Benekli İnek Masalı

Benekli İnek Masalı

Abone Ol google news

Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde küçük bir çiftlikte çok sevdiği ve değer verdiği biri benekli olan iki ineği ile birlikte kalan bir çiftçi, ineklere çok iyi bakar onlardan hiçbir şey eksik etmezmiş.

İnekler ise hallerinden gayet memnun bir şekilde sohbet eder, çok güzel vakitler geçirirmiş.

Günler bu şekilde geçip, giderken bir gün çiftliğin yanından geçen kurnaz bir Tilki, İneklerin neşeyle bir şeyler yediğini görünce “ Merhaba, bakıyorum da keyfiniz gayet yerinde .” diye seslenmiş.

Benekli İnek “Niye olmasın ki, burada rahatımız ve keyfimiz gayet yerinde.”

Tilki “Çok güzel ama sizin şu tepenin arkasındaki çiftlikten haberiniz yok sanırsam, oradaki inekler öyle neşeli öyle keyifliki, yedikleri önlerinde yemedikleri arkalarında,adeta krallar gibi yaşıyorlar.” Demiş.

Benekli İnek cevap vermeyerek arkadaşı kahverengi İneğe bakmış. Kahverengi İnek ise “Sen bu Tilkiye aldanma, bu yalanı kim bilir ne için söylüyordur.”  Demiş.

Ama Benekli İnek, kendilerinden daha iyi koşullarda yaşayan ineklerin olup, olmadığını merak etmeye başlamıştı.

Bu arada İneklerin kafasının karıştığını gören Tilki, fısır fısır gülerek çiftlikten uzaklaşmış. Amacı onları kandırarak tepeye giden yoldaki Kurtlara yem etmekmiş.

Çiftliğin çatısındaki Mavi kuş, Tilki uzaklaştıktan sonra İneklere “Sakın bu Tilkiye inandığınızı söylemeyin.”

Benekli isteksiz bir şekilde “Yok yok.” Demişsede aklı öylece o çiftlikte kalmıştı.

Aradan günler geçmiş ama Benekli İneğin düşüncelerinde hep o çiftlik varmış. Arkadaşları aksini iddia etsede o öyle bir çiftliğin var olduğuna inanıyormuş. Eskisi gibi gülmüyor, arkadaşlarıyla sohbet etmiyor ve yediği yiyecekleri beğenmiyormuş. Bu hali hem Kahverengi ineğin hemde Mavi kuşun dikkatinden de kaçmamıştı.

Birkaç gün sonra bir sabah Çiftçinin getirdiği yiyeceğe bakan Benekli, kendi kendine “Daha güzel yemek veren bir çiftlik varken ben hayatımın geri kalanını bu çiftlikte niye geçireyim ki.” Diye söylenmiş ve hemen çiftlikten çıkarak o tepeye doğru yola koyulmuş.

Tepenin arkasına geçebilmesi için kullanabileceği tek bir yol vardı. O yol ise tehlikelerle doluydu. Bunu bilen Kahverengi İnek, Benekli’ninhiçbir şey demeden çıkıp, gitmesi üzerine onun tepenin arkasındaki Çiftliğe doğru gittiğini anlamıştı. “Mavi Kuş, mavi kuş neredesin.” Diye seslenmiş.

Uçarak Kahverengi İneğin yanına gelen Kuş “Bir şey mi oldu?”

Kahverengi İnek “Benekli, hiçbir şey demeden çıkıp, gitti. Muhtemelen O tepenin arkasındaki Çiftliğe gidiyor. O yol çok tehlikeli, sana zahmet yetişip, uyarabilir misin?”

“Tamam” diyen mavi Kuş uçarak kısa zamanda Benekli İneğe yetişmiş. “Benekli, sen tepenin arkasındaki Çiftliğe doğru gidiyorsan, şunu bil ki, bu yol çok tehlikeli, sakın gitme.” Demiş ve gitmemesi için epey bir uğraşmış olsada onu dinlemeyen Benekli İnek Yoluna devam etmiş.

Bir süre sonra Benekli’nin karşısına çıkan Tilki “Ooo Benekli İnek hoş gelmişsin. Demek Tepenin arkasındaki çiftliğe gidiyorsun.” Dedikten sonra kahkaha atarak gülmeye başlamış.

Benekli İnek şaşırmıştı. Tilki sözüne devam etmiş. “Maalesef öyle bir yer yok, ama artık sende olmayacaksın.” Dedikten sonra Kurtlar etrafını sarmıştı.

Olup, biteni üzerine konduğu ağacın tepesinden izleyen Mavi Kuş, yardım istemek için hemen Çiftliğe doğru uçarak Çiftçiye olup, biteni haber vermiş.Hemen aracına binen çiftçi hızla tepeye doğru gitmiş.

Benekli İnek ise üzgün ve çaresiz bir şekilde, açgözlü olması ve arkadaşlarını dinlememesinin bedelinin ağır bir şekilde ödeyeceğini düşünürken, birden Çiftçinin sesini işitmiş.

Çiftçinin geldiğini gören Tilki ile Kurtlar hemen oradan uzaklaşmışlar. Benekli ise çok sevinmişti. Benekliyi onlardan kurtaran Çiftçi onu alıp, tekrar çiftliğe götürmüş.

Tilkiye inanması ve açgözlü olmasının bedelini neredeyse çok ağır bir şekilde ödeyecek olan Benekli, dostlarının kendisini düşünerek yardım etmesi üzerine kurtulmuş ve bundan dolayı çok mutlu olmuştu.

Hem çiftçiden hem Kahverengi İnekten hemde Mavi Kuştan özür dileyen Benekli artık arkadaşlarını üzmüyor ve onları dinliyormuş.

O günden sonra elindekiler ile yetinmeyi bilen ve tanımadıklarına aldanmayan Benekli İnek bir ömür o çiftlikte arkadaşlarıyla beraber mutlu bir şekilde yaşamını sürdürmüş.

Bu güzel Benekli İnek Masalı da burada son buldu başka güzel masallar ile buluşmak üzere hoşçakalın.

Masal Uygulamasını Hemen İndir, Aramıza Katıl!
Download on the App Store Get it on Google Play

Benzer İçerikler

Altın Heybe Masalı, Keloğlan Masalı
Altın Heybe Masalı
Ağaca Dokun Masalı
Ağaca Dokun Masalı
Görme Engelli Ressam Masalı
Görme Engelli Ressam Masalı
Keloglan ile Padisahin Kizi Masali
Keloğlan İş Başında Padişahın Kızı Masalı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masallar Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.