Steve Jobs Başarı Hikayesi

Steve Jobs Başarı Hikayesi

Abone Ol google news

Steve Jobs, Apple olarak bilinen çok uluslu teknoloji şirketinin efsanevi kurucu ortağı ve CEO’suydu. Aynı zamanda NeXT Computer Inc.’i kuran ve Disney’in animasyon stüdyosu Pixar’ın başkanı ve büyük hissedarıydı.

Pek çok kişi tarafından bir teknoloji devi olarak kabul edilen Apple’yi kurması dünya çapında çoğu girişimciye ilham kaynağı olmuştu. Bu nedenle, bizlerde Steve Jobs’un o etkileyici başarılarını göz önünde bulundurarak, bu efsanenin nasıl ortaya çıktığını inceleyeceğiz.

Steve Jobs’un Başarı Öyküsü

 “Kalbinizi ve sezgilerinizi takip edecek cesarete sahip olun.” – Steve Jobs

Steve Jobs, doğduktan hemen sonra ailesi tarafından evlatlık verilmişti. Biyolojik annesi, onun iyi eğitimli ve varlıklı bir aileye evlatlık verilmesini sağlamak için büyük bir çaba sarf etmiş ve en sonunda Paul ve Clara Jobs adlı çift tarafından evlat edinilmişti.

Jobs, araba tamircisi olan babasının motor ve elektroniğe olan sevgisinden ve yaptığı işteki ayrıntılara dikkat etme konusundaki yönlendirmesinden çok şey öğrenmiş. Sonrada elektronikle haşır neşir olmuştu.

Meraklı biri olan Jobs, doyumsuz bir merak ve araştırma becerisi olan akıllı bir çocuktu. Aslında o kadar cesurdu ki daha Lisenin ilk yıllarında Hewlett-Packard’ın başkanıyla iletişim kurmuş ve Bill Hewlett’in evinde okul projesinde kullanmak üzere birkaç yedek parça talebinde bulunmuştu.

Jobs’un bu girişimi, Hewlett-Packard başkanını etkilemişti ki, ona şirketinde stajyer olarak çalışması için teklifte bulunmuştu. Bu teklifi kabul eden ve Şirkette staj yapmaya başlayan Jobs, oradan çok şey öğrenerek kendisini daha da geliştirmişti.

Steve Liseden mezun olduktan sonra üniversite okumayı bırakmış. Sonrada, bir arkadaşıyla devre kartları oluşturup, teknoloji şirketlerine ve bilgisayar tamircilerine satma girişiminde bulunmuşlar.  Ama sonrada kişisel bilgisayarı yapma fikrini bulmuşlar.

Böylece projelerini finanse etmek için sahip oldukları birkaç şeyi satıp, Apple adını verdikleri şuan günümüzün en ünlü ve büyük şirketlerinden biri olan şirketi kurmuşlar. Sonrada ilk ürünleri olan Apple 1’i piyasaya sürmüşler.

İlk olarak üretimini yaptıkları Apple 1’in yaklaşık %88’ini satmayı başardıktan sonra buldukları yatırımcıların yardımıyla da, bu sefer Apple II adını verdikleri yeni ve geliştirilmiş bir bilgisayarı piyasaya sürmüşler. Piyasaya sürdükleri Apple II, dünyanın en başarılı ve seri üretilen ilk kişisel bilgisayarlarından biri olmuş. Bununla birlikte Steve Jobs ve Wozniak’ın işleri dahada artmaya başlamasıyla birlikte kişisel bilgisayar pazarının hâkimiyeti için IBM gibi şirketlerle rekabet etmeye başlamışlardı.

Apple’nin Pazar payının artmasıyla birlikte, Steve Jobs’un serveti de artmaya başlamıştı. Ne yazık ki Steve Jobs’un bu başarısı sonsuza kadar sürmeyecekti. IBM, bilgisayarlarını piyasaya sürdüğünde Apple Pazar payını kurumak için epey mücadele etmeye başlamış ve1985′ yıllarında Steve Jobs, yeni atanan CEO ile şirketin gelecekteki yönü ve nasıl güncel kalınacağı konusunda anlaşmazlığa düşünce de en sonunda kendi şirketinden kovulmuştu.

