Adam ve Köpeği Hikayesi

Adam ve köpeği Hikayesi

Abone Ol google news
Resimli Masal Oku Eski Sultan

Sizler için derlediğimiz Adam ve köpeği Hikayesi’ni okurken eğleneceksiniz.

Evvel zaman içinde o yüksek kesimlerdeki yaylalarda bulunan bir çiftlikte çobanlık yapan adamın kendisine çok sadık olan Sultan adında tatlı bir köpeği varmış.

Bu Çoban Köpeği epey yaşlı olduğundan bir gün çoban karısı ile birlikte evde sohbet ederken karısına,

– Yarın sabah kalkar kalkmaz Sultan’ı azad etmeyi düşünüyorum, zaten işimize de yaramıyor.

Karısı,

– İşe yaramıyor olabilir ama bence karışma çünkü o bize çok sadık bir hayvan, küçüklüğünden beri bizim yanımızda, zamanında bize çok iyi hizmet etti, o yüzden bu günden sonra da biz ona iyi bakalım

Çoban,

– O konuda haklısın eskiden güzel hizmet ederdi ama düşünsene hırsızlar bile  onu görünce artık umursamıyor, bu durumdayken o  bize zarar verir, o nedenle buradaki son günü, yarın onu çiftlikten göndeririz, varsın istediği yere gitsin, demiş.

Tüm söylenenleri pencerenin önünde uzanmış bir şekilde dinleyen eski sultan, çiftlikteki son günü olduğunu işitince o kadar çok üzülmüştü ki, gece herkes yattıktan sonra çiftlikten ayrılarak ormandaki samimi arkadaşı kurdun yanına giderek olup biteni ona anlattı.

Kurt biraz düşündükten sonra Sultan’a

– Bu konuda hiç üzülme çünkü ben sana yardım edeceğim, şimdi her sabah olduğu gibi çoban ve karısı küçük çocuklarını da yanına alarak  tarlaya gidecekler.

– Onlar tarlada çalışırken küçük çocukları çitin arkasındaki gölgelik yerde bırakıyorlar, işte sende yarın erkenden onlarla tarlaya giderek  çocuğun  uzandığı çite  yakın bir mesafede oturup bekle, gözünü de ondan hiç ayırma.

– Ben o sıralarda gizlice yanaşarak çocuğu kaçıracağım, çocuğa yaklaştığım anda ses çıkartacağım ki hepiniz o anda beni fark edesiniz, beni gördüğünüz anda çocuğu kapıp kaçacağım,  o sırada sen hızlıca benim peşime takılacaksın onlardan biraz uzaklaştıktan sonra çocuğu sana vereceğim, sende onu alarak ailesine geri götüreceksin.

Çoban Köpeği Eski Sultan:

– Bunlar işe yarayacak mı

Kurt:

-Hemde nasıl sen o çocuğu ailesine geri götürdüğün vakit,  çocuklarını kurtardığın için artık bir daha seni çiftlikten göndermeyecekler demiş.

Bu plan çoban köpeğinin de hoşuna gitmişti, sabah olunca çoban Sultanı salıverdi ardından her zaman olduğu gibi karısı ve çocuğuyla birlikte tarlaya doğru gittiler.

Çoban Köpeği Sultan da kurt ile planlarını uygulamak için onlardan sonra tarlaya giderek, bebeği görebileceği bir mesafede uzandı.

Aile çalışırken çocuk güneşte kalmasın diye çitin gölgesine bırakmıştı, biraz geçtikten sonra bir ses işiten aile çocuğun olduğu yöne bakmışlardı ki o anda kurt çocuğun elbisesinden kaptığı gibi kaçırdı.

Annenin imdat çığlığıyla beraber kurdun ardına düşen çoban köpeği, öyle hızlı bir şekilde koşuyordu ki, kısa süre sonra kurdu bıraktığı çocuğu alarak ailesinin yanına geri getirdi.

O anda çok sevinen çoban, hemen eski sultana sarılarak onun başını okşadıktan sonra.

-Aferin sana, sen bugün çocuğumuzu kurttan kurtardın, az kalsın seni uzaklara göndererek büyük bir hata yapıyordum, bu günden sonra sana ayrı bir kulübe yapıp, ömrünün son gününe kadar sana bakacağım.

Karısına dönen çoban,

– Karıcığım, sen çocuğumuzu al, sultanda sizinle gelsin eve dönüp ona güzel bir yemek hazırla, eski yastığım üzerinde de uyumasına izin ver demiş.

O günden sonra çoban köpeği Sultana gerektiği gibi bir önem verilmeye başlanmıştı,

Aradan biraz zaman geçtikten sonra Çoban Köpeği Eski Sultan ile karşılaşan Kurt ona,

– Şuan Çoban ile aranız nasıl? Diye sorunca

Çoban Köpeği,

-Sana yaptıkların için çok teşekkür ederim, her şey çok güzel!

Kurt,

– Şimdi bende ona karşılık sahibinin bir tane koyununu bana vermeni istiyorum? O yüzden ben çiftliğe geldiğim vakit görmemezlikten gel ve başını başka bir yöne çevir.

Çoban Köpeği Sultan ise,

-Hayır, bunu yapmana müsaade edemem çünkü her ne olursa olsun efendime karşı sadık bir çoban köpeği olmalıyım demiş,

Kurt  Eski Sultan’ın şaka yaptığını zannederek o gece geç saatlerde koyunlardan birini almak için çiftliğe  gitmiş

Çoban köpeği sultan, onun geleceğini düşünerek çiftlikteki diğer çoban köpeklerine bu durumu anlatıp dikkatli olmalarını söylemiş.

O gece diğer çoban köpeklerinden bir tanesi ahır kapısının arkasında Kurdun gelmesini beklemiş.

Çiftliğe gelen kurt, ahırın korunduğunu görünce çiftliğe girmeden geri döndü.

Resimli Masal Oku Eski Sultan-2

Bir sonraki gün kurdun yanına giden Eski Sultan, yapılarında ihanet olmadığından sahibine sadakatsiz davranamayacağını ı anlatarak kurttan özür dilemiş.

Eski Sultan Kurda.

-Seninle arkadaş olarak kalmak istiyorum ancak sahibinin hiçbir şeyine zarar vermemek kaydıyla demiş.

Kurt tamam diyerek yanından ayrılmış,

Eski sultan ömrü boyunca ailenin en sevdiği çoban köpeği olmuş.

Adam ve köpeği Hikayesi’ni okurken eğlendiğinizi umuyoruz dilerseniz Ezop Masalları kategorimizi inceleyebilir veyahut Yaramaz Sincap Masalı‘nı tıklayarak okuyabilirsiniz.

Masal Uygulamasını Hemen İndir, Aramıza Katıl!
Download on the App Store Get it on Google Play

Benzer İçerikler

Tasa Kuşu Hikayesi
Tasa Kuşu Hikayesi
Sincap ve Fare Yalanın Sonu Masalı
Sincap ve Fare Yalanın Sonu Hikayesi
Akıllı Tilkinin Masalı
Akıllı Tilkinin Masalı
Ari-Viz-Viz-Hikayesi
Arı Vız Vız Hikayesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masallar Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.