Uyku Cücesi Masalı

Uyku Cücesi Masalı

Abone Ol google news

Uyku Cücesi Masalı’nda Uyumayan çocukları uyutmak için onların yanına giderek sihirli değneğiyle çocukları uyutan güzel bir uyku masalı. İyi okumalar.

Bir varmış, bir yokmuş evvel zaman içinde bir masal ülkesinde yaşayanlar arasında bulunan bir uyku cücesi varmış, uykular ülkesinde bulunanlar evlerinde sabah akşam derin uykulara dalarlarmış.

Çocuklardan bir tanesi uyku uyumak istemediği anda, uyku cücesinin kulakları sürekli çınlar, o esnada gözleri fal taşı gibi açılan uyku cücesi hemen yerinden fırlayıp o çocuğun olduğu eve gidermiş.

Çocuğun odasına girerek elindeki sihirli değneği çocuğun gözlerine doğru uzatarak,  kirpiklerine bir iki kez hafifçe vururmuş. Böylece uyku uyumayan çocuk, birden horul horul uyumaya başlarmış.

Günlerden bir gün Burak adındaki yaramaz bir çocuk televizyonun karşısında biraz fazla zaman kalınca uyku saatini de geçirmişti. Bu esnada uykular ülkesinde harıl harıl uyumakta olan uyku cücesinin kulakları sürekli çınlamaya başlamış, sonrada gözlerinin fal taşı gibi açılmasıyla birlikte hoplayıp zıplayıp Burak’ın odasına gelmiş.

Elinde bulunan sihirli uyku değneğini burak’ın  gözlerine doğru uzatarak, kirpiklerine hafifçe bir iki kez vurmuş,

Burak ise gözlerini daha çok açarak uyku cücesine öylece bakmış, uyku cücesi şaşkınlık içinde elindeki değneği tekrardan uzatarak kirpiklerine hafifçe vurmak isterken, Burak uyku cücesinin elindeki değneği tutarak gülmeye başlamış.

Uyku cücesinin başına daha önce böyle bir şey hiç gelmemişti daha çok şaşıran cüce ne yapacağını bilmezken sihirli değneğini Burak’ın elinden geri almak için çekmiş.

Bu arada kıkır kıkır gülmeye devam eden Burak, o kadar çok fazla gülüyormuş ki, uyku cücesinin telaşı dahada artmış. Çünkü çok geçmeden çocuğun anne ve babasının geleceğini biliyormuş derken annesi odanın kapısını açmış.

Uyku cücesi hızlı bir şekilde yatağın arkasına koşarak, kendisini gizlemiş, eğer çocuklar dışında herhangi biri uyku cücesini görürse, o bir daha uykular ülkesinden geri dönemezmiş.

Annesi Burak’ı yanaklarından öptükten sonra uyuması için başını okşarken ona birde çocuk masalı anlatmış,  bu arada sessizce bekleyen uyku cücesi, annenin anlatmış olduğu o güzel masaldan oldukça etkilendiğinden, yatağın altında mışıl mışıl uyumaya başlamış.

Bir, iki saat  sonra Burak uykusu gelmediğinden yatağından inerek, uyku cücesinin yanına gidip, kulağının dibine “Aaaaa” diye bağırmış.

Neye uğradığını şaşıran Uyku cücesi gözlerini kalkar kalkmaz kafasını yatağın altına çarpmış sonra da Burak’a sessiz olmasını söylemiş. Ama Burak gülmeye devam etmiş, Uyku cücesi onun annesi tekrar odaya gelir diye telaş içerisinde, onun karşısına çıkıp, eliyle sus işareti yapıp, takla atmaya komik hareketler yapmaya başlamış,

Burak  merak içerisinde onu izliyormuş, uyku cücesi onun  yanına hoplayıp, göz kapaklarını kapatmaya onu uyutmaya çalışmış ama o her defasında gözlerini açmaya çalışıyordu.

Birkaç dakika sonra uyku cücesi Burak’a “Sen niçin uyumuyorsun çocuk?” diye sormuş.

Burak önce bir ona bakmış sonra da: ”Sen de kimsin?“ Demiş.

Uyku cücesi: “Ben bir uyku cücesiyim, senin gibi uyuyamayan çocukların uyuması için onlara yarım eder gerekirse masallar anlatır, sihirli değneğimle onları uyuturum.“ demiş.

Burak tekrardan  gülerek” İyi de ben bütün gün boyunca uyudum, o yüzden şuan uyuyamıyorum “ demiş.

Gerçekten de Burak o gün okuldan geldikten hemen sonra akşama kadar uyumuştu zaten.

Uyku cücesi bu sefer ona uyku saatlerinin çocukların gelişimi ve sağlığı için ne kadar önemli olduğunu anlatmış, sonrada çocukların günde en az 10 saat uyumalarının gerektiğini ayrıca uyku düzenleri bozuldu mu işlerin karışacağını anlatmış.

Çok geçmeden Burak uyuyakalmış, uyku cücesi sihirli değneğini alarak uykular ülkesine geri dönmüştü. Hayatında ilk defa böyle bir şeyle karşılaşan uyku cücesi bu olay sayesinde yeni bir şey öğrenmişti.

Şimdi ise uykular ülkesinde mışıl mışıl uyumaya devam etmişti eğer aranızdan herhangi biri uykusuz kalırsa uyku cücesi yanınıza gelerek küçücük değneğini gözlerinize dokundurarak size yeni masallar anlatacak…

Masal Uygulamasını Hemen İndir, Aramıza Katıl!
Download on the App Store Get it on Google Play

Benzer İçerikler

Nokta Masalı
Nokta Masalı
Yol Arkadaşı Masalı
Yol Arkadaşı Masalı
Tilki İle Fare Hikayesi
Tilki İle Fare
Şehir Faresi İle Tarla Faresi Masalı
Şehir Faresi İle Tarla Faresi Masalı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masallar Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.