Sihirli Asa Masalı

Sihirli Asa Masalı

Abone Ol google news

Bir zamanlar çok uzaklarda bulunan bir şehirdeki Halk ile Periler uyum içerisinde huzurlu bir yaşam sürmekteymiş.
Bu şehirdeki çocuklar her yılbaşı gecesi bir evde toplanır, beraber güzelce eğlendikten sonra o eve gelen Peri’nin sorduğu soruya doğru cevap verene, Peri tarafından dileği sorulur, ne isterse istesin yerine getirilirmiş.
Yine bir yılbaşı gecesi arkadaşlarını kendi evlerine davet eden Lara, onlarla annesinin hazırladığı yiyecek ve içecekleri yerken bir taraftan da sohbet ediyormuş.
Tam o sırada bir Peri ortaya çıkarak “ Merhaba çocuklar, yeni yılınız kutlu olsun. Bu gecenin talihlisi kim olacak bakalım.” Demiş.
Tüm çocuklar heyecanla “Bizlerde seni bekliyorduk.” Dedikten sonra sessizce Perinin soru sormasını beklemişler.
Soracağı soruya bir türlü karar veremeyen Peri, bir süre düşünmüş ve en sonunda eline bir bardak alarak “Ben bu bardağı yere bıraktığımda onun yere düşmesine sebep olan şey nedir?” diye sormuş.
Diğer çocuklar daha düşünürken Lara “Yerçekimi” diye cevap vermiş.
Peri “Doğru bildin Lara. Şimdi sıra dileğini dilemeye geldi.” Demiş.
Lara ne dileyeceğini bilmiyormuş. Öylece gözü Peri’nin elindeki asadaymış. En sonunda “O elinizdeki Asa çok güzel, onu istiyorum.” Demiş.
Peri, Lara’nın talebi karşısında şok olmuştu. “Şey, şey asa mı?”
Lara “Yoksa yanlış bir şey mi istedim.”
Peri “ Bu asa sana vereceğim ama devlerden koruyamazsan, ülkedeki tüm periler devlerin esiri olacak.”
Lara “Özür dilerim. Böyle bir şey olabileceğini düşünememiştim. Dileğimi değiştirmek istiyorum.“ demiş.
Peri “Artık dileğini değiştiremezsin, bu dileğin gerçekleşmek zorunda. Eğer bu sihirli Asa Devlerin eline geçerse, tüm perilerin onların esiri olacağını unutma lütfen.” Dedikten sonra Sihirli Asayı ona uzatarak ortadan kaybolmuş.
Lara ve arkadaşları çok üzülmüştü. Arkadaşları o Asayı yanından hiç ayırmaması gerektiğini söylemişler.
Lara ise hemen sihirli asayı bir beze sararak, çantasına koymuş ve her gittiği yere kendisiyle götürmüş.
Perinin Sihirli Asasının Lara’nın elinde olduğu haberi kısa bir süre sonra yayılmaya başlayınca, Devlerden biri o Asayı Lara’dan almak için günlerce onu izlemiş.
Bir sabah erkenden evden dışarı çıkan Lara’nın karşısına çıkan yaşlı kılığındaki bir Dev, çok değerli bir şeyin elinde olduğunu ve onu güvende tutabilecek birinin yardımına ihtiyacı olduğunu söyledikten sonra cebinden çıkardığı ışıl ışıl parlayan bir Küreyi ona göstermiş.
Onun değerli bir şey olduğunu düşünen Lara “Tamam sana yardım edeceğim.” Diyerek Küreyi aldığı gibi çantasından çıkardığı ve içerisinde Sihirli Asa olan bezi açarak o küreyi de o beze saracağı sırada, Sihirli Asayı alan Dev, koşarak oradan uzaklaşmış.
Lara üzgün bir şekilde arkadaşlarının yanına giderek onlara “Devlerden biri sihirli Asayı çaldı. Sihirli Asayı geri alamazsam tüm periler Devlerin esiri olacak. ” demiş.
Arkadaşlarından biri “Aslında bize ormandaki yaşlı Nine yardım edebilir.” Demiş.
Hep beraber Ormana giderek Yaşlı Nineyi bulmuşlar. Lara olup, biteni en başından beri bir bir anlatmış.
Yaşlı Nine “O devler ormana girerken sağ taraftaki kocaman Dağın ardında yaşarlar. Ama çaldıkları her şey onlarındır. Sen o Asayı senden çalmadığını ona kendi isteğinle verdiğini kanıtlayabilirsen. Asayı geri alabilirsin. Onun dışında o Asayı alabilmenin bir yolu yok.” Demiş.
Yaşlı Nineye teşekkür eden çocuklar ormanın girişine geldiklerinde, Lara “ Arkadaşlar, ben yalnız gideceğim. Siz beni burada bekleyin.” Demiş.
Arkadaşları her ne kadar birlikte gitmeleri konusunda ısrar ettiyse de, onları orada kalmaya ikna eden Lara tek başına Devlerin yaşadığı yere doğru yola koyulmuş. Zorda olsa en sonunda oraya ulaşmış.
Lara’yı gören Devlerden biri hemen onu alarak Liderlerinin yanına götürmüş. Liderleri “ Sen buraya niye geldin. Artı buraya kadar gelebildiğine göre çok cesur biri olmalısın.”
Lara “Ben, Asamı geri almaya geldim.”
Dev “ Merdan’ın getirdiği sihirli Asadan mı bahsediyorsun.“ Demiş.
O anda Merdan ismindeki Dev “O sihirli asayı ondan çaldığım için yasalarımız gereği Asanın sahibi benim.” Demiş.
Lara “Çalmak mı? Ne çalması” diyerek cebinden çıkardığı küreyi, gösterip “Ben Asayı bu Küre ile değiştirdim. Ama sonra değiştirmekten vazgeçtim.” Demiş.
Merdan ismindeki Dev “Her ne kadar hayır yalan söylüyor.” Desede Lara’nın elindeki Küreyi gören Devler, Kürenin Merdan’a ait olduğunu bildiklerinden, Sihirli Asayı Lara’ya geri vermesini istemişler.
Sihirli Asayı geri alan Lara, Dağdan inince Peri ile karşılaşmış. O Asayı koruyamadığı için ondan özür dileyen Lara, Asayı ona geri vermek istediğini söyleyince, Asayı geri Alan Peri, onu cesaretinden dolayı tebrik ettikten sonra ortadan kaybolmuş.
Lara ise bu durumdan büyük bir ders almıştı. Artık başkalarına ait olan şeyleri istememesi gerektiğini öğrenmişti.

Bu güzel Sihirli Asa Masalı da burada son buldu. Hoşçakalın

Bu Masallar da ilginizi çekebilir.

Masal Uygulamasını Hemen İndir, Aramıza Katıl!
Download on the App Store Get it on Google Play

Benzer İçerikler

Küçük Ayı Hikayesi
Küçük Ayı Hikayesi
Kara Buğday Masal ve Hikayesi
Kara Buğday Masal ve Hikayesi
Kibritçi Kız Masalı
Kibritçi Kız Masalı
Küçük Deniz Kızı
Küçük Deniz Kızı Masalı ve Hikayesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masallar Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.