İmkansızı Başaranların Hikayeleri

Başarı Hikayeleri

Abone Ol google news

Başarı hikayeleri içerisinde en çok merak edilen hususlardan bir tanesi de imkansızı başaranların hikayeleri olmuştur. O sebeple şimdilik sizler için imkansızı başaran bir girişimciden bahsedeceğiz.

Başarılı insanların hayatlarını okuyanlar için mutlaka faydalı bir şeyler bıraktığına inanıyoruz. O yüzden Mary Kay Ash’nin başarılı ve ilham verici hikayesini sizler için paylaşıyoruz.  Mary Kay Ash’in imkansızı nasıl başardığını öğrenmeye hazırsanız başlayalım.

İlk önce Mary Kay’ın kim olduğundan bahsedelim. Milyar Dolarlık Cosmetics inc. Şirketinin kurucusu olan Mary Kay, 1918’de Teksas, Houston’ın hemen dışındaki küçük Teksas kasabası Hot Wells’de doğdu. 1934 yılında liseden mezun olduktan kısa bir süre sonra evlenip, 1945 yılında boşandı.

İlk başta geçimini sağlamak için kapı kapı dolaşarak kitap satmaya başladı. Sonraları yaptığı satışları artırarak Stanley Home ürünlerinde en iyi satış elemanı oldu.

Mary Kay kişisel satışta o kadar başarılıydı ki, eline geçen bir sürü fırsatı değerlendirmeyi başaramadı.  1963 yılında daha 45 yaşındayken, 25 yıllık kariyerinden sonra en son emekli olmaya karar verdi. Erken emekliliğinin tadını çıkartırken, çalışma hayatı boyunca yapmış olduğu sıkı çalışmanın ve yeteneklerinin adil bir şekilde ödüllendirilmediği düşüncesi onu rahatsız etmeye başlamıştı.

Geçmişte karşısına çıkan birçok fırsatı değerlendiremeyen Mary Kay, başkalarına faydalı olabileceğini düşündüğü bir işe girişerek, sahip olduğu olumsuz düşünce kalıplarını yıkmaya karar verdi.

İş kurma hakkında çok şey bilmeden,  belli bir kural’a göre çalışarak bir işletmenin sahibi olma şansını yakaladı: “Başkalarına, onların sana yapılmasını istediğini yap. ”

Oğluyla birlikte Beauty by Mary Kay adlı bir kozmetik şirketi kurdu. Losyonlar ve diğer kozmetik ürünleri için malzemeleri ve formülleri temin ettikten sonra, Dallas Texas’ta ilk mağazasını açtı.

Aslında Mary Kay’ın amacı yalnızca bir iş kurmak değildi. Kadınlar için daha fazla fırsat ortaya çıkararak onların başarılı olmaları için gereken desteği onlara verecek bir iş yapmak istiyordu. Bu nedenle, en iyi bildiği şey olan doğrudan satış yöntemine yöneldi.

Mary Kay, yeni kurduğu bu iş modelinin satış temsilciliklerini güçlendirip,  ‘Altın Kural’ felsefesiyle birleştirdiğinde, onların geleceklerinin kontrolünü onlara vereceğine inanıyordu.

Bu yeni iş modeli, düşük masraflarla bir iş kurmak isteyen çalışmaya istekli, girişimci kadınları teşvik etmekti ve bunuda en sonunda başarmak ile kalmadı. Aynı zamanda kadınlara finansal durumlarını kontrol etme fırsatı verirken, bunu da düşük bütçeler ile yapma esnekliği sundu.

Mary Kay insanlara kendisine davranılmasını istediği gibi davranmaya, ilişki kurmaya ve sadece kendiniz için değil, başkaları için de iyilik yapmayı amaçladığınızda, size de iyilik yapılacağı fikrine karşı büyük bir inancı vardı.

Mary Kay Ash’in elde ettiği bu büyük başarı Hikayesine bakıldığında basit bir iş fikri gibi gelebilir. Ancak o fırsatın kendisine gelmesini beklemeden, onun yerine kendisi için fırsatlar yakalayan ve yaratan gir girişimci olduğu açıktır.

Mary Kay’ın başarısızlıkla dolu hikayesine bakıldığında bize başarının her zaman hızlı gelmediğini ve adımlarımızı atmadan önce bazen çok fazla sinir bozucu deneyim, zorluk ve hatta başarısızlık ile karşı karşıya kalındığını göstermektedir.

Bununla birlikte, Mary Kay Ash’in başarıya ulaşmasına yardımcı olan düşünce ve gayretini gösteren birkaç sözünü paylaşmak istiyoruz.

 “Fırsatlar her zaman olmuştur ve olacaktır. Tek yapmanız gereken onlardan yararlanmak.” – Mary Kay

 “Dürüstlük, tüm başarının temel taşıdır, onsuz güven ve performans yeteneği sona erer.” – Mary Kay

“Başarının sırlarından biri, geçici aksiliklerin bizi yenmesine izin vermemektir.” – Mary Kay

“’Yapabilirsem’, ‘umarım’ ve ‘belki’ kelimelerini atın ve bunları ‘yapabilirim, yapacağım, yapmalıyım’ ile değiştirin. – Mary Kay

Mary Kay Ash Hikayesinden Önemli Çıkarımlar

Yapmak istediğimizi her şeyi yapmanın mümkün olduğunu bilmemiz gerekir. Sizlerde insanlara öncelik verir ve onları daha fazla dinlerseniz. Mutlaka başarırsınız.

Son olarak, bu güzel başarı hikayesinden çıkarılacak en önemli hususlardan biri şudur; yeni bir işe başlamak için asla çok yaşlı olmadığınızı. Mary Kay Ash başarısıyla kanıtladığı gibi, kariyerinizin sonu veya hayatınızın son aşaması, aslında bir başlangıç olabilir. Kısacası, geçmişiniz, daha büyük geleceğiniz için bir basamak olabilir.

Steve Jobs Başarı Hikayesi de ilginizi çekebilir.

Masal Uygulamasını Hemen İndir, Aramıza Katıl!
Download on the App Store Get it on Google Play

Benzer İçerikler

Siyah Pantolon Hikayesi
Siyah Pantolon Hikayesi
Steve Jobs Başarı Hikayesi
Steve Jobs Başarı Hikayesi
Kral Midas Hikayesi
Kral Midas Hikayesi
Tepegöz Hikayesi
Tepegöz Hikayesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masallar Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.