Tembel Tavuk Hikayesi

Tembel Tavuk Hikayesi

Abone Ol google news

Bir zamanlar birbirinden güzel büyük çiftliklerin yan yana bulunduğu bir köy varmış. Bu köyde bulunan çiftliklerde yaşayan İnekler, Koyunlar, keçiler, Ördekler, Tavuklar ve daha birçok hayvan her zaman birbirine yardım eder. Birbirlerini çok severmiş.

Ama köyün girişinde bulunan en büyük çiftlikte yaşayanlar arasında bir Tavuk varmış ki, hiç kimseye yardım etmez tembel tembel yatmayı çok severmiş.

Bu durumdan çok rahatsız olan çiftlik sakinlerinden İnek, Tembel Tavuk dışındaki herkesi toplayarak  “Bu köyde bulunan tüm çiftliklerde yaşayanlar, birbirlerine yardım ederken, Bizim Çilli Tavuk, bizlere yardım etmediği gibi, öylece bir köşede tembel tembel yatıyor. Ona nasıl yardım edebiliriz.” Diye sormuş.

Horoz “Ben her gün ona yardımlaşmanın ne kadar önemli bir şey olduğunu söylüyorum. Ama beni hiç dinlemiyor.”

Hindi “Ben de ona yardım etmek için çok uğraştım. Ama tembellikten bir türlü vazgeçmiyor. “ demiş

Diğer çiftlik sakinleri de teker teker konuşmaya başlamışlar. Hepsi onu tembellikten vazgeçirmek için uğraşmış. Ama hiçbiri de başarılı olamamıştı.

İnek “Hımm anladım. Hepinize yaptıklarınız için teşekkür ederim. Şuanda yapacak bir şeyimiz yok, en iyisi onu olduğu gibi kabullenerek ona kızmadan, düzelmesini beklemek olacak.” Demiş

Çiftlikteki herkes başıyla ineği onaylamış ve beraber çiftlik işlerini yapmaya başlamışlar. Hepsi birbirine yardım etmenin sevinciyle güzel vakitler geçirirken Tembel Tavuk, mutsuz bir şekilde bir gölgede uzanıyordu.

Günler bu şekilde geçip giderken bir sabah erkenden kalkan Çilli tavuk, kümesten çıkınca Ördeğin ayağını tutarak “Tavuk kardeş bana yardım eder misin?” diye bağırdığını görmüş.

Çilli Tavuk “Ne oldu, niye öyle bağırıyorsun.” Diyerek az ileride bulunan ağacın altına giderek uzanmış.

Ördek “ Tavuk kardeş, ayağım taşa takılınca düştüm. Ayağım çok ağrıyor gelip, bana yardım eder misin?

Tembel  Tavuk “Kusura bakma oraya kadar yürüyemem, bekle birazdan birileri gelir.” Demiş ve başka tarafa bakmış. Kısa bir süre sonra kalkan Keçi, ördeği yerde kıvranır bir şekilde görünce hemen koşarak ördeği alıp, İneğin yanına götürmüş.

İnek Ördeğin ayağını güzelce sararak dinlenmesi için yatağına yatırmış.

Aradan uzun bir zaman geçmiş ama hala Tavuk tembelliğinden vazgeçmemişti. Bir akşam her nasıl olmuşsa çiftlikte yangın çıkmıştı.

Tüm çiftlik sakinleri birbirine yardım ederek güvenli bir alanda beklemeye başlamışlar. Çilli Tavuk, ise tembelliği dolayısıyla kümesten çıkmamıştı.

İnek “Tavuk nerede” diye sormuş.

Birbirine bakan çiftlik sakinleri onun kümeste olduğunu söyleyince, Ördek “ Ben onu getiririm.” Diyerek hızla kümese girip, tavuğu dışarı çıkarmış.

Tembel Tavuk çok korkmuş ve ilk defa tembel biri olmanın kötü bir şey olduğunu anlamıştı. O günden sonra tembelliği bırakan Tavuk, Yardımsever Tavuk olarak bütün köyde tanınan ve sevilen bir tavuk olmuş.

Artık o büyük çiftlikte yaşayanların hepside hem yardımsever hemde çok çalışkan olmuşlardı. 

Bu güzel Tavuk masalı da burada son buldu başka bir güzel Kısa Masallar ’da görüşmek üzere hoşçakalın…
Bu hikayenin kaynak gösterilmeden paylaşılması yasaktır.

Masal Uygulamasını Hemen İndir, Aramıza Katıl!
Download on the App Store Get it on Google Play

Benzer İçerikler

Alibaba Kırk Haramiler
Alibaba Kırk Haramiler Masalı
Altın Saçlı Kızın Hikayesi
Altın Saçlı Kızın Hikayesi
Keloğlan Masalları Oku
Keloğlan ve Dev Anası Masalı
Kedi Köpek Masalı
Kedi Köpek Masalı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masallar Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.