Apple’dan atılan Jobs, ümitsizliğe hiç kapılmayarak en iyi yaptığı şeyi yapmaya, yani yeni bir şeyler üretmeye tekrar karar vermişti. Bu sefer NeXT Inc adını verdiği başka bir bilgisayar şirketi kurmuş.

Kendisine yeni yatırımcı arayışı içine giren bu şirket ile piyasada aranan ve iyi iş çıkaracak birçok ürünü bir araya getirmeyi başardı. Daha sonrasında ise Disney’in Pixar’ı olarak bilinen animasyon stüdyosuna da büyük yatırımlar yapmıştı.

Gerçekten de Jobs, hiç bitmeyen bir hayale sahip olmakla birlikte,  bu hayali gerçekleştirme gayretine sahip birisiydi.  “Dünyayı teknoloji aracılığıyla değiştirmek” isteyen bir vizyona sahip bir kişilikti.

Birkaç yıl sonra, NeXT o kadar başarılı olmuştu ki, Apple sonunda onları satın almak için girişimlerde bulununca, 1997’de bu satın alma işlemi gerçekleşmiş. Sonra da Steve Jobs, danışman olarak Apple’a geri dönmüş. Daha sonra da, tekrar CEO olarak şirketin üst liderlik pozisyonuna geri dönmeyi başarmıştı.

Jobs, tekrardan Apple’nin Ceo’su olur olmaz, kısa bir sürede şirketin o kötü gidişatını tersine çevirmeyi başardı. 

Steve Jobs’un hayata bakış açısı diğerlerinden çok farklıydı. Bu seferde farklı bir ürün olan imac üretime başlayarak birçok yenilikçi ürünü hayata geçirmeyi yine başarmış. Ardından da Ar-Ge yatırımlarını önemli ölçüde artırarak ve Apple markasını daha modern hale dönüştürerek Apple’yi tamamen yeniden yapılandırmış.

iMac’ten sonra Jobs, iPod, iTunes, Apple TV ve iPhone ile Apple’yi daha çok bir dijital şirket olma yönünde harekete geçirdi.

2007’nin sonunda Steve Jobs, Apple’nin 3.49 milyar dolarlık net gelir ve 173 milyar dolarlık piyasa değeri elde etmesine katkı sağladı. Ancak 2011 yılının Ekim ayında vefat ettiğinde, Applenin piyasa değerini 300 milyar dolardı.

İşte karşınızda, Steve Jobs’un ilham verici yolculuğunu anlatan başarı öyküsü – elektronikle uğraşmayı seven meraklı bir gençten, üniversiteyi bırakmaya, sonra da yaratıcılığıyla çağa damga vuran biri olmaya devam ediyor. Sıfırdan, bir değil, iki başarılı bilgisayar teknolojisi şirketi ve kişisel teknoloji endüstrisinde sonsuza dek devrim yarattı.

Ayrıca, Jobs’un bu büyük başarısına yardımcı olan özelliklerine de kısaca değinmiş olduk.  Steve Jobs’un kurduğu şirketin nasıl her zaman hatırlanacak efsanevi teknoloji devi haline geldiğine dair soruyu da cevaplamış olduk.

İlham Veren En İyi 10 Başarı Hikayesi de ilginizi çekebilir.

Masal Uygulamasını Hemen İndir, Aramıza Katıl!
Download on the App Store Get it on Google Play

Benzer İçerikler

Akıllı İhtiyar Masalı
Akıllı İhtiyar Masalı
Ekmek Çalan Çocuğun Hikayesi
Ekmek Çalan Çocuğun Hikayesi
Başarı Hikayeleri
İmkansızı Başaranların Hikayeleri
Kürşat ve Kırk Çerisi
Kürşat ve Kırk Çerisi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masallar Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.