Çürük Diş Masalı

Çürük Diş Masalı

Abone Ol google news

Bir zamanlar Esma ismindeki bir kız çocuğunun yeni yeni dişleri çıkmaya başlamıştı. Her yeni dişi çıktığında gayet sağlıklı oluyordu.  Ama aradan günler geçtikten sonra esma dişlerini fırçalamayı bırakınca o dişlerden bir tanesi çürümeye başlamıştı.

Sağlam dişler “Hey çürük diş sana neler oluyor. Baksana bize, hepimiz sapasağlamız. Ama sen çürümeye başladın.” Diye sormuşlar.

Çürük “Diş “Esma eskiden her gün yemeklerden sonra dişini fırçalıyordu. Ama biliyorsunuz ki, artık pek fazla dişini fırçalamıyor.”

Sağlam Dişlerden biri “Evet, ama böyle dişlerini fırçalamaya devam etmezse yakında bizlerde senin gibi çürümeye başlarız.” Demiş.

Diğer sağlam Dişlerde doğru söylüyorsun diyerek onu onaylamışlar. Aslında hepsini bir telaş kaplamıştı. Esma daha uzun bir süre dişlerini fırçalamazsa hepside çürük diş gibi çürümeye başlayacaktı.

Akşam olunca yemek yedikten sonra Esma’nın dişlerini fırçalamaması üzerine Çürük Diş “Bu akşamda bizleri fırçalamadı. Bu yiyecek artıkları sizinde benim gibi yakında çürümenize neden olacaklar.” Demiş.

Sağlam dişler hiç cevap vermemişti çünkü hepside, Esmanın dişlerini fırçalaması için bir çare düşünüyorlarmış.

Çürük Diş, sağlam dişlerin kendisiyle sohbet etmemesine bir anlam veremese de onların üzgün olmasından çürümemek için çözüm arayışı içerisinde olduklarını anlamıştı.

Bir süre sonra sağlam dişlerden biri heyecanla “ Buldum!” diye seslenmiş diğer dişlere.

Tüm dişler onun ne söyleyeceğini merak ediyormuş. Diş konuşmaya başlamış “ Aslında Esma her dişini fırçalamadığı zamanlarda canını biraz acıtsak, beklide artık her akşam yemekten sonra bizleri fırçalamayı ihmal etmez.” Demiş

Bu fikir tüm sağlam dişler ile Çürük dişin de hoşuna gitmişti.  O günden sonra Esma her akşam yatmadan önce dişini fırçalamadığı zaman ona acı vermeye başlamışlar.

Esma ise dişleri çok ağrımaya başlayınca annesi onu doktora götürmüş.

Doktor “Esmacım düzenli olarak dişlerini fırçalıyor musun?” diye sormuş.

Esma “ En son üç hafta önce fırçalamıştım.” Diye cevap vermiş.

Doktor “Bir tane dişin çürümüş. Böyle dişlerini fırçalamamaya devam edersen, tüm dişlerin çürür.” Demiş.

Esma olur dercesine başını sallamıştı. Doktorun verdiği ilaçları kullandıktan sonra diş ağrısı geçen Esma diğer dişleri de çürümesin diye artık her akşam yatmadan önce dişleri fırçalamaya başlamıştı.

Dişler ise her akşam fırçalanmaktan gayet memnun kalmış, Çürük diş ise daha fazla çürümeyeceği için sağlam dişler kadar olmazsa da halinden gayet memnunmuş.

Bu güzel Çürük Diş Masalı da burada son buldu. Hoşçakalın.

Bu Masal da ilginizi çekebilir.

Diş Perisi Masalı

Masal Uygulamasını Hemen İndir, Aramıza Katıl!
Download on the App Store Get it on Google Play

Benzer İçerikler

Cüceler ve Ayakkabıcı Masalı
Cüceler ve Ayakkabıcı Masalı
Elsa ve Anna masalı
Elsa ve Anna Masalı
Şirin Robot Masalı
Şirin Robot Masalı
Kedi İle Fare Hikayesi
Kedi İle Fare Hikayesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masallar Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.