Tilki ile Kirpi Masalı: Yaratıcı Masallar

Tilki ile Kirpi Masallar

Abone Ol google news

Tilki ile Kirpi Masalı, Günlerden bir gün  güney ormanlarında yaşamakta olan bir Tilki avını avlamış, karnı tok, sırtı pek bir şekilde keyifle ıslık çala çala ormanda yürüyormuş. Yolun kenarında bir kirpiye rastlamış, daha önce hiç kirpi görmeyen Tilki merakla sormuş;

“Sen de kimsin? Şu sırtındaki dikenleri niçin taşıyorsun?

Kirpi;

“Ben bir kirpiyim, sen kimsin peki?”

Tilki;

“Ben de Tilkiyim, buralarda ne arıyorsun?”

Kirpi;

“Karnım acıkmış, yiyecek bir şeyler arıyorum, peki sen ne arıyorsun burada?”

Tilki;

“Benim karnım tok, sırtım pek ama yalnızlıktan biraz sıkıldığım için geziniyorum, dikkat ettin mi? isimlerimiz de birbirine çok benziyor, en iyisi gel seninle arkadaş olalım da beraber avlanır, beraber eğleniriz.” demiş.

Kirpi;

“Peki, olur ama önce birbirimizi tanıyalım.”

Tilki;

“Benim birçok düşmanım var ama çok kurnaz bir hayvanım, düşmanlarımı bilgilerimle kolaylık alt ediyorum.”

Kirpi gülümseyerek;

“Yalan söylemeye ne gerek var,  benim tek bildiğim şey tehlike anında korunmak için savunma yapmak, o yüzden seninle arkadaş olmamız zor demiş.”

Tilki;

“Aslında haklısın, senin bir tek bir bilgin var, bense bilgeyim, senin şu bilgini öğrenmek isterim; tek bir bilgiyle bu dünyada nasıl yaşıyorsun merak ettim?” demiş.

Kirpi tilkiyi iyice bir süzdükten sonra;

“Öyleyse, uzat da ayağını bir öpeyim.” der.

Tilki ayağını uzattığı anda kirpi, onun ayağını ısırıp hemen toparlanır, Tilki tek ayağının üstünde öylece kalır fakat hiçbir şey yapamaz, kirpiyi ısırmaya kalktığı anda dikenleri ağzına batar.

Tilki:

“Senin o bildiğin bir tane bilgi, benim bütün bilgilerimden etkiliymiş.” der.

Böylece tilki ve kirpi iki iyi arkadaş olur, sürekli beraber gezerek, beraber avlanırlar.

Günler bu şekilde geçip giderken bir gün, karnı acıkan kirpi ile tilki bir çiftçinin kümesine dadanırlar, Tavuk, horoz dolu olan bu kümeste kurulu olan bir kapan varmış,  kapanı fark etmeyen kirpi kapana yakalanır her ne yaparsa yapsın bir türlü kurtulmayı başaramaz, arkadaşı tilkiye seslenir;

“Tilki kardeş, tilki kardeş! Kapana yakalandım, gel de bana yardım et! Dese de Tilki, hiç oralı olmamış, kümesteki tavukları afiyetle yemeye devam etmişti, Tilkiye gücenen kirpi, ondan intikamını almak için;

“Tilki kardeş, biliyorsun ki seninle o kadar zamandır arkadaşlık, dostluk yaptık, isterim ki seninle böyle ayrılmayalım, elini ayağını öpeyim, beni buradan kurtar der.

Kirpinin yalvarmalarını duyan tilki, böbürlene böbürlene kirpinin olduğu yere gider ön ayağını uzatarak öpmesini ister,  Kirpi ise hemen tilkinin ayağını ısırır ve bırakmaz, Tilki ayağını kirpinin ağzından çıkarmak için ne yaparsa yapsın başaramaz, ikiside sabaha kadar orada kalırlar.

Sabah olunca uyanan çiftçi tavuklarını dışarı çıkartmak için kümese gidince,  Tilkinin kümeste uzandığını görmüş, hemen evden tüfeğini alarak tilkiyi vurur.

Tilkinin kuyruğundan tutarak dışarı atmaya çalışırken fark eder ki, Tilkiyi ayağından bir kirpi yakalamış. Hemen kirpiyi kapandan kurtarıp ona:

“Senin sayende kümesimde bulunan tavuklarım kurtuldu, üstelik bir de kürk sahibi oldum, o yüzden ödül olarak seni özgür bırakıyorum.” der.

Böylece kirpi özgür bir şekilde ormana dönerken arkadaşına ihanet eden, tilki ise yaptığı ihanetinin bedelini çok pahalı bir şekilde öder.

Bu beğenilen hikaye de ilginizi çekebilir: Külkedisi Masalı Oku

Masal Uygulamasını Hemen İndir, Aramıza Katıl!
Download on the App Store Get it on Google Play

Benzer İçerikler

Çiftçi ile Padişah Masalı
Çiftçi ile Padişah Masalı
Fedakar Aile Masalı
Fedakar Aile Masalı
Ezop Masal Örnekleri
Ezop Masal Örnekleri
Şehir Faresi İle Tarla Faresi Masalı
Şehir Faresi İle Tarla Faresi Masalı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masallar Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.