Aç Gözlü Kedi: Yaşlıların Anlattığı Masallar

Aç Gözlü Kedi

Abone Ol google news

Aç Gözlü Kedi Masalı’nda kendi halinden memnun olmayan aç gözlü bir kedinin başına gelenleri konu edinen güzel bir Ezop Masalı. İyi Okumalar.

Aç Gözlü Kedi

Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde, çok uzak bir ülkede yoksul bir nine yaşarmış, bu ninenin yanında birde çok sevdiği bir kedi vardı.

Bu o kadar uyuşuk bir kediydi ki, patisini bile kaldırmaya üşenirdi, yoksul olan kadının kendisine verdiği yemeklerle gününü gün ederdi.

Günler bu şekilde gelip geçerken… Bizim üşengeç Kedi, her ne olduysa birden zayıflamaya başlamış, çelimsiz bir hale gelmişti.

Bir gün evin kapısının önünde uzanmış dinlenirken kocaman bir kedinin bahçeye girdiğini gördü.

Aç gözlü Kedi hayranlıkla ona bakarak…

“Bana bakar mısın? Ben böyle güçsüz ve bakımsız bir kediyken sen şişman, semizsin? Bu halinle gurur duyuyorsun değil mi” diye sormuş…

Semiz Kedi: “Eeee sende benim gibi her gün Padişah’ın sarayında kalıpta çeşit çeşit yemekler yiyerek gününü gün edersin, işte o zaman benim gibi olursun.” dedi.

Bu fikir aç gözlü olan Kedinin çok hoşuna gitmişti. Çünkü yoksul sahibinin yanında durmaya devam etseydi, Her zamanki gibi aynı tür yiyeceklerle karnını doyuracaktı.

O anda “Herkes neler neler yiyor, ben ise buralarda sürünüyorum, yoksul ninenin evinde ne vardı ki” diye düşünmeye başlamıştı.

Aç gözlü Kedi, diğer kediye: “ Ne zaman saraya gidersen bana da haber verir misin? Birlikte oraya gidelim,

Semiz Kedi: “Tabiki hazırlan yarın akşam üzeri buraya gelirim buradan beraber gideriz.” demiş

Akşam olunca, güçsüz kedi, saraya gitmek için ondan izin istedi.

Nine onun gitmek istemesine çok üzülmüştü, oda ona çeşit çeşit ve daha güzel güzel yiyecekler veremiyordu ama açta bırakmıyordu. Birde onun yanında herhangi bir tehlike yoklu, gideceği yerde ise neyle karşılaşacağını bilmiyordu.

O yüzden Kediye: “Hırs her zaman zarar verir, şimdi sen bunun farkında değilsin ama elinde bulunanlarla yetinmeyi öğrenmelisin” dedi.

Fakat yoksul kadının söyledikleri kedinin hiçte umurunda değildi. Onun için önemli olan hayalini kurduğu o güzel yiyeceklerdi.

Ertesi gün akşam üzeri Semiz Kedi bahçeye gelerek miyav, miyav diye seslenince, zayıf Kedi de yerinden kalkarak onun yanına gitti.

İkisi beraber saraya doğru yola koyuldular. Saraya vardıklarında durum hiç de semiz kedinin anlattığı gibi olmadığını gördü.

Sarayın kapısının önünde toplanmış olan yüzlerce kedi vardı. Saray görevlileri o kedilerden bıkmışlardı çünkü her gün aralarına yenileri ekleniyordu.

O anda kedilerin yanına gelen askerler ellerinde sopalara ile kedileri kovalamaya başladılar. Bizim sıska kedi hoplaya zıplaya yemeklere saldırdığı anca kafasına sopayı yedi.

Artık o günden sonra artık ninenin yanına dönemedi. Onu bekleyen nine, kedinin hırsın ve açgözlülüğün kurbanı olduğunu anlayınca ondan ümidini kesmişti. O yüzden kendine yeni bir kedi buldu ve artık onu beslemeye başladı.

Aç Gözlü Kedi Masalı gibi eski Masalları okuyarak çocuklarınızı eğlendiğinizi umarız dilerseniz Ezop Masalları bölümünü inceleyebilir veyahut Küçük Tırtıl Masalı ‘nı okuyabilirsiniz.

Masal Uygulamasını Hemen İndir, Aramıza Katıl!
Download on the App Store Get it on Google Play

Benzer İçerikler

Kurşun Asker Masalı
Kurşun Asker Masalı
Muhteşem Küçük Kraliçe
Muhteşem Küçük Kraliçe
Bir Varmış Bir Yokmuş Masalı
Bir Varmış Bir Yokmuş Masalı
Elma Ağacı Ve Çiftçi Masalı
Elma Ağacı Ve Çiftçi Masalı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masallar Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.