Deniz Kızı Masalı

Prenses masalları portalımızda, sizler için hazırlamış olduğumuz bu en çok aranan bu Masalı okurken eğleneceksiniz.

Deniz Kızı Masalı: Evvel zaman içinde okyanusun derinliklerinde bulunan ve kimsenin onlardan haberdar olmadığı gizemli ve bir o kadarda ilginç deniz canlıları vardı. Burada Balinalar tatlı Yunuslar ve çeşit çeşit canlılar yaşamaktaydı.

Güneş ışıklarının etkisini göstermediği bu derinlikteki su altı krallığında deniz insanları diğer su altı canlıları ile beraber barış içerisinde bir hayat sürermiş.

Suyun derinliğinde bulunan sarayda Denizlerin kralı, annesi ve çok sevdiği birbirinden güzel kızları ile beraber mutlu bir yaşam sürermiş. Onun en büyük korkusu karada yaşayan insanların kızlarına zarar vermesiymiş,  o yüzden kızlarının yetişkin birer genç kız olmadan denizin yüzeyine çıkmasını yasaklanmıştı.

Bir gün kızlarından en küçüğü babasına:

– Babacım niçin denizlerin yüzeyine çıkmamıza müsaade etmiyorsun.

Kral kızına:

Karada yaşayan o insanlar size zarar verebilirler.

Küçük Deniz Kızı:

– Niçin bize zarar verecekler ki onlar kötülük mü yapıyor babacığım.

Denizler kralı:

– Kızım şuan insanlar suları çok kirletiyor ve suda yaşayan canlıları ağlarla yakalıyorlar o yüzden size karaya çıkmayı yasakladım, demiş.

Babasının dediklerinin aksine insanları çok merak eden küçük deniz kızı denizin yüzeyine çıkmak için planlar yapıyormuş,  zaman zaman ablalarının denizin üstünde görerek anlattıkları hikayeler deniz kızının merakını bir türlü gidermiyordu.

Babaları gibi büyükannesi de küçük kızı insanlar konusunda sürekli uyarır ve yeterince büyüyüp tacını taktıktan sonra su altı dünyasından çıkabileceğini söylermiş.

Küçük Kız bir gün büyük ablasının suyun yüzeyine doğru yüzdüğünü görünce merakı daha da artmış ve su altı kapısından çıkabilmek için bir plan yapmış.

Samimi arkadaşı olan Yunus mumo ile birlikte Balina Humo’nun yanına giderek ondan yardım istemişler çünkü Humo istediği her vakit su altı kapısından rahatlıkla geçebiliyormuş.

Balina Humo ilk başta onların tekliflerini kabul etmemiş lakin küçük kızın ısrarı üzerine onu kıramayarak yardım etmeye karar vermiş.

Ertesi gün planlarını uygulamaya başlamışlar, balinanın ağzında saklanarak su altı krallığının kapısından geçmişler,

Kapıdan yeterince uzaklaştıktan sonra Balina Homo kocaman ağzını açmış, küçük denizkızı ve Yunus momu dışarı çıkıvermiş, balinaya teşekkür ettikten sonra denizin yüzeyine doğru yüzmüşler, hayatında ilk defa gökyüzünü ve güneşi gören küçük kız, kendi kendine

-Muhteşem! Bir şey burası demiş

O esnada bir müzik sesi duymuş,  etrafa bakınınca ileride suyun yüzeyinde olan ve batmayan bir şey olduğunu görmüş, o an arkadaşı Yunus’a:

– O da ne diye sormuş.

Yunus:

– O bu bir gemi deyince?

Kız:

-Hadi onu yakından görelim, demiş

Yunus deniz kızını oraya gitmemesi için uyarmış ama kız, arkadaşını duymuyormuş bile hızla gemiye doğru ilerlemiş,

O anda gemide kralın, prensin onuruna düzenlediği bir doğum günü partisi varmış, prensi evlendirmek isteyen kral, ülkede bulunan asillerin kızlarını da bu partiye davet etmişti.

