Zürafa Zambi Masalı

Zürafa Zambi Masalı

Abone Ol google news

Bir zamanlar Zambi isminde kitap okumasını çok seven şirin ve akıllı bir zürafa yaşarmış. Bir gün en çok sevdiği arkadaşı Kartopu’nun kendisine hediye ettiği kitabı eline almış, bir ağacın gölgesinde okuyormuş.

Zürafa Zambi’nin sessizce kitap okuduğunu gören Tavşan “Merhaba Zambi, yine mi kitap okuyorsun.”

Gülümseyerek kitabı kapatan Zambi “Evet Tavşan kardeş, ne yapayım kitap okumasını çok seviyorum.  Kitapta çok ilginç şeyler var, istersen bitirdikten sonra, kitabı sana vereyim, sende oku.”

Tavşan “ Hayır, ben kitap okumasını hiç sevmem, onun yerine oyun oynamasını tercih ederim.  İki gün sonra Kartopu’nun doğum günü, onun için bir sürpriz doğum günü kutlaması hazırlayacağız. Bize yardım eder misin?”

Zambi “ Tabiki yardım ederim. Hadi gidelim.”

Tavşan “Ama onun bu hazırlıktan haberi olmaması lazım.”

Zambi “Tamam.” Dedikten sonra Tavşan ile beraber parti için süsleyecekleri alana doğru giderken, Kartopu ile karşılaşmışlar.

Kartopu “ooo Zambi, Tavşanla nereye gidiyorsunuz?”

Zambi “Şey, şey biraz işimiz vardı da onu halletmeye gidiyoruz.”

Kartopu “Bende sizinle gelebilir miyim?”

Zambi “Hayır gelemezsin, sonra görüşürüz olur mu?” diyerek yoluna devam etmiş.

Kartopu, herkesin çok sevdiği bir At’mış. Ama onun doğum günü olduğu için kimse onunla bir şey paylaşmıyor. Gizlice parti hazırlıklarını yapıyorlarmış. Bu durum Kartopu’nun dikkatinden kaçmamıştı. Kimsenin onun yanına gitmemesi ve onu kendisiyle götürmemesi onu çok üzüyor, ama kimseye bir şey söylemiyormuş.

Kendi kendine “Artık hiç kimse benimle ilgilenmiyor ve beni sevmiyor.” Diye düşünmeye başlamıştı.

Ertesi gün bu düşünceler içerisinde dolaşırken, Tilki ile Sincabın sohbet ede ede gittiklerini görünce, onları takip etmeye karar vermiş.

Onlara fark ettirmeden gizlice onları takip eden Kartopu parti hazırlıklarının yapıldığı yeri görünce dahada üzülmüş. “ Demek, herkes gizlice buraya geliyor.  Ama bana hiçbir şey söylemiyorlar.” Diye söylenirken çok sevdiği arkadaşı Zambi’nin de parti alanına geldiğini görünce dahada üzülmüş.

Bir süre gizlice orman sakinlerini izleyen Kartopu, etrafta kimsenin olmadığı bir anda, hemen parti alanına giderek, ortalığı dağıttıktan sonra hızlıca oradan uzaklaşmıştı.

Ertesi günün sabahı, Zambi, Tilki ve Tavşan Kartopunun yanına gitmişler. Zambi “Merhaba Kartopu, hadi hazırlan seninle piknik yapmaya gideceğiz.” Demiş.

Kartopu’nun piknik yapmasını çok sevdiğini bilen Zambi, bu teklifi geri çevirmeyeceğini düşünüyormuş. Ama Kartopu “Hayır Zambi, bugün evden dışarı çıkmak istemiyorum.” Demiş.

Zambi şaşırmıştı. Ama vazgeçmeye de hiç niyeti yoktu. O yüzden ne yapıp, edip Kartopu’nu evden çıkarmayı başarmıştı. Beraber Parti alanına doğru giderlerken, Kartopu oraya gittiklerini anlamış. Ama şimdiye kadar kendisini götürmedikleri yere niçin götürdüklerine bir anlam verememişti.

Kartopu “Zambi nereye gidiyoruz, söyler misin?”

Zambi “Az sabret, gidince görürsün.” Demiş.

Parti alanına vardıklarında alanın darmadağın olduğunu ve oradaki herkesin üzgün bir şekilde etrafa bakındığını görünce Zambi” Burada neler olmuş.” Diye sormuş.

Hiçbiri neler olduğunu bilmiyormuş. Kartopu “Bu hazırlık kimin içindi.” Diye sorunca

Zambi “Bugün senin doğum günün, senin için hazırlık yapmıştık ama birileri bu alanı dağıtmış.” Deyince Kartopu çok üzülmüş.

Arkadaşlarına “ Lütfen üzülmeyin, burayı dağıtan benim, herkesin benden bir şeyler gizlemesi ve beni kendisiyle götürmemesi yüzünden çok kıskandım ve burayı görünce de kıskançlığım yüzünden her yeri dağıttım. Yaptığım şey yüzünden çok utanıyorum. Beni bu kadar sevdiğinizi ve düşündüğünüzü bilmiyordum. Hepinizden teker teker özür diliyorum. Ne olur beni affedin.” Demiş.

Herkes Kartopunun hatasını anlayarak kendilerinden özür dilemesi üzerine, parti alanı dağılmış olsada Kartopu’nun doğum gününü kutlayarak güzel bir gün geçirmişler.

Zambi ise Kartopu’na en sevdiği kitabı hediye ederek, onun kendisi için ne kadar değerli olduğunu anlatmış.

O günden sonra ön yargılı davranmayan Kartopu arkadaşlarıyla beraber güzel günler yaşamış.

Masal Uygulamasını Hemen İndir, Aramıza Katıl!
Download on the App Store Get it on Google Play

Benzer İçerikler

Kitap Kurdu Küçük kız
Kitap Kurdu Küçük Kız
Kıskanç Komşu Masalı
Kıskanç Komşu Masalı
Fil Ailesi Masalı
Fil Ailesi Masalı: Sevgi Masalı Oku
Minik Erik Ağacı Masalı, Eski masallar
Minik Erik Ağacı Masalı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masallar Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.