Fare ile Deve: Türk Masalları

Fare ile Deve Türk Masalları

Abone Ol google news

Fare ile Deve Masalı, Çocukların severek dinleyeceği, En Güzel Türk Masalları‘nı anlaşır bir şekilde okuyarak çocuklarınıza güzel vakit geçirebilirsiniz, iyi okumalar..

Günlerden bir gün, kendini çok beğenmiş olan bir fare ile hem mütevazi hem sıcak kanlı bir deve arkadaş olmuşlar.

Kendini beğenmiş fare devenin o halinden faydalanarak devenin yularını eline alarak her nereye gitse ona kılavuzluk edermiş.

Tabii orman sakinleri onların bu duruma pekte şaşırıyorlardı,  çünkü onlara göre devenin neredeyse burnu kadar olan küçük bir fare, koskoca devenin yularını eline alarak, onu her gittiği yere götürüyordu.

Alçak gönüllü ve iyi niyetli deve, arkadaşının kalbini kırmamak için ona hiç itiraz etmeden ardı sıra yürüyormuş. Fare ise bu durumdan o kadar çok memnunmuş ki, kendisinden çok büyük olan bir deveye kendince üstünlük sağladığını düşündüğünden, kendisiyle adeta övünüyormuş; “Ben ne kadar akılı ve  güçlü bir fareyim ki, bir deveyi yularından tuttuğum gibi gittiğim her yere götürebiliyorum” diyormuş.

Farenin o büyüklük ve şımarık tavrı en sonunda bizim devenin de dikkatini çekmişti, farenin ormanda bulunan tüm hayvanlara adeta caka satarak kibirli yürüyüşüne epey bir  öfkelenmiş ve ona iyi bir ders vermek istemiş.

Bir gün ormanın yanındaki derenin kıyısına gelmişler, fare deredeki suyun şiddetini görünce korkudan yerinde durmuş, adeta ayakları kilitlenmişti.

Deve arkadaşı fareye seslenmiş;

“Ey asil  ve büyük dostum, bayırlarda ve ormanda nice zamandır önümde yürüyerek bana kılavuzluk yapan cesur dostum, sen benim kılavuzum değil misin, önden yürü ki ben de ardın sıra geleyim demiş.

fare;

“Ama dostum bu dere benim için çok fazla derin, girersem hemen boğulurum” diye cevap vermiş.

Deve nehirdeki suyun derinliğini dostu olan fareye göstermek için suya girmiş, derenin suyu ancak devenin  dizine kadar geliyormuş.

Deve fareye;

“Dizime kadar gelen sudan mı korkuyorsun? Hadi gel” demiş.

Fare konuşmuş:

” Sevgili dostum, ama sende bilirsin dizden dize büyük fark var, sen kocamansın ben ise ufak bir fare, senin topuklarına ulaşan su benim boyumu aşar.

Bu sözler üzerine deve arkadaşı fareye dönerek;

“Peki öyleyse artık küstahlık ederek, her zaman kendini başkalarından üstün görme ve kendin gibilerle boy ölçüş” demiş.

Fare kendi hatasını anlamış ve o güne kadar yaptıkları için deveden özür dilemiş ve o gün deveden aldığı dersi hiç unutmamış.

Deve ile Fare hikayesini beğendiğinizi umarız. Mutlu günler Dileriz.

Masal Uygulamasını Hemen İndir, Aramıza Katıl!
Download on the App Store Get it on Google Play

Benzer İçerikler

Yol Arkadaşı Masalı
Yol Arkadaşı Masalı
Su Masalı
Su Masalı
Güllü Köy Masallar
Güllü Köy Masalı
Kuş Olan Prens ve Gülyüz Sultan Masalı
Kuş Olan Prens ve Gülyüz Sultan Masalı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masallar Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.