Altın Yumurtlayan Tavuk Masalı

Altın Yumurtlayan Tavuk Masalı

Abone Ol google news

Altın Yumurtlayan Tavuk Masalı, Evvel zaman içinde çok şirin bir köyde oldukça yoksul bir çiftçi yaşarmış. Bu çiftçi tavukları çok sevdiğinden işi olmadığı zamanlarda tavukların bakımını yapar onlarla zaman geçirirmiş.

Bir gün tavuklardan birinin yumurtalarını biriktirdiği ve üzerine oturduğunu görünce çok sevinmişti. Çünkü yeni civcivleri olacaktı.

Merakla o civcivlerin yumurtadan çıkacağı günü bekliyordu derken gün gelip çatmıştı. Bir sabah kalkar kalkmaz bahçeye çıktı. Civciv  seslerini işitince de kümese doğru koştu. Civcivler yumurtadan çıkmıştı. Öyle güzel civcivlerdi ki yoksul çiftçi sevinçten yerinde duramıyordu.

Günler geçip giderken civcivler büyümeye başlamıştı. İçlerinden bir tanesi vardı ki diğerlerinden çok farklıydı. Civcivler büyüyüp tavuk olunca yumurtlamaya başlamışlardı.  Diğerlerinden farklı olan adeta altın renginde olan tavuk ise yoksul adamın onca ilgisine rağmen hiç yumurtlamıyordu.  

Bir sabah kümese gidince altın renkli tavuğun genelde oturduğu yerde altından bir yumurtanın olduğunu görmüştü. Sevinç ve merakla o altın yumurtayı alarak inceledikten sonra altın bir yumurta olduğundan emin olduktan sonra hemen şehre giderek kuyumcudan para dönüştürüvermişti.

Hayatında hiç o kadar parayı yanyana görmemişti. O günden sonra çiftçi her gün  yumurtlayan tavuğun altın yumurtasını şehre götürerek kuyumcuda bozdurtmuştu.

Artık o yoksul çiftçi günbegün zenginleşmeye başlamış, zenginleştikçe de her şeyi değişmişti, artık eskisi gibi para kazanmak için çalışmasına gerek kalmamıştı. Her gün altın yumurtlayan tavuğun yumurtasını şehre götürerek satıyor onun parasıyla da geçiniyormuş.

Çok geçmeden çiftçinin yaptığı gereksiz harcamalar yüzünden bir süre sonra o altın yumurtadan gelen para yetmemeye başlamıştı.

Çiftçi artık eskisi gibi o tavuğu sevip okşamıyor, eskisi kadar da değer vermiyormuş. Her sabah yumurtayı aldıktan sonra eşine yem ve su vermesini söylüyordu.

Günler bu şekilde geçip giderken bir gün çiftçi altın yumurtlayan tavuğun karnında bir hazine olduğunu düşünmeye başlamıştı. Eğer o tavuğu kesipte karnındaki o büyük hazineyi alırsa bir ömür zengin ve bolluk içinde yaşayacağını düşünmüş.

Çiftçi  öyle aç gözlü olmaya başlamıştı ki bir sabah altın yumurtlayan tavuğu yakalamış ve hiç düşünmeden kesmiş.

Merakla tavuğun içine bakmış ama sıradan bir tavuktan başka bir şey değilmiş. Tavuğun karnında ne altın  ne de hazine varmış.

Aç gözlülük sonucu kendi eliyle günlük kazancını yok ettiğini anlamış ve o kadar çok pişman olmuş ki artık iş işten geçmişti.

Bu masalda şu atasözü aklımıza geliyor. “Son Pişmanlık fayda vermez”….başka bir masalda buluşmak üzere mutlu günler dilerim…

Altın yumurtlayan Tavuk özeti

Küçük ve şirin bir köyde yaşayan çok yoksul bir çiftçi, karısı ile birlikte küçük evlerinde mutlu ve mesut bir yaşam sürerlermiş. Bu çiftçi tavukları o kadar çok severmiş ki neredeyse günün çoğunu onlarla geçirirmiş.

Bir gün kümese gidince civcivlerin yumurtadan çıktığını görünce çok sevinmiş o civcivlerden biri diğerlerinden farklı olduğundan adam o civcive ayrı bir ilgi göstermeye başlamıştı.

Bu civcivler büyüyüp tavuk olunca diğer tavuklar yumurtlarken ayrı ilgi gösterdiği tavuk yumurtlamıyordu. Çiftçi ise o farklı tavuğun yumurtlamamasına bir anlam vermiyordu.

Bir gün o farklı tavuğun altında ışıl ışıl parlayan bir yumurta görünce hemen alıp incelemiş ve onun altın bir yumurta olduğunu görünce hemen kasabaya gidip altın yumurtayı bozdurup eve dönmüştü. Artık her gün bir yumurta alarak bozdurup paraya çeviriyordu.

Çok zengin olan bu adam hesapsız bir şekilde paraları harcamaya başlayınca paraları yetmez olmuş. Çiftçi zamanla tavuğun karnında büyük bir hazine olduğunu düşünmeye başlamıştı.

Yine bir gün tavuğu kesip karnında bulunan hazineyi çıkarırsa bir ömür çok zengin bir yaşam süreceğini düşünmüş ve hemen tavuğu kesip merakla karnına bakmış, bakmasına ama düşündüğü gibi olmamıştı. Aç gözlülüğü sonucu yanlış yaptığını anlayarak çok pişman olmuş. Ama artık iş işten çoktan geçmiş.

Altın Yumurtlayan Tavuk Soruları

  • Altın yumurtlayan tavuk hikayesinin konusu nedir: Yoksul bir çiftçinin altın yumurtlayan tavuğun yumurtalarını satarak zengin olması ve daha çok zengin olmak adına tavuğu keserek her şeyini kaybetmesidir.
  • Altın yumurtlayan tavuğun ana fikri nedir: Elimizde olanlara yetinerek halimize şükretmemeli ve ayağımızı yorgana göre uzatmamız gerektiğini, aç gözlü olduğumuzda elimizdekileri de kaybedebiliriz.
  • Altın yumurtlayan tavuk gerçek mı: Bu güzel ve anlamlı hikaye gerçek bir hikaye olmayıp, bir şeylere atıfta bulunmak üzere kurgulanmıştır.
  • Altın yumurtlayan tavuk ne demek: Son zamanlarda kullanılmakta olan Altın yumurtlayan tavuk deyimi, çalıştığı iş gereği çok para kazanmakta olan ve sürekli para getiren bir iş.

Bu güzel Masal da ilginizi çekebilir: Hansel ve Gretel Masalı

Masal Uygulamasını Hemen İndir, Aramıza Katıl!
Download on the App Store Get it on Google Play

Benzer İçerikler

En Güzel Keloğlan ile Köse Değirmenci Masalları
En Güzel Keloğlan ile Köse Değirmenci Masalları
Utangaç Dabi Hikayesi
Utangaç Dabi Hikayesi
Tilki İle Fare Hikayesi
Tilki İle Fare
Ağaca Dokun Masalı
Ağaca Dokun Masalı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masallar Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.