Yardımsever Tavuk

Yardımsever Tavuk

Abone Ol google news

Yardım etmeyi çok seven bu tavuk diğerleri gibi değildi. Çiftlikte yaşayanlar arasında İnek, At, Deve Kuşu, Kedi, Köpek, Ördek, Kaz, Hindi, Domuz ve daha birçok hayvan bulunurdu.

Çiftliğin sahibi olan Tonton Dede her sabah çiftliğe gelir hayvanların yiyeceklerini verdikten sonra bir kenarda oturup,  öylece onları izlerdi.

Yardımsever tavuğun durmadan bir oraya, bir buraya koşturmasına önceleri hiç anlam veremeyen Tonton Dede, sonrada Tavuğun diğerlerine yardım ettiğini anlayınca ona daha çok ilgi göstermeye başladı.

Tonton dede her sabah Tavuk için özel yiyecekler getirir. Onun kümesinin önüne koyardı. Tavukta sahibinin kendisine gösterdiği özel ilgi dolayısıyla gayet memnundu.

Bu durum çiftlikte yaşayanlar arasında bulunan Domuz ile Hindi’nin hiç hoşuna gitmiyordu. Sürekli diğerlerinin yanına giderek, Tavuğu kötülemeye başlamışlar.

Oysaki Yardımsever Tavuk, hiçbirini ayırt etmeden yardıma ihtiyacı olanın yardımına koşardı.

Akşam olunca Deve Kuşunun yanına giden Tavuk, Deve Kuşunun anlattığı birbirinden güzel ve uzun hikayeleri dinlerdi. O akşam Deve kuşunun anlattığı hikayeler biter bitmez kümesine giden tavuk sabaha kadar mışıl mışıl uyurdu. 

Onun bu yardımseverliğinden At, Deve ve İnek gayet memnundu. O yüzden Domuz ile Hindi’nin dediklerine hiç aldırış etmiyorlardı.

Bir sabah Domuz “Hindi kardeş baksana bu Tavuk, herkesi sözde iyilik yaparak aldatıyor. Sahibimiz bile ona özel ilgi gösteriyor. Bizler bu duruma müdahale etmezsek, herkesi kandırmaya devam edecek.” Demiş.

Hindi “Haklısın Domuz kardeş, ama ne yapabiliriz ki. “

Domuz bir süre düşünmüş sonrada “Aklıma bir fikir geldi.”

“Neymiş o fikir.”

“Her gün akşamüzeri çiftliğin etrafında dolaşan Tilki varya, Tavuğu bize yardım etmesi bahanesiyle dışarı çıkartıp, üzerine kapıyı kapattık mı? Bizim Tavuk Tilkiye yem olur. Bizde ondan kurtulmuş oluruz.” Demiş

“Çok güzel fikir. Haydi planımızı uygulamaya başlayalım ve bugün Tavuktan kurtulalım.” Demiş Hindi.

Akşam olmasına çok az bir zaman kalmıştı. Hindi Yardımsever Tavuğun yanına giderek “Merhaba Tavuk kardeş, Domuzun yardıma ihtiyacı varmış ona yardım edebilir misin?”

Yardımsever Tavuk “Tabiki hemen gidelim.” Demiş.

Hindi, Tavuğu çiftliğin dışına çıkartır, çıkartmaz Hindi koşarak çiftliğe girmiş. Domuzda saklandığı yerden çıkarak kapıyı Tavuğun üzerine kapatmış.

Başına gelenleri anlayan Tavuk, etrafına bakınınca, Tilki’nin kendisine doğru koştuğunu görmüş. Çok korkan Yardımsever Tavuk, ne yapacağını düşünürken, Tonton Dede’nin sesini duymuş. ”Benim güzel Tavuğum, tüm olanları gördüm.” Diyerek kapıyı açıp, Tavuğu çiftliğe koymuş.

Çiftlik sahibini gören Tilki ise korkudan koşarak uzaklaşmış. Tonton Dede, Çiftlikteki Domuz ve Hindiyi yakaladıktan sonra bir daha sizi bu çiftliğin yakınında görmeyeceğim.” Diyerek onları çiftlikten kovmuş.

Tavuk yardımseverliğinin bedelini bir ömür çiftlik sahibinin kendisine değer vermesiyle almış. Domuz ve Hindi ise kötülüklerinin bedelini çoğu zaman aç bir şekilde, ormandaki tehlikelerden kaçarak geçirmişler.

Bu güzel Yardımsever Tavuk Masalı da burada son buldu. Başka yardımseverlik ile ilgili kısa hikayeler ile buluşmak üzere hoşçakalın…

Bu masalın kaynak gösterilmeden yayınlanması çoğaltılması ve paylaşılması yasaktır…

Masal Uygulamasını Hemen İndir, Aramıza Katıl!
Download on the App Store Get it on Google Play

Benzer İçerikler

Kanguru Hopidik
Kanguru Hopidik
Sağır Kurbağa Hikayesi
Sağır Kurbağa Hikayesi
Keloğlan Zenginler Ülkesi Masalı
Keloğlan Zenginler Ülkesi Masalı
sihirli yatak masalı
Sihirli Yatak Masalı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masallar Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.