Şirin Robot Masalı

Şirin Robot Masalı

Abone Ol google news

Annesi her defasında Berata yaptıklarının yanlış olduğunu anlatır. Ama o da her defasında eskisi gibi arkadaşlarıyla kavga edermiş.

Berat’a bir şeyler öğretmek isteyen babası bir akşam eve elinde büyük bir paket ile gelmiş.  Berat merakla babasının yanına giderek “Bu ne baba” diye sormuş.

Gülümseyen Baba “Bu hediyeyi senin için getirdim.” Demiş

Berat hemen o kocaman paketi kucaklayarak açmış içinden çıkan şirin bir mavi Robot “Merhaba Berat ben senin yeni arkadaşın Robot.” Demiş.

Berat çok şaşırmış, bir o kadarda sevinmişti. Çünkü karşısında kendisi gibi konuşan mavi bir şirin robot varmış.

Mavi robot,  her zaman iyilik yapmak için programlanmıştı. Şirin Robot Berat ile sohbet ediyor geceleri ise onun en çok sevdiği Çirkin Ördek Yavrusu Masalı’nı anlatıyordu.

Mavi Robot Berat’ın adeta samimi arkadaşı olmuştu. Berat okuldan sonra eve gelir gelmez Mavi Robotla birlikte dışarı çıkar. Saatlerce onunla oynardı.

Yine bir gün okuldan dönen Berat, annesinin hazırladığı yemeği yedikten sonra Robotu da yanına alarak dışarı çıkmıştı. Bir süre oynadıktan sonra parka gitmişler.

Salıncağa binmek isteyen Berat, salıncakta başka bir çocuğun sallandığını görünce hemen onun yanına giderek “ Bu salıncağa ben bineceğim hadi in.” demiş

Robot “Berat bunu yapmaya hakkın yok! Sıranı beklemelisin, sıra ne zaman sana gelirse o zaman binmelisin.”

Berat “Hayır o epey sallanmıştır. Şimdi sıra benim.”

Robot “ Başkalarına saygı göstermelisin. Haydi, şurada biraz oturup bekleyelim. Hem ben sana bir masal anlatayım olur mu? ” demiş.

Berat Robotun anlattığı masalları dinlemeyi çok seviyormuş. O yüzden salıncaktaki çocuğu rahat bırakarak Mavi Robotla beraber oturmuş.

Robot ona diğer çocuklara saygı göstermenin ne kadar önemli bir şey olduğunu anlatıyormuş. Ama Berat hala salıncağı düşünüyor, salıncaktaki çocuğu indirmek için planlar yapıyormuş.

Kısa bir süre Robotla oturan Berat “Robot sen burada bekle ben geliyorum.” Diyerek salıncağın yanına giderek, salıncakta sallanan çocuğu zorla indirerek kendisi binmişti.

Doyasıya salıncağa binen Berat Robotunu da alarak eve dönmüş.  Akşam yemeğini yedikten sonra Robotu alarak odasına giden Berat “Robot bugün çok güzel eğlendik, yarın okul yok yarında parka giderek salıncağa binelim mi? Bu sefer senide bindireceğim.”

Robot “Gidelim ama başkasının hakkı olanı elinden alırsan, ben o salıncağa binmem.”

Berat “  Ya ne olacak ki, biz sallandıktan sonra isteyen salıncakta sallanabilir.”

Robot “Ben sadece iyilik yapmak ve doğruyu göstermek için üretildim. Her zaman başkalarına saygı göstermelisin. Ben sana iyilikle ilgili masal anlatayım mı?”

Berat “gündüz dinlemedim ama şimdi anlatırsan dinlerim.” Demiş.

Robot başlamış iyilikle ilgili masalı anlatmaya, masal biter bitmez yaptıklarını düşünen Berat, gerçektende başkalarına iyi davranmadığını bu sebeple hep mutsuz olduğunu anlamıştı.

Robota teşekkür eden Berat “Artık kötü biri olmak istemiyorum. Anne ve babamın bana öğrettikleri o güzel davranışları yaparak iyilik yapacağım.” Demiş ve gerçektende o günden sonra anne ve babasının sözünden çıkmayan Berat herkese karşı saygılı ve iyilik yapan güzel bir çocuk olmuştu.

Bu Şirin Robot Masalı da burada son buldu. Başka güzel Masallar ile buluşmak üzere hoşçakalın.

Bu masalın kaynak gösterilmeden yayınlanması çoğaltılması ve paylaşılması yasaktır…

Masal Uygulamasını Hemen İndir, Aramıza Katıl!
Download on the App Store Get it on Google Play

Benzer İçerikler

Akıllı Tilkinin Masalı
Akıllı Tilkinin Masalı
Karga Gakguk Masalı
Karga Gakguk Masalı
Kardan Adam Masalı
Kardan Adam Masalı
Keloğlan Zenginler Ülkesi Masalı
Keloğlan Zenginler Ülkesi Masalı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masallar Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.