Çirkin Ördek Yavrusu Masalı

Çirkin Ördek Yavrusu Masalı

Abone Ol google news

Çirkin Ördek Yavrusu Masalı‘ nda Anne ördeğin yumurtalarından çıkan yavru ördeklerden bir tanesinin diğer yavrularına göre çirkin olması üzerine, bu Çirkin Ördek Yavrusunun başından geçenleri ve duygularını konu edinen eğlenceli ve harika bir çocuk masalı. İyi Okumalar…

Çirkin Ördek Yavrusu Hikayesi

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde, kalbur saman içinde uzak diyarlarda bulunan ormanın derinliklerinde yaşayan bir ördek varmış.

Bu ördek yumurtaların üzerinde oturmuş. Yavruların yumurtalardan çıkmasını bekliyormuş.

Birkaç gün sonra yumurtalardan çatırdama sesi duyan ördek, sevinç içerisinde “vak vak vak” diyerek yumurtaların üzerinden kalkmış.

Sevinçle kanatlarını çırpan ördek bir bakmış ki yumurtalarından bir tanesi çatlamamış. Diğer yavrularına bakınca içi sevinç dolan Anne Ördek, o yumurtaya bakınca hüzünleniyormuş.

Anne Ördek için tüm yavrular değerli olduğundan bir yandan diğer yavruları ile ilgilenirken, diğer yandan da o yumurtanın üzerinde oturmaya devam etmiş.

Bir süre sonra kalan son yumurtadan da çatırdama sesleri gelince çok sevinmiş. Hemen yumurtanın üstünden kalkarak ona bakmış.

Bu sefer yumurtadan diğerlerine göre daha iri ve çirkin bir ördek yavrusu çıkmış. Anne ördek ona bakınca epey bir şaşırmıştı. “Nasıl olur? Bu diğerlerinden çok farklı.” diye düşünmüş.

Sonrasında da: “Neyse benim diğer yavrularımın hepsi güzel!” Diye düşünmüş.

Çiftliğe gitmek için yavrularını peşine takmış. Çiftliğe gitmek için çiftlik ile bulundukları yer arasındaki Dereden geçmek zorundaydılar.

Dereye giren Anne ördeğin ardından yavruları da girmişler. Anne ördek ara ara arkasına bakarak yavrularına bakıyormuş. İçlerinden çirkin ördek yavrusu onun daha çok dikkatini çekiyormuş.

Kendi kendine: “Hiç olmazsa çirkin yavru iyi yüzüyor. Başkasının yavrusu ile karışmış olamaz. Nasıl olsa büyüdükçe oda güzelleşir.” diye söylenmiş.

Çirkin Ördek Yavrusu gün geçtikçe daha da büyümüş, büyümesine ancak diğer ördeklerden daha da farklı bir hale gelmişti. Çiftlikte bulunan diğer hayvanlar da ona lakap takarak sürekli alay etmekte ve hiç rahat bırakmamaktaydılar.

Ördek kardeşleri dahi vak vak ederek kafasını şişiriyor. sonrada “Bir kedi yakalasa da ondan kurtulsak.” diyorlarmış.

Tavuklar onu yanlarında istemiyor. Hatta her gün ördek ve tavukları yemleyen kız da, çoğu zaman onu ayağıyla ittirerek yemlerin yanından uzaklaştırıyormuş.

Bu duruma çok üzülen çirkin ördek yavrusu o kadar üzülüyormuş ki, herkesten gizli bir köşede bazen oturup, annesinin anlattığı kısa masalları uzaktan dinliyor. Bazende herkesin kendisiyle alay ettiğini düşünerek ağlıyormuş.

Güneşin etkisini iyice hissettirdiği gösterdiği günlerin birinde Çirkin Ördek yavrusu artık çiftlikte kalamayacağını düşünerek çitlerin üzerinden atladığı gibi çiftlikten uzaklaşmış. Yaban ördeklerinin yaşadıkları bölgeye gelene kadar da hiç durmadan koşmuştu.

Yaban ördekleri de onu görünce, uzaklaşarak onunla arkadaşlık yapmak istememişti. Çevredeki küçük kuşlar dahi onun çirkinliği yüzünden ondan kaçmaktaydılar.

Kimselerin çirkin ördek yavrusunu kabul etmemesi üzerine,  yalnız başına ortada kalmıştı. Aradan aylar geçmiş, sonbahar mevsiminin gelip çatmasıyla ağaçların yaprakları sararıp. solmaya başlamış. Sonrada birer birer dökülmüşlerdi.

