Tonton ve Arkadaşları

Tonton ve Arkadaşları

Abone Ol google news

Bir zamanlar küçük bir kasabada tahtalardan oyuncak yapan Şirin isminde yaşlı bir adam varmış. Bu adamın hiç kimsesi olmadığından zamanının büyük bir kısmını küçücük dükkânında kukla oyuncaklar yaparak geçiriyormuş.

Şirin dede, elinde kukla yapacak ağaç kalmayınca sabah erkenden kalktığı gibi eşeğine binerek kukla yapacağı bir ağaç bulmak için kasabanın dışındaki, ormanlık alana gitmiş.

Etrafta kurumuş ağaç ararken gözü diğer ağaçlardan farklı küçük bir ağaca takılmış. Ağacı inceleyen Şirin dede, ağacın kurumuş olduğundan emin olduktan sonra Testere ile o ağacı keserek, eşeğine yüklediği gibi işyerine götürmüş.

Elinde satılık bir sürü kukla bulunan Şirin dede bu sefer kendisine özel bir kukla yapmak için ağacı şekillendirmeye başlamış. Akşama kadar hiç ara vermeden o ağacı yontarak çok güzel bir kukla yapmış.

Kuklayı bitirdikten sonra kendi kendine “Şimdi bu güzel kuklaya birde isim koymak lazım.” Dedikten sonra bir süre düşünen şirin dede “Senin ismin Tonton olsun.” Demiş

Oturduğu yerde yorgunluktan uyuklayan Şirin Dede işittiği sesle uyanmış. O esnada Tonton etrafında döne döne dans ediyormuş. Şaşkınlıkla Totonu izleyen Şirin dede, “Bu nasıl olur, acaba rüyamı görüyorum.” Diye söylenmiş.

Tonton “Hayır rüya görmüyorsun dedeciğim. Gel beraber dans edelim.” Demiş.

Yerinden kalkan Şirin dede sevinçle Tonton’un elinden tutarak onunla beraber dans etmeye başlamış. İkiside çok mutluymuş. Epey bir süre dans ettikten sonra yorulan Şirin dede “Tonton bu kadar yeter, ben çok yoruldum. Biraz dinlenelim.” Demiş.

Beraber kanepenin üzerinde oturarak sohbet etmeye başlamışlar. Daha her şeyi yeni öğrenmeye başlayan Tonton, gördüğü şeylerin ne olduğunu soruyor. Şirin dede ise bıkmadan ona cevap veriyormuş. Tontona çok çabuk alışan Şirin dede, onu yanından ayırmak istemiyormuş.

Tonton ise ormanda Şirin dede ile gezmeye alışınca, Şirin dede iş yerinde kukla oyuncaklar yaparken o bu sefer tek başına ormana gidiyormuş.

Ormanda tanıştığı Tilki ve Sincap ile arkadaş olan Tonton, her sabah ormana gitmeye başlamıştı. 

Her sabah Şirin dedeye “Dedeciğim, ben arkadaşlarımın yanına gidiyorum.” Diyerek evden çıkıyor. Akşam olmadan da eve geri dönüyormuş. Son zamanlarda Tonton’un davranışlarında değişiklik sezen Şirin dede “Tonton senin arkadaşların kim?” diye sormuş.

Tonton “Ormandaki Tilki ve Sincap.” Diye cevap vermiş.

Şirin Dede “Tamam da kasabada o kadar çocuk varken niye ormandaki Tilki ve Sincap ile arkadaşlık yapıyorsun?”

Tonton “Arkadaşlarım beni çok seviyorda o yüzden.” Demiş.

Şirin Dede Tontonu ne kadar uyarsa da Tonton çocuklarla değil de ormandaki Tilki ve Sincap ile arkadaşlık yapmaya devam etmiş.

Günler bu şekilde geçip giderken, Tonton eve dahada geç gelmeye başlamış. Şirin Dede ona ne kadar nasihat etsede Tonton arkadaşlarından bir türlü vazgeçmiyormuş.

Bir gün Şirin dedenin iş yerine gelen komşusu Tonton’un hırsızlıktan gözaltına alındığını söyleyince üzülen Şirin dede, detayları öğrenmek için karakola gitmiş ve orada Tonton’un kasabın kümesinden Tavuk çalmaya çalıştığını öğrenmiş.

Tonton, kendisini kurtarmak için gelen Şirin dedeyi görünce çok üzülmüş. “Dedeciğim, sen beni sürekli uyardın. Ama ben seni dinlemeyerek Tilki ile arkadaşlık yaptım. En sonunda da Tilki beni kandırarak hırsızlık yaptırdı. Ne olur beni affet.” Demiş.

Tonton’un pişman olduğunu gören Askerler, saygı duydukları Şirin dedenin hatırı ve Tavukların sahibinin şikâyetçi olmaması üzerine bir daha tekrar etmemesi şartıyla onu serbest bırakmışlar.

O günden sonra Tonton kendisine kötülük yapmayı öğreten arkadaşları Tilki ve Sincap ile bir daha görüşmeyerek, komşu çocuklarla arkadaşlık yapmış.

Kısa bir sürede kasaba halkı tarafından sevilen Tonton, dedesi ile birlikte bir ömür mutlu ve huzurlu bir yaşam sürmüş.

Bu güzel Tonton ve Arkadaşları Masalı burada son buldu. Başka güzel Ezop Masalları ile buluşmak üzere hoşçakalın…

Masal Uygulamasını Hemen İndir, Aramıza Katıl!
Download on the App Store Get it on Google Play

Benzer İçerikler

Sincap ve Fare Yalanın Sonu Masalı
Sincap ve Fare Yalanın Sonu Hikayesi
Elmaslar ve Kurbağalar Masalı
Elmaslar ve Kurbağalar Masalı
Salyangoz ve Evi Masalı
Salyangoz ve Evi Masalı
Sihirli-Cesme-Masali
Sihirli Çeşme Masalı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masallar Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.