Yunan Mitolojisi Güzellik Tanrıçası Afrodit

Yunan-Mitolojisi-Guzellik-Tanricasi-Afrodit

Abone Ol google news

Afrodit’in doğuşu hakkında iki farklı hikaye anlatılır. Bir hikayeye göre Afrodit, Zeus ve Okeanos kızı Dionenin kızıydı. Dolayısıyla bu durum Afroditi, çoğu olimposlu gibi ikinci nesil bir tanrıça yapıyor. Ancak hesiodos çok daha ünlü bir efsane anlatır, ona göre Kral Uranos, oğlu Kronos tarafından hadım edildikten sonra denize düştüğünde doğduğudur.

Afrodit herkesten güzel biri olarak doğdu. Afrodit’in adı genellikle antik Yunancada denizköpüğü aforoz kelimesiyle bağlantılıdır ve doğum hikayesine güzel bir şekilde uyar. Bununla birlikte modern bilim adamları hem Afrodit’in hemde adının antik Yunanistandan daha eskiye dayandığını ve hikayenin aslında tanrıçanın adı yüzünden ileri sürüldüğünü düşünüyor.

Apollon, Yunanlar için kusursuz erkek bedeninin idealini temsil ediyorsa, Afroditte kesinlikle onun en uygun kadın karşılığıydı.

Afrodit Güzel, büyüleyici ve çekici olan ve simetrik olarak kusursuz genç bir kız olarak tasvir edilmiştir. Bazen Erosla birlikte bazı önemli özellik ve sembolleri ile birlikte gösterilir.

Kimilerine göre Afrodit kuşların, güvercinlerin veya serçelerin çektiği uçan bir araba kullanır, bazılarına göre ise Afrodit. Havada kolayca süzülmek için kuğuların çektiği bir arabayı kullanır.

Afrodit kibirli bir tanrıçadır, görünüşüyle gurur duyar ve çirkinliği reddeder. Aynı zamanda güvenilmez bir eş olarak bilinir.

Afrodit aşk ve güzellik tanrıçası olup,  onu arzulayan hem tanrıları hem de ölümlülerin nasıl baştan çıkarabileceği konusunda birçok mit vardır. Romalılar Afroditi aynı zamanda onunla bağlantılı gezegen olan Venüs olarak kabul ettiler.

Afrodit’in evliliğinin bir versiyonuna göre Zeus muazzam güzelliğinden dolayı diğer tanrıların birbirleriyle savaşmaya başlayacağından korkuyordu. Bundan kaçınmak için onu şakadan anlamayan çirkin demirci ateş tanrısı Hephaistosla evlenmeye zorladı.

Hikayenin bir başka versiyonunda Afrodit Hera’nın oğlu Hephaisto’ nun tanrılarla yaşayamayacak kadar çirkin ve sakat olduğunu düşünerek Olimpos dağından fırlatmasından sonra Hephaistosla evlenir.

Hephaistos Tanrı annesini tuzağa düşürecek büyülü bir taht hazırlayarak intikamını alır. Serbest bırakma karşılığında Afroditle evlendirilmek ister. En sonunda onunla evlenir. Hephaistos güzellik tanrıçası ile evlendiği için çok mutludur.

Bir ozan tarafından anlatılan efsanede güneş titan tanrısı Helios bir keresinde Ares ve Afroditin Hephaistos’un salonunda gizlice beraber olurken gizlice gözetliyordu. Olayı derhal Afrodit’in olimposlu eşine bildirdi.

Hephaistos çifti suçüstü yakalamak istedi ve yasak âşıkları yakalamak için özel ince ve güçlü bir elmas ağı yaptı. Uygun bir zamanda bu ağı fırlatarak Ares ve Afrodit’in tutkulu bir sarılma sırasında tuzağa düşürdü.

Hephaistos yinede intikamından memnun değildi. O yüzden onları görmeleri için Olympos tanrıları ve tanrıçalarını davet etti. Bazıları Afrodit’in güzelliği hakkında yorum yaparken,  bazıları ise Ares’in yerinde olmak için can attıklarını ifade etmişlerdi.

