Sevimli Fare Masalı

Sevimli-Fare-Hikayesi

Abone Ol google news

Sevimli Fare Masalı’nda Sevimli yavru farenin anne, babası ve evinde oluşan değişiklik üzerine yaşadıklarını konu edine güzel bir Fare Masalı. İyi okumalar.

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde sevimli bir fare ailesi çok eski bir evin tavan arasında yaşarlarmış.

Bu ailenin tek yavrusu olan jery, anne ve babası ile eğlenceli zamanlar geçirirmiş.

Jery, çoğu zaman annesi ile sohbet eder, kovalamaca oynar, babası ile birlikte de neşeli şarkılar söylermiş.

Son günlerde eskiden olduğu gibi annesi ve babası ile oyunlar oynayamayan Jery, olanlara bir türlü anlam veremiyormuş.

Annesi hastamıymış, yoksa babasının çok mu işi varmış, ama işin ilginç kısmı anne ve babası da neşeliymiş.

Jery, annem hasta olsaydı hiç gülümsemezdi. Babamın çok işi olsaydı şarkılar söylemezdi. Peki öyleyse bu karmaşa neden kaynaklanıyor diye düşünüp durmuş.

Üstelik daha başka farklılıklar da varmış evlerinde, minik bir yatak ve minik minik elbiseler, Jery’in aklı iyice karışmıştı.

Bir ara yatağa bakmış sonrada kendi kendine “Ama ben bu yatağa sığmam ki, elbiselerde çok küçük bana nasıl olacak.” diye söylenmiş.

O kadar çok kızmıştı ki, öylece söyleyene söylene annesinin yanına giderken yerde bulunan oyuncağa ayağı takılınca düşmüş. Bu sefer dahada öfkelenmişti.

Annesi Jery’in bu halini görünce merakla sormuş: “Yavrum çok öfkeli görünüyorsun? Yoksa bir sorun mu var.” Demiş.

Jery, “Ben artık bu evde olanlara bir anlam veremiyorum minik bir yatak, minik elbiseler, benim ne kadar büyüdüğümü görmüyor musunuz?” diye bağırmış.

Annesi Jery’e şaşkınlıkla bakmış sonrada ona “Daha sakin bir şekilde konuşursan seni daha iyi anlayabilirim.” Demiş ve koltuğa oturmuş ve yavrusunu dinlemeye devam etmiş.

Jery hala çok öfkeliymiş ve bir türlü sakinleşemiyormuş. Anlamıyorum, anlamıyorum.” diye bağırmış.

Annesi gülümseyerek “Haydi yavrum gel yanıma otur ve 10 kere derin nefes alıp, ver ve sakin bir şekilde yavaş yavaş bana anlat. Senin öfkelendiren şey nedir?”

Jery “Anne baksana şu yatağa ben ona sığmam ki, bu aldığınız elbiseler de bana göre değil. Üstelik eskisi gibi artık seninle oynayamıyoruz. Sanki artık hızlı koşamadığından beni hiç kovalamıyorsun.” demiş

Annesi Jery’in o sözlerine çok üzülmüştü, çünkü öfkesinden ne söylediğini fark edemez olmuştu. Bu sözlerinin annesini üzdüğünü de hiç düşünmemişti.

Bir süre sonra annesinin kalbini kırdığını fark eden Jery çok üzülmüş. “Keşke hiç söylemeseydim çok üzüldü annem, galiba kalbini kırdım istemeden. Keşke oturup sakin sakin konuşsaydım. O zaman üzmezdim annemi, şimdi nasıl affettireceğim kendimi.” Diye düşünmüş.

Jery annesinin sakinleşmesi için kendisine söylediklerini düşünmüş ve hemen uygulamaya başlamış

O sırada da jery’in neye öfkelendiğini anlayan anne de anlatmaya başlamış: “Yavrum o minik yatak ve minik elbiseler, yakında doğacak olan kardeşin için hazırlandı. Aslında bizim bu durumu sana daha önce anlatmamız gerekliydi. Bunun için özür dileriz.” Demiş.

Kardeşi olacağını duyan Jery, çok mutlu olmuştu. Hemen annesine sarılmış. “Anneciğim seni kırdığım için de asıl ben özür dilerim. Beni affeder misin?”

Annesi “Öfkelenmek normal bir duygudur yavrum. Fakat bunu kontrol etmeye çalışmamız gereklidir. Eğer öfkemizi kontrol edemezsek, çoğu zaman ortaya çok daha kötü sonuçlar çıkabilir. O yüzden öfkelendiğin vakit önce bir yere otur ve 10 kere nefes al, ver ondan sonra konuşmaya başla.” Demiş gülümseyerek.

Jery tamam dercesine başını sallıyordu. Annesi “Şimdi anlaştığımıza göre kardeşin için yapmamız gereken son bir şey var. Onu da sen yapmak ister misin?

jery heyecanlı bir şekilde “Evet, evet ne yapacağım.” Diye sormuş.

Annesi “Kardeşine bir isim bulmalıyız. Bunun için bize yardım eder misin?”

Jery biraz düşünmüş, sonrada “Bence kardeşimin ismi Jimy olsun. Hem ben kardeşim için birde sürpriz hazırlayacağım.” demiş

Hemen odasına giden Jery, boyalarını ve resim defterini alarak anne, baba, kendisinin ve doğacak kardeşinin resmini yapmış ve o minik yatağın üzerine bırakmış.

Artık sabırsızlıkla doğacak kardeşini bekliyormuş.

Masal Uygulamasını Hemen İndir, Aramıza Katıl!
Download on the App Store Get it on Google Play

Benzer İçerikler

Elflerin Yardım Ettiği Ayakkabıcı
Elflerin Yardım Ettiği Ayakkabıcı
konuşan eldiven masalı
Konuşan Eldiven Masalı
Tuz Kadar Sevmek Masalı
Tuz Kadar Sevmek Masalı
Yağmur Yağdıran Kedi Masalı
Yağmur Yağdıran Kedi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masallar Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.