Uyuyan Güzel Masalı

Uyuyan Güzel Masalı

Abone Ol google news

Uyuyan Güzel Masalı, Bir çocukları olmasını isteyen kral ve kraliçenin çocuklarının olmasının ardından yüz yıllık uykuya dalmasını konu edinen Klasik Bir Avrupa Masalı.

Uyuyan Güzel Masalı

Uyuyan Güzel Hikayesi

Uzun zaman önce güzelim diyarlarda bulunan bir ülkenin Kral ve Kraliçesi çocuklarının olmayışının hüznü ve çaresizliği içerisinde bir hayat sürüyorlardı.

Günler bu şekilde bir birini izlerken bir gün, bir gölün kıyısında oturup, çocuk hayalini kuran kraliçeye, suyun üstüne çıkan bir kurbağa “Kraliçem dileğiniz yerine getirilecek bir sene bitmeden bir kız çocuğunuz olacak.” diyerek suya dalmış.

Hem çok şaşıran hemde çok sevinen kraliçe, mutlu bir şekilde saraya geri dönerek Kral’a kurbağanın dediklerini söylemiş.

Kral pek inanmasa da, Kraliçe’nin mutlu olması ona yetiyormuş. Aradan üç ay geçtikten sonra hamile olduğunu öğrenen Kraliçenin, o yıl içerisinde bir kız çocuğu olmuştu.

Bu bebek hem çok güzel hemde öylesine tatlıydı ki, onu gören Kral, sevincinden yerinde duramıyor. Bir o yana bir bu yana gidiyormuş.

Kral hemen vezirlerini huzuruna çağırtarak büyük bir şölen hazırlanmasını ve bu şölene tüm dostlarını, ailesini, komşularını ve ülkede bulunan 13 periden 12’sinide davet etmesini istemiş. Bir tane peri kötü niyetli olduğundan onu bu şölene davet etmek istememişti.

Şölen günü, şölene katılan herkes dilediğince eğleniyormuş. Şölenin sonunda perilerin her biri yeni doğan prensese sihirli birer hediye vermek için sıraya girmişti

Perilerden on bir tanesi bebeğe hediyelerini verdikten sonra, davet edilmediği halde şölene katılan kötü niyetli peri, birden bebeğin yanında ortaya çıkarak yüksek sesle: “Ben bu şölene davet edilmedim. Ama yinede Kral ve kraliçeye unutmayacakları bir hediye vereceğim.” demiş.

Bu sözler üzerine onu iyi tanıyan periler, kötü bir şeyler yapacağını anlamış. Ama ona karşı koyacak güçleri olmadığından ses çıkartamamışlardı.

Kötü niyetli peri “Prenses on beş yaşına bastığında parmağına bir iğne batıracak ve felç olacak! “Demiş. Başkaca tek bir kelime bile dahi etmeden hızlıca salondan ayrılmış.

Bu sözler üzerine kral, kraliçe ve konuklarda dehşete kapılmışlardı. Çok geçmeden kraliçe üzüntüden olduğu yere yığılmıştı.

Ancak hala hediyesini vermeyen on ikinci peri sessiz bir şekilde prensesin yanına giderek, kötü kalpli perinin büyüsünü kaldırmaya çalıştıysa da bir türlü o büyüyü kaldırmaya gücü yetmiyordu. Ancak biraz daha sonucu yumuşatabildi.

Onikinci Peri “Hayır, bu kız felç olmayacak, onun yerine bir asır süren derin bir uykuya dalacak ve bir prensin aşk öpücüğü ile uyanacak.” demiş.

Çaresiz olan kral ve kraliçe, hep o lanetin üzüntüsü içerisinde bir yaşam sürmekteydiler. Çünkü yıllardır olmasını bekledikleri güzeller güzeli kızlarının derin bir uykuya dalma korkusu onları iyice sarmıştı.

Günler geçtikçe perilerin dedikleri bir bir gerçekleşiyordu. Prenses  güzel, mütevazı, kibar ve zeki bir kız olarak büyümüştü.

Kral ve Kraliçe, her yerde Prenses’e yapılan o laneti engellemek ve ortadan kaldırmak için çareler aramışlar. Ama bir türlü çözümünü bulamamışlar. Kral, tek çözüm olarak krallığında bulunan bütün iğnelerin yok edilmesini emretmiş.

Günler bu şekilde hızlıca geçiyormuş. On beşinci doğum gününün sabahında erkenden uyanan prenses, çok heyecanlıymış. Anne ve babasının hala uyanmadığını gören Güzel kız, biraz dolaştıktan sonra eski bir kule ile karşılaşmış.

Kuleyi merak eden Prenses kulenin kapısını açarak girişi dar olan sarmal merdivenlere tırmanarak yukarı çıkmaya başlamış. Merdivenlerin bitiminde küçük ve eski bir kapı, kapının üzerinde paslı bir kilit varmış. O kilidi çevirip, içeri giren Prenses küçük bir odada, elinde bir iğnesi olan yaşlı bir kadının oturduğunu görmüş.

Zor işiten bu yaşlı kadının kralın emirlerinden haberi olmamıştı. Prenses “Günaydınlar büyük anne, misafir kabul ediyor musun?” Demiş.

Yaşlı kadın, “Ne dedin anlamadım ki evladım!”

Prenses bu sefer yüksek sesle, “Günaydınlar büyük anne misafir kabul ediyor musun?”

Yaşlı Kadın; “Evet güzel kızım iplik eğiriyorum.”

Prenses; masada bulunan iğnelerden birini eline alarak bakmaya başlamış sonrada oynayınca iğne parmağını batıvermiş.

