Boğaç Han Hikayesi

Boğaç-Han-Hikayesi

Abone Ol google news
Boğaç Han Hikayesi

Bayındır Han’ın halkı için her yıl düzenlemiş olduğu şölene katılan Dirse Han çocuğu olmadığı için Kara Otağa (Kara çadır) oturtulur.

Bu Çocuk Hikayesi Dirse Han’ın karşılandığı esnadaki duygu ve düşünceleri ile o olaydan sonra doğan oğlu Boğaç Han’ın hikayesini anlatan bir Dede Korkut hikâyesidir.

Boğaç Han Hikayesi: Bayındır Han her yıl halkı için gelenek haline getirmiş olduğu bir şölen düzenlermiş.

Bu şölenlere katılan misafirler için her zaman üç ayrı çadır hazırlanmasını ve şölene katılan misafirlerin bu çadırlarda ağırlanmasını emredermiş.

Bu çadırlara Ak çadır, Kızıl Çadır ve Kara diyerek adlandırmışlar,  Ak çadırda erkek çocuğu olanlar, Kızıl çadırda kız çocuğu olanlar, Kara çadırda ise çocuğu olmayan konuklar ağır çünkü çocuk sahibi olmayanları ise Tanrının lanetlediği kişiler olarak görürmüş.

Dirse Han’ın o zaman hiç evladı yokmuş, emrindeki 40 adamıyla katıldığı bu şölende kara çadıra yerleştirilmesi onun çok zoruna gitmiş ve eve dönünce eşine hesap sormaya karar vermiş.

Şölenden sonra eve dönünce hanımından hesap sormaya çalışırken kendisini nasihat dinlerken bulmuş, eşinin dediklerini yapmaya başlamış, büyük kazanlarda yiyecekler hazırlatıp fakir ve yardıma muhtaç insanlara yardım etmiş, onların hayır dualarını almış.

Bir gün hayırlı haberi almış bir çocuğu olacaktı yaklaşık dokuz ay gibi kısa bir süre sonrada sıhhatli bir oğlu olmuş.

Dirse Han’ın oğlu büyümüş ve yiğit bir delikanlı haline gelmişti, bu delikanlı o sene Bayındır Han tarafından düzenlenen bir şölende ipinden kurtulan büyük bir boğayla güreşerek güçlü yumruğuyla boğayı dizginleyip yere yığmış.

O günden sonra bu yiğitliği ile ünü ülkede yayılmaya başlamış ve Dede Korkut’un iltifatını kazanmış ve ona o günden sonra Boğaç han diye hitap edilmiş,  Oğluyla gurur duyan Dirse Handa onu ödüllendirilmiş.

Oğlunun o başarılarına imrenen babasının 40 adamı Boğaç Han hakkında fesatlık yaparak Dirse Han’a daima kötülerler.

Kötü niyetli adamlar bir gün bir av düzenleyerek türlü oyunlarla Boğaç Han’ı babasının bilmeyerek vurmasını sağlamışlar. Yaralanan Boğaç Han annesinin sütü ve dağ çiçeği ile yarası tez zamanda iyileşir.

Boğaç Han’ın yarasının iyileşmesi yüzünden kendilerinden yaptıklarının hesabını soracağından korktuklarından 40 adam, Dirse Han’ı da zorla yanlarına alarak ortadan kaybolmuşlar.

O yüzden 40 tane yiğit ile birlikte kaçırılan babasını onların elinden kurtarmaya giden Boğaç Han, en sonunda hainleri saklandıkları yerden bularak, babasını kurtarmış.

Babası kendisini kurtaran Boğaç Han’a yiğitliğinin karşılığında tahtını vermiş, işte bu destansı öykü de böylece bitmiş.

Boğaç Han Hikayesi‘ni okurken güzel bir vakit geçirdiğinizi umuyoruz dilerseniz Dede korkut Hikayeleri bölümünü inceleyebilirsiniz.

Masal Uygulamasını Hemen İndir, Aramıza Katıl!
Download on the App Store Get it on Google Play

Benzer İçerikler

Asla-Yalan-Soylemeyen-Cocuk-Masali
Asla Yalan Söylemeyen Çocuk Masalı: Eğitici Dini Masallar
Sarı Kepçe Masalı
Sarı Kepçe Masalı
Mavi Sakal Masalı
Mavi Sakal Masalı
Panda Pandi Masalı
Panda Pandi Masalı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masallar Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.