Prensi gören deniz kızı:

-Baksana Mumo ne kadar yakışıklı!

Yunus:

– Ama o bir insan!

Deniz kızı o tatlı sesiyle prensin kaval ile çaldığı melodiye eşlik etmişti, prens o güzel sesi işitince hemen etrafa bakınmış.

Yunus:

-Hadi kaybol seni görecekler deyince.

Deniz kızı hemen suya dalmış.

Bu arada su altı krallığında yaşayan deniz cadısı sihirli küresinden,  deniz kızının yaptıklarını izliyormuş.

Deniz cadısı:

– Ha,ha,ha demek o büyük gün gelip çattı.

Deniz cadısının yaptığı büyü ile oluşan dalgalar prensin içerisinde olduğu geminin dev dalgalar arasında kayalıklara doğru sürüklenmeye başlamıştı, onları o halde gören deniz kızı arkadaşı Yunusa:

– Gemi batacak onlara yardım etmemiz gerekli!

Hemen batmakta olan geminin arkasından giderek gemiyle beraber suya batmış olan prensi tutarak kıyıya çıkarmış.

 Deniz Kızı:

– Lütfen uyan, hadi uyan! Demiş.

Gözlerini açan prens kendine gelmiş karşısındaki kızı görünce şaşkın bir şekilde ona bakmıştı, uzaktan gelen köpek seslerini duyan deniz kızı korkarak hızla suya atlayıp uzaklaşmış.

Prensin yerde uzandığını görenler hemen onun yanına gelerek yardım etmişler.

Prens kendine gelince ailesine:

– Sanki beni denizde şarkı söyleyen bir kız kurtardı, o ses dünyanın en güzel sesiydi! Demiş

Deniz kızı arkadaşını bularak su altı krallığına geri dönmüştü,  prensin çaldığı kaval elindeymiş, kız prense aşık olmuştu onu düşünmeden duramıyormuş, onları kapıda karşılayan Denizler kralı:

– Bizim belli kurallarımız var değil mi? Kızım ve bu kurallara sen dâhil herkesin uyması gerekiyor.

-Bir insanı kurtardığın söyleniyor bu doğru mu?

Denizkızı:

– Doğru babacığım ona mecburdum, eğer onu kurtarmasaydım boğulabilirdi.

Denizler Kralı:

– İnsanların dünyasıyla, deniz dünyasının ilişki kurmasının kati suretle yasak olduğunu biliyorsun ve halen yasalarımızı çiğniyorsun, cezalısın bir daha sana dışarı çıkmak için yardım eden olursa o bu krallığa bir daha geri dönemez, demiş

Deniz kızı’nın vazgeçmeye hiç niyeti yoktu, ertesi gün deniz cadısının yanına giderek ondan kendisine yardım etmesini istemiş,

Deniz cadısı:

– Sana yardım ederim, sana öyle bir iksir vereceğim ki onlar gibi olacak ve yürüyebileceksin ama ona karşılık olarak güzel sesini senden alacağım.

Deniz Kızı:

 -Sesimi mi? Ama ben sesim olamadan orada ne yapabilirim ki, demiş

Epey bir düşündükten sonra çaresiz bir şekilde deniz cadısının isteğini kabul etmiş, denizin yüzeyine çıkarak âşık olduğu prensi tekrar görmeyi çok istiyormuş.

Deniz Cadısı iksiri kıza uzatarak:

– Şunu unutmayasın, beşinci günün sonunda eğer prensi kendine âşık edemezsen yine eski haline dönüp prensi sonsuza denk unutacaksın, demiş

Deniz kızı, deniz cadısının verdiği iksiri hemen içerek yukarı cadının yardımıyla sualtı kapısından geçmiş ve doğrudan karaya doğru yüzmeye başlamış karaya yaklaşınca kuyruğu yok oluvermişti, karaya çıkan prenses, prensin kendisine doğru geldiğini görmüş, yanına yaklaşan prens.

