Eşek ve Keçi Masalı: Kısa Masallar Diyarı

Uyanik-Keci-ile-Esek-Masali

Abone Ol google news

Eşek ve Keçi Masalı’nda eşeği çok kıskanan bir keçinin eşeği kandırması üzerine keçinin başından geçenleri konu edinen güzel bir keçi Masalı. İyi okumalar.

Günlerden bir gün, bir çiftçinin ahırında çok sevdiği bir eşek ile bir keçi yaşarmış. Keçi daima eşeği kıskanırmış.

Bir gün keçi kendi kendine;

‒ Eşeği benden daha fazla seviyorlar ayrıca benden daha iyi besliyorlar diyormuş, eşeğe bir oyun oynamak için  kurnazlık yapmaya karar vermiş.

Keçi eşeğe yaklaşarak,

‒ Eşek kardeş, ben senin bu haline çok üzülüyorum demiş.

Eşek hayretler içinde, kendi kendine bu keçi beni pek de sevmez biliyorum, niçin  benim için üzülüyor diye düşünmüş, sonrada keçiye sormuş:

‒ Hayırdır, ne oldu da benim için üzülüyorsun keçi kardeş?

Keçi,

‒ Nasıl üzülmeyeyim ki eşek kardeş, bu çiftlikteki en ağır işleri sen yapıyorsun, değirmen taşını çevirmek için seni koşturuyorlar. Nerdeyse sabahtan akşama kadar sırtında bulunan yükle dolaşıyorsun. Rahat bir gün geçirmiyorsun. Rahat etmek senin de hakkın, sana bir dost tavsiyesinde bulunmak gerekirse, bu durumdan bir an önce kurtulmaya bak bence.

Eşek düşünmeye başlamış, keçinin söylediklerinde birazda olsa haklılık payı vardı. Eşek  keçiye sormuş, “peki kardeş sence ne yapmalıyım?”

Keçi, “Her sabah çiftliğin dışındaki çukurların birinin yanından geçerken, ayağın kaymış gibi yaparak kendini incitmeden çukurun içine hafifçe  yuvarla ki sahibimiz senin çok yorulduğunu düşünsün. O sebeple sana biraz istirahat verebileceği gibi bir bakarsın başka bir eşek daha alır. O da sana yardımcı olarak yükünü hafifletir.” demiş.

Eşek, keçinin söyledikleri  karşısında hayretler içerisinde kalmıştı .

Bir sabah her zamanki gibi yük taşırken yanından geçtiği çukurların birine hafifçe kendini atıvermiş, ama ayağı gerçekten kayınca kırılmış ve her yeri yara bere içerisinde kalmış.

Eşeğinin o halini gören çiftçi gerçekten çok üzülmüş. Hemen onu iyileştirmek için bir veteriner getirmiş. Eşeği muayene eden Veteriner  demiş ki;

‒ Zavallı eşek çok kötü yaralanmış, bunu ilaçlarla tedavi etmek mümkün değil gibi, ancak sana söylediklerimi harfiyen yaparsan eşeğin iyileşebilir demiş.

Çiftçi, veterinere sormuş:

‒ Peki eşeğimi iyileştirmem için ne yapmam gerektiğini söyleyin çünkü bu eşek benim elim ayağım olmuş. O olmadan ben  işlerimi tamamlayamam demiş.

Veteriner,

‒ Eşeği tedavi etmek için bir keçi ciğerine ihtiyacın olacak, eğer keçi ciğerini haşlayarak suyunu eşeğe içirirsen kısa zamanda iyileşir demiş.

Çiftçi, eşeğini iyileştirmek için ahırda bulunan keçisinden vazgeçmiş, gerçekten de eşek kısa bir zamanda iyileşivermiş keçide kıskançlığın bedelini bu şekilde ödemiş.

Masal Uygulamasını Hemen İndir, Aramıza Katıl!
Download on the App Store Get it on Google Play

Benzer İçerikler

Dipsiz Kuyu Masalı
Dipsiz Kuyu Masalı: Köylerde Anlatılan Masallar
Kirmizi-Ayakkabilar-Masali
Kırmızı Ayakkabılar Masalı
Çıtı Pıtı Hanım Masalı
Çıtı Pıtı Hanım Masalı: İlginç Masallar
Kurabiye Çocuk Masalı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masallar Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.