Sevilerek Okunan Eşek ile Çekirge Masalı

Sevilerek Okunan Eşek ile Çekirge Masalı

Abone Olgoogle news

Kısa masal okumak isteyen çocuklar için yazılmış olan kısa ve öğüt verici çok güzel bir ezop masalı iyi okumalar..

Eşek ile Çekirge Masalı, Evvel zaman içinde bir köye yakın tarlanın birinde çok güzel bir eşek varmış, zamanının çoğunu ot yiyerek geçirirmiş.  Arada bir ara vermeden anırır, tarlada çalışanların kulaklarını ağrıtırmış. Ama o an değmeyin neşesine, öyle bir neşeli ve kendinden eminmiş ki…

Günlerden bir gün eşek hep aynı şeyleri yapmaktan hayatından memnun olmadığına karar vermiş. Çünkü anırmaya başladığı zaman tarlada bulunanların kulaklarını kapattıklarını, sırf onun susması için daima  önüne ot koyduklarını biliyormuş…

Öğlene doğru düşünceli bir şekilde ot yerken önünden bir çekirgenin atladığını görmüş, onun öyle güzel bir  sesi varmış ki, onun sesine hayran kalmış  o ötünce, bizim eşekte anırmaya başlamış. Bakmış olacak gibi değil hemen çekirgeye doğru eğilerek ona:

“Merhaba çekirge kardeş“ demiş.

Çekirge ona bakarak: “ Söyle bakalım Eşek ne istiyorsun?” demiş.

Eşek: “ Ben de sizin gibi güzel bir sesle ötmek isterim, onun için ne yapabilirim?”

Çekirge epey şaşırmıştı, “Onu bilmem ki, ben doğduğumdan beri hep böyle öterim” demiş.

Eşek “Öylemi! Peki ne yiyip içersiniz? Belki de sizin o yiyip, içtiklerinizden ben de yersem,  o zaman sesim senin sesine benzer ha ne dersin?”

Çekirge sevinçle hoplayıp, zıplamış sonrada ” Bizler genelde çiçeklerin üzerindeki çiğ bitkileri yer ve çiçeklerin üzerindeki  sulardan içeriz” demiş.

Eşek o günden sonra yalnızca çiçeklerin üzerindeki sulardan içmeye başlamış, kısa bir süre sonra da açlıktan o kadar çok zayıflamıştı ki adeta yerinden kalkacak takati kalmamıştı.

O gün anlamıştı ki her canlının kendisine verilen özelliklere göre yaşaması gerekliydi, başkalarını taklit etmenin faydadan çok zarar verdiğini yaşayarak görmüştü..

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN 🙂
0 Oy

Benzer İçerikler

Güzel Kız Masalı
Güzel Kız Masalı
Yarım Leblebi Masalı
Yarım Leblebi Masalı
Mavi Sakal Masalı
Mavi Sakal Masalı
Değirmenci Oğlu ve Eşek Masalı
Değirmenci Oğlu ve Eşek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masallar Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.