Süt Havuzu Masalı

Süt Havuzu Masalı

Abone Ol google news

Çocuğun gelişimi ve doğruları öğrenmesi için güzel bir masal, sizlerde bu güzel süt havuzu masalı’ nı okuyarak eğlenebilirsiniz.

Süt Havuzu Masalı

Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde ülkede çeşitli zenginliklerin yer aldığı bir ülkede herkes bolluk ve bereket zenginlik içerisinde bir yaşam sürermiş.

Günlerden bir gün herkes gibi çok zengin olan bu ülkenin kralı, sarayda kendisi için kocaman ve süslü bir havuz yaptırmış.

Havuz inşa edildikten sonra havuzun içini sütle doldurtup diğer ülkelerde bulunan soylu kişilere onu göstermek istiyormuş.

Kralın emriyle diğer ülkelere elçiler gönderilerek soylu insanlar saraya davet edilmişler, bu durumdan Tellallar davullarla sokaklarda dolaşarak kendi halkını da haberdar etmiş.

Sokaklarda “Gümbedegüm, gümbedegüm, güm, gümbedegüm, güm…  Ey ahali duyduk duymadık demeyin.”

“Kralımız sarayda kocaman bir havuz yaptırdı. Bu havuzu sütle doldurmak için yarın sabah herkes bir kova süt getirerek havuza dökecek.  Böylece ülkemizde sütle dolu olan kocaman bir havuzumuz olacak ve akşam ziyaretimize gelecek olan soylular, ülkemizin zenginliğini ve güzelliğini görecek.”

“Güm be de güm, güm be de güm, güm, güm be de güm güm”

Halk bu duyuru karşısında sevinç çığlıkları atmaya başlamış ve merakla o havuzu görmeye gitmişler. Gerçekten de o havuz kocamanmış. O havuzu görenler onun güzelliğine hayran kalmış.

Artık sıra o güzel havuzu sütle doldurmaya gelmişti. Tellallar o gün akşama kadar durmadan sokaklarda dolaşmışlar.

Herkes sabah erkenden güneş doğmadan başlayarak havuza süt dökecek, diye herkese duyurmuş.

Ülkede bulunanlar sabah güneş doğmadan, ellerinde birer kova dolusu sütle havuzun yanına giderek kovalarını havuza boşaltmışlar.

Sabah güneş doğunca, kral ile birlikte halkın büyük çoğunluğu havuzun etrafında toplanmıştı ama herkes gördükleri karşısında şaşkın bir durumdaydı?  Çünkü havuzun içi su ile doluydu!

Neden mi?

Çünkü halkın büyük bir çoğunluğu “Nasıl olsa kimse bir kova suyun farkına varmaz düşüncesiyle havuza süt yerine su dökmüştü.

Bu duruma çok üzülen Kral, bunun üzerine halka dönerek,

“ Görüyorsunuz değil mi? Yapılan hileler elbet ortaya çıkar. Bu yaptığınızı hiç bir zaman unutmayınız bu bizim için büyük bir ayıptır.” demiş.

Halk yaptığı yanlışı anlamış ve yaptıklarından utanarak evlerine geri dönmüş.

Kral ise daha önce önlemini alarak havuzu boşaltıp, yerini sütle doldurdu ve dışarıdan gelen soylular ülkeye ve o havuza hayran kalmıştı.

Süt havuzu Masalı’nı okuyarak çocuklarınızı eğlendirdiğinizi umuyoruz. Bu güzel süt havuzu masalı dışında dilerseniz Uyku Masalları bölümünü ziyaret edebilir silerseniz de Dipsiz Kuyu Masalını okuyarak çocuklarınızı daha da eğlendirebilirsiniz.

Masal Uygulamasını Hemen İndir, Aramıza Katıl!
Download on the App Store Get it on Google Play

Benzer İçerikler

At İle Eşek Masalı
At İle Eşek Masalı
Simurg-Masali
Simurg Hikayesi
Keloğlan İle Padişah
Keloğlan ile Padişah Masalı
İki Katır La Fontaine Masalları
İki Katır La Fontaine Masalları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masallar Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.