-Merhaba, sizinle daha önce hiç karşılaştık mı?  Diye sormuş

Konuşamayan deniz kızı elindeki kavalı prense uzatmış, prens o kavalı görünce eline almış ve o gemideyken çaldığı melodiyi tekrar çalmaya başlamıştı.

Deniz kızı ise o melodiyi tanıdığını belli etmek için başını sallamış.

Prens:

– Güvertede flüt çalarken gördüğüm sen miydin? Sesini duydum ve beni boğulmaktan sen kurtardın  değil mi?

Prens kendisini kurtaranın bir deniz kızı olduğunu ve çok güzel bir sesinin olduğunu hatırlıyordu lakin karşısında gördüğü kız konuşmayan bir kızdı o yüzden kendisini kurtaran kızın bu kız olmadığı düşünmeye başlamıştı, o kıza yardım etmeye karar vermiş ve kızı saraya  götürmüş.

Bu arada prensi bir an önce evlendirmek isteyen kral, düğün töreni için hazırlıklar yapılmasını emretmiş, deniz kızı uzaktan prensi izliyor ve bir şey yapamamanın üzüntüsü içerisinde dualar ediyormuş,  prense sesi olmadığı için kim olduğunu anlatması mümkün değilmiş, biranda deniz cadısının sözleri aklına gelmiş,  aradan iki gün çabucak geçi vermişti, cadının kendisine verdiği sürenin bitmesine üç gün kalmıştı.

Aradığı deniz kızını bulamayan prens ise gördüklerinin bir hayal olduğuna inanmaya başlamıştı artık, bu arada günlerin bitmesine bir gün kalmıştı deniz kızı umudunu tam olarak yitirmek üzereyken hiç beklemediği bir şey olmuştu, kızın ablaları, büyük annesi ve babası kral ona yardım etmeye gelmişti.

Büyük Anne:

-Benin güzel torunum, üzülme o cadısının büyüsünü bozmaya geldik, hiç bir kural gerçek sevginin önüne geçemez demiş

Kral:

– Kızım tek amacım senin mutlu olman diyerek asasını deniz kızına doğrultmuş ve yapılan büyüyü bozmuş.

Deniz Kızı:

– Size çok teşekkür ediyorum sizleri seviyorum,  demiş.

Prens ve Prenses adayı evlilik kürsüsüne doğru ilerlerken prens birden o muhteşem sesi tekrardan duymuş ve düğünü bırakarak o sese doğru koşuvermiş.

Prens:

O sendin demek,

Deniz Kızı:

-Evet, bendim demiş.

Birbirlerine sarılmışlar, deniz kızı olup biteni prense anlatmış ve ertesi gün büyük bir düğün töreniyle evlenmişler.

Bundan böyle karada ve denizlerde sevgi, dostluk ve barış hakim olmuş.

Deniz Kızı Masalı’nı okurken eğlendiğinizi umuyoruz dilerseniz Üç Küçük Domuzcuk Masalını okuyabilir veyahut Çocuk Masalları platformunu inceleyebilirsiniz.

Ayrıca kontrol et

Keloğlan İle Padişah

Keloğlan ile Padişah Masalı

En güzel Keloğlan hikayelerinden biri olan Keloğlan ile Padişah Masalı ‘nı beğeneceğinizi umarız. Bir varmış …

Papağan İle Çakal

Papağan İle Çakal

Çok güzel iyi uykular Masalları arasında bulunan Papağan İle Çakal Masalını beğeneceğinizi umarız. Evvel zaman …

Karganın Oyunu

Karganın Oyunu

Eğitici çocuk masalları arasında bulunan karganın oyunu masalını beğeneceğinizi umarız. Bir varmış bir yokmuş evvel …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir