Eski Masallar

Tavşan İle Kaplumbağa Hikayesi

Abone Ol google news

90’lı yıllarda çocuk olanların özellikle çok sevdiği ve hayal meyal hatırladığı o güzel günlerde Ninelerimizin anlattığı Eski Masallar, halen pek anne ve babanın geçmişinde güzel bir anı olarak kalmıştır.

Köylerde anlatılan Masallar çocukların en çok sevdiği masal türü olarak her zaman karşımıza çıkmaktadır. Şöyle ki o zamanlarda dilden dile dolaşan Türk kültürüne ait masallar yaygın olsa dahi teknolojinin günümüzde olduğu kadar gelişmiş olmaması dolayısıyla pek fazla masal çeşidi bilinmediğinden çoğu zaman benzer masallar bir birine yakın köylerde yaşlılar tarafından anlatılırdı.

En Eski Masallar konusuna değinecek olursak, aslında çok eskilere doğru bir yolculuk yapmamız gerekecektir.   Ondan önce Masalın ne olduğunu farklı bir şekilde açıklayalım.

Masal esas olarak halk arasında yayılan ve kim tarafından yazıldığı veya türetildiği çoğu zaman bilinmeyen bir anonim halk edebiyatı türü olarak bilinmekle birlikte, masal veya hikayede yer alan kahramanların genellikle olağanüstü güçlere sahip kişi ve yaratıklardan oluşması çocuklar tarafınca daha ilgi çekici hale gelmesine sebep olmuştur. Masallardaki olaylara baktığımız zaman, olay örgüsünün genellikle gerçek dışı olmasıyla birlikte öykünün geçtiği yer ve zamanın ise göreceli, belirsiz olması da başka bir unsurdur.

Büyüklerimizin anlattığı masallar içerisinde özellikle dünyada sevilerek anlatılan Binbir Gece Masallarındaki Aladdin’in Lambası,  Bremen Mızıkacıları ve Kırmızı Başlıklı Kız gibi masallar yaygın olarak bulunmaktadır.

Sizlerde ister uzun ister kısa eski Masallar okuyup, çocuklarınıza anlatmak isterseniz. Hem kaliteli hem özgün ve birçoğunu ilk defa sitemizde okuyabileceğiniz birbirinden güzel ve harika masal portföyümüzü inceleyebilir dilerseniz, eş dost ve arkadaşınıza tavsiye edebilirsiniz.

Daha önceki yazılarımızda belirttiğimiz üzere bir masalın çocuğun hayal dünyasını geliştirdiği, hem uzmanlar tarafından hemde öğretmenler tarafından sıklıkla dile getirilmektedir.

Her yaş gurubuna uygun ve çocukların anlayabileceği türde Masallar hazırlayan ekibimiz tarafından her zaman çocuklara farklı bakış açıları kazandıracak ve kötü kavramı ile birlikte yapmaması gereken davranışları yaptığı zaman nelerle karşılaşacağını anlamasını sağlayacak türde eğitici ve öğretici Masal türlerini hazırlayarak siz değerli okurlarımızın ücretsiz bir şekilde yararlanması için yayımlanmaktadır.

Çocukların daha kısa zaman içerisinde gelişim göstererek, algı yeteneğinin artması ve gün geçtikçe dahada olumlu yönde gelişim göstermesi için çocuklarınıza düzenli bir şekilde ufkunu geliştirecek ve güzel davranışları sergileyebilmeleri için ihtiyacı olan türdeki hikaye ve Masalları okumayı ve zaman zamanda onlara okutmayı ihmal etmemelisiniz.

Her ailenin en temel yapı taşları olan çocukların daha güzele ulaşması ve eğitimlerini hem kolay hem severek tamamlayıp, daha iyi mevkilere ve yerlere gelebilmesi, ayrıca çocuk iken gerekli eğitimleri alması ve bu aldığı eğitimler ile hem algı hemde kavrama yeteneğini geliştirmesi, eğitim süresi boyunca çocuğunuzun olumlu yönde daima gelişme göstermesine katkı sağlayacaktır.  

Bu itibarla sizlere naçizane tavsiyemiz her gün çocuklarınızın sevdiği türde içeriklerimizi inceleyerek onların hem güzel zaman geçirmelerini hemde eğlenmelerini sağlamak olacaktır.

Tekrardan buluşmak üzere hoşçakalın…

Sitemizdeki masalları okumak ister misiniz?

Masal Uygulamasını Hemen İndir, Aramıza Katıl!
Download on the App Store Get it on Google Play

Benzer İçerikler

Çocuklar İçin Hikayeler
Çocuklar İçin Hikayeler
Uyurken Okunacak Masallar
Uyurken Okunacak Masallar
Eski Zaman Masalları
Eski Zaman Masalları
Öğretici Hikayeler
Öğretici Hikayeler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masallar Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.