Afrodit bazen ateş tanrısı, Hephaistos ve bazen de Ares ile evli olarak tasvir edilir. Aresten eros, armonia, demos, phobos vemos ve foboss adlarında çocukları olmuştur. Homeros a göre Afrodit yasal olarak Hephaistosla evlenmiş ancak Ares ilede onu aldatmıştır. Afrodit’in ve Ares’ın kızı Armonia’nın doğumunun ardındaki sembolizm dikkat çekicidir. Birliktelikleri uyumun sert ve yumuşak ya da vahşi ve ehli özelliklerinin bir karışımı olduğu fikrini sembolize eder.

Afrodit Poseidona, Hephaistosun kurduğu tuzaktan Aresi ve kendisini serbest bırakması için yardımda bulunması sebebiyle mutlu ve ona minnettardır.

Bir efsaneye göre Mira’nın annesi, kızının Afroditten daha güzel olduğunu iddia etmesinden sonra tanrıça Afrodit, Suriye kralının kızı Mira’yı babasına karşı doyumsuz bir şehvetle lanetler ve ölümlülerin en güzeli Adonis doğar.

Afrodit’in yeraltı dünyasına gittiğinde Adonisi büyütmesi için o’nu Persephoneye emanet ettiği geçer. Fakat Afrodit geri döndüğünde Persephone Adonisi geri vermeyi reddeder.

Her durumda da Zeus’ a giderler ve Zeus Adonis’in Persephone ile 4 ay, Aphrodite 4 ay, sonrada istediği kişiyle 4 ay geçireceğine karar verir.

Adonis ise Afroditi seçer, ölümüne ise Ares, Artemis, Apollon ve Persephone’nin neden olduğu anlatılır.

Çok bilindik bir efsane olan Üç güzeller Efsanesi’nde tanrıça Eris bir partiden uzaklaştırıldığını da, diğer tanrıçaların arasına en güzeline yazan altın bir elma fırlatır.

Tanrıçalarından Hera, Afrodit ve Asena’nın elmayı istediği geçer. Zeus Paris adlı bir ölümlünün elmayı kimin hak ettiğine karar vereceğini söyler. Bu durumda kimin en güzel olduğuna karar vermek zorunda kalan Parisi 3 tanrıça da ziyaret eder.

Bu üç tanrıçada kendisinin seçilmesi karşılığında ona bir şeyler vaad eder. Hera güç, Asena bilgelik ve şöhret ve Afrodit ise dünyadaki en güzel ölümlü kadın olan Helen’in aşkını teklif eder.

 Paris Afroditi seçer. Ancak Paris Helenayı kaçırdığı için Truva savaşına neden olur. Truva yıkımında Afrodit oğlu Ayni Yasınin babasını ve karısını alıp Truva’dan gitmesini söyler.

Ayni Yasin annesinin dediğini yapar ve Afrodit’in rehberliğinde soyundan gelenlerin Roma’yı inşa ettiği İtalyan yarımadasına ulaşmak için Akdeniz’de seyahat eder.

Bu olay Vergilius’un aynı isimli epik şiirinde geçmektedir. Roma destanından dolayı Afrodit artık Roma’nın koruyucu tanrıçası olarak kabul edilir.

Başka Güzel Hikayeler okumak istiyorsanız Mitolojik Hikayeler bölümüne bakabilirsiniz.

Masal Uygulamasını Hemen İndir, Aramıza Katıl!
Download on the App Store Get it on Google Play

Benzer İçerikler

Bamsı Beyrek Hikayesi
Bamsı Beyrek Hikayesi
Dünyaca Ünlü İş Adamlarının Başarı Hikayeleri
Dünyaca Ünlü İş Adamlarının Başarı Hikayeleri
Nemrudun-Hikayesi
Nemrudun Hikayesi
Okuyanlari-Etkileyecek-2-Basari-Oykusu
Okuyanları Etkileyecek 2 Başarı Öyküsü

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masallar Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.