Sonbahar ve kış mevsimini yalnız başına geçiren çirkin ördek, baharın gelişiyle beraber, kendisine arkadaş bulmak için yüksek bir tepeye çıkmış ve güneşin batmasına az bir süre kalmıştı. Beyaz renkli büyük ve güzel kuşlardan oluşan bir sürü Kuğu, Çirkin Ördeğin yanından geçtikten sonra havalanmışlar.

Bu kuşlar yükseldikten sonra dalgalana dalgalana süzülmüşler. Bu kuşlar hem zarif hemde uzun boylularmış. Onların arkasından bakan Çirkin Ördek Yavrusu, o kuşlara hayran kalmış ve hemen peşlerinden koşmuş.

Onların ardından ne kadar bağırsa da bir türlü sesini duyuramamış. Çünkü onlar koskoca kanatlarını çırpar çırpmaz hızla uzaklaşmışlar.

Çirkin Ördek de kanatlarını çırparak, uçma denemeleri yapmaya başlamış. Ama bir türlü uçmayı becerememiş.

Ertesi günün sabahında derede o beyaz tüylü kuşların yüzdüğünü görmüş. Kanatlarının ne kadar güçlü olduğunu denemek için hiç düşünmeden “Bende onlar gibi aşağı uçmalıyım. Ne kadar çirkin olursam olayım onların yanlarına gideceğim.” düşüncesiyle kendini yüksekten bırakarak, o kanatlarını açıp dereye süzüle süzüle uçmuş.

Kıyıda bulunan iki çocuk deredeki beyaz kuşlara yem atıyormuş. O anda dereye yeni konan Çirkin Ördeği gören çocuklardan biri annelerine dönerek “Anne, anne baksana! Şuracıkta bir kuğu yavrusu daha var. Hemde diğerlerinden çok güzel.” demiş

Çirkin ördek çocukları duymuş. Ama çocukların kimden bahsettiğini anlamamış. Bu sözlerin üzerine orada bulunan beyaz kuşlar arkalarına dönerek çirkin ördeğe bakınca, oda utancından başını önüne eğmiş ve şöyle demiş. “Dilerseniz siz de Çirkin Ördek Yavrusu lakabıyla alay edebilirsiniz. Artık alıştım nasıl olsa.” demiş kendi kendine.

Sonrasında başını yukarı kaldırırken suda kendi yansımasını görmüş. Uzun bir boynu bembeyaz tüyleri varmış. Şaşkınlıkla “O ben miyim?” diye kendi kendine sormuş.

Bu gördüğünün kendisi olduğundan uzun bir süre emin olamamıştı. O anda onun yanına gelen diğer kuğular onun ne kadar güzel ve zarif bir kuğu olduğunu söylediklerinde ne diyeceğini bilememiş.

Önce kendisine şaka yapıldığını düşünmüş. Sonrada kendisinin artık bir kuğu olduğundan emin olmuştu.

Artık çirkin bir ördek yavrusu olmadığı gibi onu gören herkesin kendisine hayran olduğu bir kuğuymuş. O günden sonra hayatının geri kalanını mutlu bir şekilde geçirmiş.

Sık sorulan sorular

  • Çirkin ördek yavrusu kuğu mu: O bir ördek yavrusu gibi gözüküyordu ama aslında o bir kuğu kuşu yavrusuydu. Diğer yavru ördeklerin içinde tek farklı olan tek oydu.
  • Çirkin Ördek Yavrusu aslında hangi hayvandır: Gerçekte kuğu kuşu yumurtasıyla ördek yumurtası karışmıştır. Aslı Danca dili olup, birçok dile çevrilmiştir.
  • Ördek kuğu olur mu: Ördekle ile kuğu kuşları arasında en belirgin ayrım kuğuların ördeklere göre daha büyük ve uzun olmalarıdır. Ördekler kuğulara göre daha küçük, tıknaz ve boyunları biraz küçüktür.

Başka güzel Masal okuma ‘ya ne dersiniz.

Masal Uygulamasını Hemen İndir, Aramıza Katıl!
Download on the App Store Get it on Google Play

Benzer İçerikler

Karga ile Kartal Masalı
Kısa Masallar Diyarı: Karga ile Kartal
karlar-kralicesi-masali
Karlar Kraliçesi Masalı
Süt Havuzu Masalı
Süt Havuzu Masalı
İki Katır La Fontaine Masalları
İki Katır La Fontaine Masalları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masallar Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.