Fare ile Deve: Türk Masalları

Fare ile Deve Türk Masalları

Abone Olgoogle news

Fare ile Deve Masalı, Çocukların severek dinleyeceği, En Güzel Türk Masalları‘nı anlaşır bir şekilde okuyarak çocuklarınıza güzel vakit geçirebilirsiniz, iyi okumalar..

Günlerden bir gün, kendini çok beğenmiş olan bir fare ile hem mütevazi hem sıcak kanlı bir deve arkadaş olmuşlar.

Kendini beğenmiş fare devenin o halinden faydalanarak devenin yularını eline alarak her nereye gitse ona kılavuzluk edermiş.

Tabii orman sakinleri onların bu duruma pekte şaşırıyorlardı,  çünkü onlara göre devenin neredeyse burnu kadar olan küçük bir fare, koskoca devenin yularını eline alarak, onu her gittiği yere götürüyordu.

Alçak gönüllü ve iyi niyetli deve, arkadaşının kalbini kırmamak için ona hiç itiraz etmeden ardı sıra yürüyormuş. Fare ise bu durumdan o kadar çok memnunmuş ki, kendisinden çok büyük olan bir deveye kendince üstünlük sağladığını düşündüğünden, kendisiyle adeta övünüyormuş; “Ben ne kadar akılı ve  güçlü bir fareyim ki, bir deveyi yularından tuttuğum gibi gittiğim her yere götürebiliyorum” diyormuş.

Farenin o büyüklük ve şımarık tavrı en sonunda bizim devenin de dikkatini çekmişti, farenin ormanda bulunan tüm hayvanlara adeta caka satarak kibirli yürüyüşüne epey bir  öfkelenmiş ve ona iyi bir ders vermek istemiş.

Bir gün ormanın yanındaki derenin kıyısına gelmişler, fare deredeki suyun şiddetini görünce korkudan yerinde durmuş, adeta ayakları kilitlenmişti.

Deve arkadaşı fareye seslenmiş;

“Ey asil  ve büyük dostum, bayırlarda ve ormanda nice zamandır önümde yürüyerek bana kılavuzluk yapan cesur dostum, sen benim kılavuzum değil misin, önden yürü ki ben de ardın sıra geleyim demiş.

fare;

“Ama dostum bu dere benim için çok fazla derin, girersem hemen boğulurum” diye cevap vermiş.

Deve nehirdeki suyun derinliğini dostu olan fareye göstermek için suya girmiş, derenin suyu ancak devenin  dizine kadar geliyormuş.

Deve fareye;

“Dizime kadar gelen sudan mı korkuyorsun? Hadi gel” demiş.

Fare konuşmuş:

” Sevgili dostum, ama sende bilirsin dizden dize büyük fark var, sen kocamansın ben ise ufak bir fare, senin topuklarına ulaşan su benim boyumu aşar.

Bu sözler üzerine deve arkadaşı fareye dönerek;

“Peki öyleyse artık küstahlık ederek, her zaman kendini başkalarından üstün görme ve kendin gibilerle boy ölçüş” demiş.

Fare kendi hatasını anlamış ve o güne kadar yaptıkları için deveden özür dilemiş ve o gün deveden aldığı dersi hiç unutmamış.

Deve ile Fare hikayesini beğendiğinizi umarız. Mutlu günler Dileriz.

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN 🙂
0 Oy

Benzer İçerikler

Çıtı Pıtı Hanım Masalı
Çıtı Pıtı Hanım Masalı: İlginç Masallar
Noel Baba Masalı
Noel Baba Masalı
Kel Oğlum Keleş Oğlum Hikayesi
Kel Oğlum Keleş Oğlum Hikayesi
Saklambaç Masalı
Saklambaç Masalı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masallar Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.