Kedi İle Fare Hikayesi

Kedi İle Fare Hikayesi

Abone Ol google news

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde ülkenin en büyük ve kalabalık şehrinde yaşayan sevecen bir kedi ile bir fare varmış.

Bu ülkede yaşayan diğer hayvanlar kedi ile farenin mücadelesini her zaman severek izlerlermiş. O yüzden Şehir halkı onlara Tom ve Jery isimlerini koymuştu.

Nerdeyse haftanın bir günü bir araya gelen kedi ile fare yarışmaya başlar. Kıran kırana süren yarışları her zaman fare kazanırmış. 

Tom için bu yarışlar bir eğlenceden başka bir şey değilmiş. Hiçbir zaman rakibini incitmez ve ona zarar verecek hareketlerden kaçınırmış.

Bir önceki gün yine Kedi ile fare yarışmış, kedi bu yarışı da kaybetmişti. Bazı kediler Tom’un işe yaramaz bir kedi olduğunu düşündüklerinden bir araya gelerek onunla konuşmaya karar vermişler.

Kediler “Bak Tom, sen neredeyse her hafta Jery ile bir yarışa giriyorsun. Ama bu güne kadar bu yarışların bir tanesini daha kazanamadın. Senin yüzünden biz kedilerin bu şehirde hiçbir değeri kalmadı. Eğer kendini toparlar ve yarışları kazanmayı başarırsan problem yok. Ama bu seferde yapacağın yarışı kaybedersen. Bu şehri artık terk et ve bir daha da buraya gelme. Terk etmezsen bizler seni zorla bu şehirden göndeririz.” Demişler.

Tom, arkadaşlarının bu şekilde düşünmelerine çok üzülmüştü. Oysaki onun için bu yarışların amacı izleyenleri eğlendirmekti. Tom hiç ses çıkarmadan onları dinlemişti.

Ertesi gün Tom’un yanına giden Jery “Dostum, bu hafta ne zaman yarışacağız. Bu sefer kovalamaca değil de zıplama yarışı yapalım mı, ne dersin.”

Tom “Şey, şey.” Demiş ve sözün gerisini getirememiş. Jery bir şeyler olduğunu anlamıştı. “Dostum benim bilmediğim bir şey mi oldu. Bana anlatır mısın?”  

Tom “Dün bir gurup, kedi toplanarak yanıma geldi. Seninle yaptığım yarışları kaybettiğim için, şehirdeki kedilerin bir değerinin kalmadığını söylediler. O yüzden seninle yapacağım son yarışı da kaybedersem. Şehirden gitmemi istediler.”

Jery çok üzülmüştü. Bu duruma bir çözüm bulmak için düşünmeye başladı. “Aslında bu durumun çözümü çok kolay, bu haftaki yarışı ben kaybederim. O zaman kimsenin sana söyleyecek sözü kalmaz.” Demiş.

Tom “Olmaz, hak etmediğim bir galibiyeti asla kabul edemem. Benim düşüncem artık yarışmamak, olurda yarışırsam her zamanki gibi dürüst bir şekilde yarışırım. Kaybedersem de, bu şehri terk ederim.”

Jery “Hayır, bu şehri terk etmene müsaade edemem. Çünkü benim tek dostum sensin. Sen gidersen ben yalnız kalırım.” Demiş.

İkiside tam olarak ne yapacaklarını bilmiyorlardı. Bu yüzden Jery “ En İyisi bu durumumuzu hakem Boboya anlatalım. O neye karar verirse, ikimizde onun kararına uyarız olur mu?”

Tom “Tamam öyleyse hadi gidelim.” Demiş.

Maymun Bobo, Tom ve Jery’in yarışlarına hakemlik ediyordu. Oldukça da, akıllı biriydi. İkisi beraber Bobo’nun evinin yanına giderek kapısını çalmışlar.

Kapıyı açan Bobo onları içeri davet etmiş. Olup, biteni ona anlatan Jery, ondan yardım istemiş.

Bobo bir süre düşündükten sonra “Tom, sen sıçramada çok iyisin, bu haftaki yarışmamız da, sıçrama olsun. Eğer başarabileceğine inanırsan bu yarışı hakkınla kazanabilirsin. Demiş

Tom ve Jery hakem’in teklifini kabul etmiş ve yarış için hazırlıklarını yapmışlar. Yarış günü gelip çatınca Tom ve Jery için zıpzıp hazırlanmış ve sırasıyla zıpzıpın üstüne çıkmışlar.

Tom, öylesine uzağa zıplamıştı ki, Jery’in onun kadar zıplaması imkânsızdı. Gerçekten de öyle oldu bu haftaki yarışı büyük bir farkla Tom kazandı. Artık Tom’un kendine olan güveni artmıştı.

O günden sonra yaptıkları her yarışmayı Tom kazanmaya başladı. Artık kediler de Tom ile gurur duyuyorlardı.

Bu güzel Kedi İle Fare Hikayesi de burada son buldu başka bir güzel Ezop Masalı ’nda görüşmek üzere hoşçakalın…

Bu hikayenin kaynak gösterilmeden paylaşılması yasaktır.

Bu masalda ilginizi çekebilir.

Masal Uygulamasını Hemen İndir, Aramıza Katıl!
Download on the App Store Get it on Google Play

Benzer İçerikler

Hacivat-Ve-Karagöz-Oyunu-Karpuz
Hacivat Ve Karagöz Oyunu, Karpuz
Kel Oğlum Keleş Oğlum Hikayesi
Kel Oğlum Keleş Oğlum Hikayesi
Neşeli Büyükanne Masalı
Neşeli Büyükanne Masalı
Zengin Çoban Masalı
Zengin Çoban Masalı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masallar Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.