Anlamlı 1. Sınıf Nasrettin Hoca Fıkraları

Nasreddin Hoca Çocuk Fıkraları

Abone Ol google news
Nasreddin Hoca Çocuk Fıkraları
Nasreddin Hoca Çocuk Fıkraları

Çocukların çok sevdiği Nasrettin Hoca’dan kısa ve eğlendirici fıkralar. Bu komik fıkralar çocukları hem eğlendirme, hemde düşündürme amaçlıdır.

Nasrettin Hoca Eşeğe Neden Ters Binmiş

Günlerden bir gün hoca, her zaman olduğu gibi camiden çıktıktan sonra eşeğine binmiş, arkasında gelmekte olan bir kaç kişiyle birlikte eve doğru gidiyordu. Hoca birkaç dakika sonra eşeğinden iner,  yüzünü arkasında gelen kişilere dönük olarak eşeğe ters biner, yani eşeğin semerine ters oturur.

Hocanın eşeğe o şekilde binmesine şaşıran kişiler, ona yaptığı hareketin nedenini sorarlar.

Hoca şöyle der: “ Birkaç dakikadır düşünüyordum, sonunda eşeğime böyle binmeye karar verdim. Bilirsiniz saygısızlığı hiç sevmem. Sizler benim önümde yürümüş olsaydınız, arkanızı bana dönmüş olacaktınız;  bu aslında saygısızlık olur. Ben önünüzde gittiğim vakit, size arkamı çevirmiş oluyorum ki bu da bana göre doğru değildir. Ama ben eşeğe böyle ters bindiğim vakit önünüzdeyken karşı karşıya bulunmuş oluruz!” demiş.

Cemaat gülümseyerek hocaya teşekkür etmiş.

Perdeyi Ben Buldum Fıkrası

Günlerden bir gün, köyde yapılmakta olan bir düğün şenliğinde maksat iş olsun diye Nasrettin Hoca’nın eline bir saz tutturmuşlar.

“Hoca hadi bize güzel bir şeyler çal da şenlenelim! Demişler.

Hoca Nasrettin önce bir yanındakilere bakmış, sonrada ses çıkarmadan sazı eline alarak, mızrabı rastgele aşağı yukarı olacak şekilde teller üzerinde dolaştırarak tuhaf sesler çıkartmaya başlamış.

Oradakiler “Aman Hoca dur, saz hiç böyle çalınır mı? Sazın perdeleri üzerinde usulünce gezinmek gerek” demişler

Hoca,  onları dinlemeden elindeki sazı çalmaya devam eder.

Hoca onlar perdeyi asla bulamazlar, habire gezinip dururlar, ben ise buldum boşu boşuna niçin perde için gezinip durayım” demiş ve gülmüş.

Yorgan Gitti Kavga Bitti Fıkrası

Nasrettin Hoca gece yarısından sonra evin yakınında birtakım gürültüler, bağrışmalar işitir. hemen  dışarı çıkarak gürültünün nedenini öğrenmek istemiş.

Hoca Nasrettin’in eşi: “Efendi, bu gece dışarıda senin ne işin var? Otur oturduğun yerde..

Ama Hoca eşini dinlememiş bile, yorganı üzerine sararak, kapının önüne çıkmış. Bakmış ki iki adam sokakta kavga ediyor. Nasrettin Hoca onlara öylece bakıp durmuş, adamlar hocayı görünce üstüne sardığı yorganı el birliğiyle çekip almışlar. Sonrada hızlıca oradan uzaklaşmışlar.

Hoca o soğuk havada dımdızlak kalıvermiş, öylece manasız manasız bakmış bir süre, sonra da evine girerek uykulu bir halde yatağına uzanmış.

Karısı:

“Efendi? O dışarıdakilerin kavga nedeni neymiş ki?

Nasrettin Hoca:

“İnan hanım bende hiçbir şey anlamadım, sanki kavga bizim yorgan yüzünden çıkmış gibi duruyor. Yorgan gitti kavga bitti!

Masal Uygulamasını Hemen İndir, Aramıza Katıl!
Download on the App Store Get it on Google Play

Benzer İçerikler

Sihirli Bahçe Masalı
Sihirli Bahçe Masalı
Bıcırık Todi Masalı
Bıcırık Todi Masalı
Kanatlı Aslan Masalı
Kanatlı Aslan Masalı
Leydi ve Aslan Masalı
Leydi ve Aslan

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masallar Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.