerektiğini söylermiş.

Yine bir gün, çok yalan söyleyen Kemal ismindeki bir çocuk, arkadaşlarının kendisiyle arkadaşlık yapmaması ve güvenmemesi üzerine, yalnız başına dere kenarına giderek düşünmeye başlamıştı.

Bir süre oturduğu yerde düşünen Kemal, kendi kendine konuşmaya başlamış. “Ben o yalanları başkalarına zarar vermek ve kandırmak için söylemedim ki, niye beni anlamıyorlar.” diye söylenmiş.

Bu arada bir ses “Yalan söylemenin büyük ve küçüğü olmaz. Her ne kadar başkasına o söylediğin yalanla zarar vermediğini düşünüyorsan da. Unutmaki, yalan mutlaka başkasına zarar verir.” Demiş.

Kemal şaşkınlıkla hemen ayağa kalkarak etrafına bakınmış. Etrafta kimsecikler yokmuş. “Halla halla rüya mı görüyorum ben” diye söylenmiş.

Yine o ses “Hayır rüya görmüyorsun. Ben deredeki Suyum. Senin gibi problemi olanlara yardım eder. Sıkıntılarını gidermeleri için onlara yol gösteririm.”

Kemal “ Su mu? Daha önce hiç konuşan bir su olduğunu işitmedim. Çok ilginç.”

Akıllı Su “ Asıl ilginç olan benim konuşmam değil! Senin çevrendekilere sürekli yalan söyleyerek onların güvenini yitirmen.”

Kemal “Aslında haklısın. Peki, onların güvenini tekrardan kazanmak için ne yapabilirim.”

Akıllı Su “ Bu saatten sonra çevrendekilerin sana kızacaklarını bilsen dahi, asla yalan söylemeyecek, sürekli doğru olan neyse onu söyleyeceksin.” Demiş.

Bir süre sessiz kalarak düşünmeye başlayan Kemal “Tamam bu hafta boyunca çevremdeki hiç kimseye yalan söylemeyeceğim. Bakalım dediğin gibi mi olacak.” Dedikten sonra “Haftaya tekrar gelirim.” Demiş.

Şehre geri dönen Kemal, doğruca eve gitmiş. Annesi “Sabahtan beri nerelerdeydin.” Diye sormuş.

Kemal “Derenin kenarında dere ile biraz sohbet ediyordum. Anne” demiş.

Su Masalı

Annesi oğlunun yine yalan söylediğini düşünmüş olsada, Kemal ona yalan söylememişti.

O günden sonra arkadaşlarına ve ailesine sürekli doğru olanı söyleyen Kemal “Acaba Su bana yanlış bilgi mi verdi. Yarın bir haftalık süre dolmak üzere ama halen çevremdekilerin bana olan bakış açısı değişmemiş.” Diye düşünürken kapı çalmaya başlamış.

Kapıyı açan Kemal, karşısında arkadaşlarını görünce şaşırmış. Arkadaşları “ Arkadaşlarla futboll maçı yapacağız. Sende bizimle oynamak ister misin?” diye sormuşlar.

Arkadaşlarının kendisini davet etmesine çok sevinen Kemal, gülümseyerek “Hemen ayakkabılarımı giyip, geliyorum.” Demiş.

Ertesi gün tekrardan derenin kenarına giden Kemal “Konuşan su neredesin.” Diye seslenmiş.

Akıllı Su “Buradayım. Evet neler oldu anlat bakalım.” Demiş.

Kemal çevresindekilerin kendisine olan davranışlarının değiştiğini eskisi gibi arkadaşlarıyla beraber oyunlar oynadığını anlatmış. Sonrada Suya kendisine yardım ettiği için teşekkür etmiş.

Artık hiç yalan söylemeyen Kemal, kısa bir zaman sonra herkes tarafından sevilen güvenilir bir çocuk olmuştu.

Bu güzel Akıllı Su Masalı da burada son buldu. Başka güzel Uyku Masalları ile buluşmak üzere hoşçakalın…

Masal Uygulamasını Hemen İndir, Aramıza Katıl!
Download on the App Store Get it on Google Play

Benzer İçerikler

Aç Gözlü Çoban
Aç Gözlü Çoban
Karagöz ve Hacivat Çocuk Sayfası konuşması
Karagöz ve Hacivat Çocuk Sayfası konuşması
Mercan Kız Masalı
Mercan Kız Masalı
Kedi Prenses Hikayesi
Kedi Prenses

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masallar Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.