Tek Göz Masalı

Tek Göz Masalı

Abone Ol google news

Bir zamanlar ormanda yaşayan hayvanlar arasında tek gözü olan bir sincap yaşarmış. Bu sincap, çok eğlenceli ve sıcakkanlı bir sincapmış. Çoğu zaman komşularını etrafına toplar onlara iyilik masalları anlatırdı.

 Yaşadığı çevrede ona tek gözü olduğunu söyleyen kimse olmadığından, bu halinden hiç haberi yokmuş.

Bir gün gölün kenarına su içmeye giden Sincaba rastlayan Tilki gülmeye başlamış. “Ha ha ha ha ha tek göz sincap, sen ne kadarda garipsin.”

Sincap, Tilkinin garip garip gülmesi üzerine suyun kenarına giderek sudaki yansımasına dikkatlice bakmış. Gerçekten de tek gözü vardı. Bu duruma çok üzülen sincap, hiçbir şey demeden hızlıca evine gitmiş.

Tilkinin kendisiyle alay etmesine üzülen sincap, artık gündüzleri evden çıkmamaya başladı. Akşam olunca etrafta kimseciklerin olmadığı zamanlarda dışarı çıkıp ihtiyaçlarını gideriyordu.

Hâlbuki çevresindeki herkes onun tek gözü olduğunu biliyordu. Ama hiçbiri ona tek gözlü olduğunu söylememiş. Onunla alay etmemişti.

Sincabın sıcakkanlı ve samimi tavırları yüzünden herkes onunla konuşmak, onunla beraber olmak istiyordu.

Özelliklede sincabın en samimi arkadaşı olan kaplumbağa, onu göremeyince, merak edip, evine gitmiş. Ama Sincap kapıyı ona da açmadığından nerede olduğunu öğrenememiş ve onu iyice merak etmişti.

Uzun bir süre sincabı göremeyen yakınları da, onun kendilerini terk ettiğini düşünmeye başlamış. Sincabı merak eden arkadaşları onun nereye gittiğini öğrenmek için her karşılaştıkları orman sakinine sincabı görüp, görmediklerini sormuşlar. Ama hiçbiri onu görmemişti.

Aradan günler hatta aylar geçmişti. Onu en çok seven Kaplumbağa, sincabın öylece haber vermeden ortadan kaybolmasına bir anlam veremiyordu. Bu yüzden onu bulmadan eve dönmemeye karar vermişti.

O gün akşam olmasına rağmen gördüğü herkese sincabı görüp, görmediğini sormaya devam etmiş. Öylece etrafa bakına bakına ormanda dolaşırken, bir Baykuş’a rastlayan kaplumbağa “Merhaba Baykuş kardeş. Arkadaşım sincap kayıp, onu buralarda gördün mü?”

Baykuş “Tek göz sincaptan mı? Bahsediyorsun.”

“Evet, ama lütfen ona o şekilde hitap etme. O çok güzel ve iyi bir sincap.”

“Evet gördüm. Akşam olunca şu çalılıkların arkasına doğru gider. Sabaha karşıda eve döner.”

“Sana çok teşekkür ederim. Baykuş kardeş.” Demiş

Hemen çalılıklara doğru yürümeye başlamış. Kısa bir sürede çalıları aşan Kaplumbağa, arkadaşı Sincabın üzgün bir şekilde bir ceviz ağacının altında oturduğunu görünce.” Merhaba sincap kardeş. En sonunda seni buldum. Nerelerdeydin? Seni çok merak ettim.”

Sincap “Benim tek gözüm varmış. Bilmiyordum, kim bilir yüzüme söylemiyorlar ama benimle ne kadar alay ediyorlardır.”

Gülümseyen Kaplumbağa “Hayır arkadaşım, yanlış düşünüyorsun. Biz senin ne kadar iyi yürekli biri olduğunu ve herkesi çok sevdiğini biliyoruz. Tek gözün olması bir kusur değil ki, ben hiç gözleri görmeyenleri gördüm. Ama istersen bende bu günden sonra tek gözümü kapatır bir dahada hiç açmam.”

Sincap arkadaşının konuşmalarından etkilenmiş ve yanlış düşüncelere sahip olduğunu anlamıştı.

Kaplumbağa “Hadi kalk eve gidiyoruz.” Demiş ve sincapla beraber eve geri dönmüşler.  Sabah erkenden sincabı uykudan kaldıran Kaplumbağa herkesin onu ne kadar çok sevdiğini göstermek istemiş.

Gerçektende herkes onu çok seviyormuş. Ortadan kaybolmasına üzüldüklerini teker teker ona söylemişler.

Sincap arkadaşlarına yanlış bir düşünceye kapıldığından herkesten uzaklaştığını anlatarak onlardan özür dilemiş. Sonrada eskiden olduğu gibi tüm orman sakinleriyle beraber mutlu bir yaşam sürmeye başlamış. Neredeyse tek gözü olduğunu bile bir daha hatırlamamıştı.

Bu güzel Tek Göz masalı da burada son buldu. Başka uyku öncesi kısa masallar ile buluşmak üzere hoşçakalın….

Masal Uygulamasını Hemen İndir, Aramıza Katıl!
Download on the App Store Get it on Google Play

Benzer İçerikler

Pijamaskeliler Hikayesi
Pijamaskeliler Hikayesi
Birlikten Kuvvet Doğar Hikayesi Oku
Birlikten Kuvvet Doğar Hikayesi Oku
Maymunla Tilki Masallar
Keloglan ile Padisahin Kizi Masali
Keloğlan İş Başında Padişahın Kızı Masalı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masallar Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.