Leylek Leylek Havada Masalı

Leylek Leylek Havada Masalı

Abone Ol google news

Çocuklara masallar anlatmak için bulabileceğiniz harika bir 6 yaş hikayesi olan Leylek Leylek Havada Masalı ‘nı keyifle okuyacaksınız.

Evvel zaman içinde çok güzel bir köyde  yuva yapmış bir leylek varmış bu yuva içerisinde anne leylekle beraber 4 güzel yavrusu birlikte yaşarlarmış, yavrular  o kadar çok küçükmüş ki  gagalarının renkleri de siyah renkteymiş, leylek yuvasının olduğu köyde yaşayan  çocuklar bir gün yuvanın bulunduğu yerde oyun oynamaya  başlamışlar.

Bu çocuklar oyun oynarken çok yaramazlık yapar leyleklerle uğraşırmış. O gün leylekleri gördüklerinde şarkı söylemeye başlamışlar. söyledikleri şarkı da Leylek Leylek havada yumurtası tavada diyerek yuvanın çevresinde dolanırlarmış.

Çocukların söylediği şarkılar yavru leylekleri epey korkutmuştu, o yüzden yavru Leylekler çocukların kendileri ile ilgili söyledikleri şarkıyı hemen annelerine söylemişler. Anne leylek ise  yavrularına korkmamalarını ve çocukların onlarla oyun oynadıklarını söylemiş.

Ancak çocuklar durmadan yavru leylekleri tedirgin eden şarkılarını söylemeye devam etmişlerdi, yalnızca içlerinde biri vardı ki  onun adı Pepeydi, o çocuk leyleklerle ilgili arkadaşlarının söylediği şarkıyı söylemiyor ve arkadaşlarını Leyleklerle dalga geçmemeleri için sürekli uyarıyormuş, ancak arkadaşlarının hiçbiri onu dinlemiyordu.

Ertesi gün oyun oynamak için buluşan çocuklar yine yuvanın olduğu yere giderek yavru leyleklere aynı şarkıyı defalarca söylemeye başlamışlar.

Bunun üzerine yavru leylekler kendileri için  yiyecek bulmaya giden anneleri yuvaya geri döndüğünde aşağıda oynayan çocukların kendi yumurtalarını tavada pişirmek mi istediklerini sormuşlar.

Anneleri ise “hayır” demiş sonra da “yavrularım sizler bir an önce büyüyüp uçmayı öğrenme gayreti içerisine girin” demiş çünkü onlar uçmayı öğrenince sıcak olan bölgelere gidecek orada yaşayacaklarmış.

Anne Leylek kaldıkları yerin kışları çok soğuk olduğunu bildiğinden bir an önce oradan sıcak olan yerlere  göç etmek istiyormuş.

Yavru Leyleklerden bir tanesi soğuk bölgelerde çocukların da kışın  üşüyüp üşümediklerini merak etmişlerdi Anne Leylek bunun üzerine yavrularına o çocukların kışın donmayacaklarını ancak havaların çok soğuk olduğu  zamanlarda evlerinden dışarı çıkmadıklarını söylemiş.

Günler bu şekilde geçip giderken Anne Leylek yavruları için her gün yiyecek bulmak için uzaklara gidiyor, yavrularının sevdiği yiyecekleri gagasında biriktirerek  yavrularına getiriyordu.

Leylek annenin getirdiği yiyecekler sayesinde yavrular daha çabuk büyümeye başlıyormuş gün gelmiş yavru leylekler büyümeye ve uçmaya başlamışlardı artık sıcak yerlere gitme zamanları gelmişti, onun için hazırlıklar yapmaya başladılar.

Ancak yavru leylekler kendileriyle oyun oynayarak eğlenen çocuklardan intikam almadan oradan ayrılmayı düşünmüyorlardı.

Yavrularının kendisiyle gitmemekte kararlı olduğunu gören anne Leyleğin aklına bir fikir gelmişti. Yavrularına insanların çocuklarının bir göl etrafında toplandığı ve kendileri gibi leyleklerin insan yavrularını alarak onların annelerine götürdüğünü masal anlatır gibi anlatmış.

Sonrada insan yavrularının leylekler tarafından alınarak annelerinin yanına götürene kadar gölde durduklarını ve kendi sıraları gelene kadar gölde uyuduklarını, anne ve babaların çok sevdiği güzel bebekleri, leyleklerin kendi yanına getirmesini beklediklerini anlatmış.

Yavru Leylekler can kulağıyla annelerini dinliyorlarmış, anne sözüne devam etmiş, Leyleklerin çocukları annelerine götürdüğü gölün yerini bildiğini ve birlikte o göle daha sonradan gideceklerini söylemiş.

Gölde kendilerine iyi davranan insanlara güzel bebek götüreceklerini ancak onlara kötü davranan ve  leylek leylek havada diyerek dalga geçen çocuklara ise kardeş götürmeyeceklerini söylemiş.

Annelerinin bu fikrini yavru leylekler beğenmiş nasıl olsa kendilerini üzen çocuklardan bir gün derslerini vereceklerdi.

Anne leylek kendileriyle alay etmemeleri konusunda sürekli uyaran iyi niyetli Pepe’ye de iki çok güzel kardeş götüreceklerini söylemiş.

O günden sonra sıcak yerlere giden yavruları kocaman leylekler olmuşlardı gün gelip yavru sahibi olunca  yavrularına Pepe ismini koymuşlar.

Masal Uygulamasını Hemen İndir, Aramıza Katıl!
Download on the App Store Get it on Google Play

Benzer İçerikler

Kız Kulesi Masalı
Kız Kulesi Masalı
Salyangoz ve Evi Masalı
Salyangoz ve Evi Masalı
Sivrisinek ve Aslan Masalı
Aslan İle Sivrisinek Masalı: Düşündürücü Masallar
Hızlı Ambulans Masalı
Hızlı Ambulans Masalı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masallar Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.