Yaramaz Sincap Masalı

Yaramaz Sincap Masalı

Abone Ol google news

Yaramaz Sincap Masalı

Bu gün sizlere çok güzel  Yaramaz Sincap Masalı nı derledik bu en sevilen ve en beğenilen çocuk masalı’nı zevkle okuyacağınızı umarız.

Günlerden bir gün uzak mı uzak diyarların birinde çok büyük ve güzel bir bahçesi olan tatlı bir tonton dede varmış.

Tonton dede her sabah erkenden kahvaltısını yaptıktan sonra bahçeye çıkarak bütün gününü bahçe işleriyle geçirir, elinde bulunan meyve ve  sebze tohumlarını ekermiş.

Bahçede bulunan rengârenk çiçekler, çeşit çeşit meyve ağaçları bahçeyi o kadar güzelleştirmişti ki, o bahçeyi görenler gözlerine inanamıyorlardı.

Bu bahçeye gözü gibi bakan tonton dede, hasat zamanı geldiği vakit meyve ve sebzeleri toplar,  kış mevsiminde tüketmek için kuruturmuş, bu şekilde bütün bir kışı aç kalmadan rahatlıkla geçirirmiş.

Günler bu şekilde gelip geçerken bir gün tonton dede’nin bahçesine bir Tilki dadanmış, kasabalının dilinde olan ve o güne kadar kimsenin yakalayamadığı kurnazlığı ile meşhur olan o Tilkiyi, her ne yaptıysa tonton dede de bir türlü yakalamayı başaramamış.

Tilki, tonton dedenin o güzelim bahçesindeki meyve ve sebzeler ile yetinmeyip tavuklarına da dadanmıştı, her gün bahçedeki meyve sebzeler ile beraber tavuklarında da azalma oluyormuş.

Bu güzel bahçede her gün yumurtlayan tavuklar, süt veren inekler, sevimli sincaplar cıvıl cıvıl öten kuşlar da yaşarmış.

Bu sincaplar arasında yaramazlığıyla meşhur munu adında çok yaramaz bir sincap da varmış.

Sincap Munu, anne ve baba sincapların uyarılarını  hiç dikkate almaz, tonton dedenin bahçede olmadığı vakitlerde bahçeye dadanan kurnaz  Tilkiyi ağaçların üstünden izlermiş.

Günler bu şekilde ilerlerken bir gün yaramaz sincap Munu, her zaman yaptığı gibi ailesinin uyarılarını dinlemeden bir ağaca tırmanarak Tilkinin gelmesini beklemişti.

Sincap etrafa bakına bakına beklerken aniden çıkan fırtına yüzünden sallanan ağacın tepesinde mahsur kalmış, etrafta kimse olmadığından yardımda isteyemiyormuş.

Yaramaz sincap fırtınanın dahada şiddetlenmesi üzerine ağaçtan düşmemek için büyük bir çaba sarf ederken bir ses işitmiş, aşağı bakınca kahkahalarla gülen tilkiyi görmüş.

Tilki,

-Seni gidi yaramaz sincap seni, demek ağaç tepelerinde benim neler yaptığımı izliyordun! Öyle ağaç tepelerinde gezerek böyle perişan olacağına benim gibi yerdeki gizli deliklere sığınsaydın şimdi böyle gülünç halde olmazdın.

Kahkaha atmaya devam eden Tilki sonra da,

-Sen şimdi oradan yere düşmeden nasıl ineceğini düşün, bende keyfime göre karnımı doyurayım demiş,

Korkudan ne yapacağını bilemeyen Sincap Munu, Tilkiye cevap vermemiş bile, Tilki ağacın yanından ayrıldıktan sonra, Munu kendi kendine:

-Buradan kurtulursam eğer bir daha anne-babamın sözünden hiç çıkmayacağım demiş

Çaresiz kalan sincap tam ümidini kaybetmişti ki fırtına birden dinivermiş,  nasıl olduğunu anlamasa da ağacın tepesinden inerken tonton dedenin de bahçeye girdiğini görmüş, o anda Tilki’ninde içeride olduğunu hatırlamış.

Tonton dede yumurta çıkarmak için kümesi açar açmaz, aylardır yakalayamadığı o kurnaz Tilkiyle karşılaşmış.

Gördüklerinin şaşkınlığıyla ilk başta ne yapacağını bilemese de kısa zamanda kendini toparlayarak, sopayı eline aldığı gibi Tilkiyi kovalamaya başlamış.

Mumu da Tonton dedenin köpekleri de Tilkinin peşine takılmış,  az önce ağaç tepesinde yardıma ihtiyacı olduğu halde kendisine yardım etmeyen o Tilki’nin yakalanmasını çok istiyordu.

O anda duran küçük sincap, düşüncelerinin yanlış olduğunu daha kısa bir süre önce kendisinin büyük bir  belayı zar zor atlattığını düşünmeye başlamış.

Kurnaz Tilkinin başına gelen bu olaya asla gülmemesi gerektiğini anlamış ve babasının kendisine sürekli söylediği bir atasözünü hatırlamış, ‘Gülme komşuna, gelir başına’

En sonunda köpeklerden kurtulan kurnaz Tilki de bir daha da tonton dedenin bahçesine uğramamış

Çocuklarınıza uykudan önce  zevkle okuyabileceğiniz köy  masalları arasında yer alan Yaramaz Sincap Masalı nı beğendiğinizi umarız, dilerseniz  Ezop Masalları kategorimiz altındaki diğer masalları inceleyebilirsiniz.

Masal Uygulamasını Hemen İndir, Aramıza Katıl!
Download on the App Store Get it on Google Play

Benzer İçerikler

Tembel Kız Türk Masalları
Tembel Kız Masalı: Türk Masalları
Kara Buğday Masal ve Hikayesi
Kara Buğday Masal ve Hikayesi
Turna ve Yengeç Masalı
Turna ve Yengeç
ceylan masalı
Ceylan Masalı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masallar Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.