İğne parmağına battıktan sonra kanepenin üzerinde olduğu yerde derin bir uykuya dalmış. Prensesi uyandırmaya çalışan Yaşlı kadın onu uyandıramayınca, kuleden dışarı çıkarak yardım istemiş.

Prensesi kulede olduğunu öğrenen kral ve Kraliçe kuleye çıkarak prensesin elindeki iğneyi görünce, kötü kalpli perinin sihrinin gerçekleştiğini anlamışlardı.

Kızının bu durumuna çare bulamayan kral ve kraliçe de uyuyan güzel ile birlikte uyumaya karar vermişler. Kralın emriyle 12 perinin yaptığı sihirle sarayda bulunan Kral, Kraliçe, hizmetkarlar ve askerlerin hepsi uykuya dalmışlar.

Ahırdaki atlar, bahçedeki köpekler, çatıdaki güvercinler ve kuşlar dahil orada bulunan her şey uyuyan güzel ile birlikte uyuyakalmıştı.

Kalenin çevresinde kısa zamanda dikenli otlar yeşermeye başlamış, gün geçtikçe de büyümüşlerdi.

Bu olay bir efsane olarak dilden dile dolaşmaya başlamış. Çoğu kişi uyuyan prenses masalı‘nı bilmeyenlere anlatıyormuş.

Zaman zaman prensler kalenin yanına gelerek, kalenin içine girmeye yeltenmişler ama kalenin etrafındaki dikenleri geçemediklerinden her defasında kaleye girmekten vazgeçmişler.

Aradan uzun yıllar geçmişti. Bir gün ülkeye gelen bir prens o çevrede yaşayan yaşlı bir adamdan yüz yıl boyunca uyuyan güzel prensesin hikayesini ve buraya bir çok prens ve soylunun gelerek içeri girmeye çalıştığını, lakin hiçbirinin içeri giremediklerini öğrenmiş.

Cesur ve atılgan biri olan bu genç Prens, yaşlı adama: “Ben bu dediklerinin hiçbirinden korkmuyorum. Sonu ne olursa olsun. Uyuyan Güzel Masalı‘nda bahsedilen uyuyan güzel prensesi göreceğim.” demiş.

Sabah erkenden kaleye doğru giden prens, kalenin önüne ulaştığında, sarayın kapısının büyük güllerle kaplı olduğunu görünce, çalıları büyük bir ustalıkla keserek sarayın kapısından içeri girmiş.

Avluda gördükleri karşısında şaşıran prens, atların ve köpeklerin çatıdaki güvercinlerin yani kalede bulunan her şeyin uyuduğunu görmüş.

Sarayın içine girince, kral kraliçe ve diğer hizmetkarların da mışıl mışıl uyuduğunu görünce, saraydan çıkarak eski kuleyi aramaya çıkmış.

Biraz dolaştıktan sonra en sonunda eski kuleyi görünce, kuleye girerek prensesin uykuda olduğu küçük odanın kapısını açmış.

Eski bir kanepenin üzerinde uzanmış güzeller güzeli ve tatlı bir kız, o kadar güzel yatıyormuş ki, bir türlü gözlerini ondan alamamış.

En sonunda Prensesin üzerine eğilerek onu yanağından öpmüş. Onu öper öpmez gözlerini açan prenses. “Ben neredeyim. Neler olmuş burada.” diye sormuş.

Prens, uyuyan güzel her şeyi kısaca anlatmıştı. Prensesin uyanmasıyla birlikte lanet bozulmuş, kaledeki herkes uyanmıştı. Uyanan herkes şaşkınlık içerisinde birbirine bakıyormuş.

Prensesin elinden tutarak onu saraya götüren ve herkesin uyandığını gören prens, çok mutlu olmuştu.

Olanları kral ve kraliçeye anlatan prens, kızlarından çok hoşlandığını ve müsaadeleri olursa prenses ile evlenmek istediği söylemiş.

Bu talebi memnuniyetle karşılayan kral ve kraliçe kısa bir süre sonra dillere destan bir düğünle prenses ve prensesin düğününü yapmışlar.

O günden sonra mutlu ve huzurlu bir hayatları olmuş, bolluk ve bereket içerisinde bir yaşam sürmüşler.

Uyuyan Güzel Gerçek Hikayesi

Masalın eski ve orjinal versiyonu şuan anlatılan masaldan çok farklıdır. Olayda kötü bir üvey anne yer alır. masaldaki kötü peri aslında üvey annedir. Ayrıca uyurken prensesi bulan ve aşkın güzel meyvelerini toplayan sonra da onu terk eden bir prens vardır.

Sık Sorulan Sorular

  • Uyuyan güzel masalının konusu nedir: Ülkenin hükümdarının bir kızı olur. Kral ve Kraliçe küçük kızlarının doğum gününü kutlamak için ülkede yaşayan 13 periden, 12 perinin davetli olduğu büyük bir parti verir. Yüz yıl sonra yakışıklı bir prens sarayı bularak içine girerek güzel prensesi görünce onu öper ve büyüyü bozar.
  • Uyuyan Güzel prensesin adı: Bu güzeller güzeli kızın adı Aurora

Uyuyan Güzel Masalı nı okurken eğlendiğinizi umarız.

Bu Kısa Masallar da ilginizi çekebilir.

Masal Uygulamasını Hemen İndir, Aramıza Katıl!
Download on the App Store Get it on Google Play

Benzer İçerikler

Mavi Sakal Masalı
Mavi Sakal Masalı
Zürafa ile Tırtıl
Zürafa ile Tırtıl Masalı
Harika Uçuş Masalı, uçak masalı
Harika Uçuş Masalı
Usta Sihirbaz Masalı
Usta Sihirbaz Masalı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masallar Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.