Minik Dev Masalı

Minik-Dev-Masali

Abone Ol google news

Minik Dev Masalı, Her yaş gurubuna uygun eğlenceli ve macera dolu güzel bir masaldır.

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde eşi ve kızıyla birlikte yaşayan fakir bir çiftçi varmış. Bu çiftçi ailesini geçimi konusunda hep endişeliymiş. Bir gece, eşine “Yarın hiç yiyecek bir şeyimiz kaldı mı?” diye sormuş.

Eşi üzgün bir şekilde “ Kalmadı ama yine de sen merak etme, geçenlerde birkaç parça balkabağını ambarda saklamıştım. Onunla size yarın güzel bir çorba yaparım.” 

Çiftçi “Offf!” diye sızlanmış. Sonrada “Kızımızın besine ihtiyaç var. Böyle devam ederse, kızımız aç kalacak, biraz daha fazla para kazanmak için bir şeyler yapmalıyım. Ama ne yapabilirim ki!” Demiş

Kızları Hela ise, anne ve babasının konuşmalarını sessizce dinliyormuş. Babasına yardım etmek için biraz böğürtlen toplayarak onları pazarda satmaya karar vermiş.

Anne ve babası daha uykudayken erkenden uyanan Hela, sessizce evden çıkarak ormanın derinliklerine doğru yürümeye başlamış.

Gün boyunca etrafına bakına bakına yürüyüp durmuş. Akşam olmak üzereyken çok güzel böğürtlenler ve daha birçok meyvenin bulunduğu bir tarla görmüş.

Hela “Ohhh burası çok güzel bir yer. Burada toplayacağım meyveleri pazarda satarsam çok para kazanabilirim.” Diye söylene söylene sevinçle tarlanın içine girmiş.

Tarlanın girişinde büyük bir ev olduğunu görmüş. Bu ev normal evlere göre daha büyükmüş. Hela o evin bir Dev’e ait olduğunu anlamıştı. Biraz korksa da, o meyveleri toplamadan geri dönmeye hiç niyeti yoktu. O yüzden önce ev sahibinden izin alması gerekiyordu.

Hela, o eve giderek kapıyı çalmış. Kapıyı açan Dev bir kadınmış. “Ooo hoş geldin şirin kız, senin ne işin var burada.”

Hela “Efendim, bu tarladaki meyvelerin bir kısmını toplamak için sizden müsaade istemeye geldim.”

Dev kadın “Hımm, keşke sana o meyveleri yapman için izin verebilseydim. O tarla eskiden Minik Dev’in tarlasıydı. Buradan gelen geçeni hiç boş çevirmez ve herkesi çok severdi. Ama şuan o meyvelere az ileride Derenin kıyısında evi bulunan kötü kalpli Büyük Dev bakıyor. ”

Hela, Dev kadına teşekkür ettikten sonra, Diğer eve gitmek için yola çıkmıştı ki, Dev kadın, “Şirin kız istersen bekle birazdan Minik Dev eve gelir bakarsın sana bir yardımı dokunur. “

Hela “Teşekkür ederim efendim, ben o eve giderek şansımı denemek istiyorum.” Demiş

Hela kısa bir süre yürüdükten sonra o evin önüne gelmişti. O kocaman evi görünce daha çok korksa da geri dönmeyerek evin kapsını çalmış.

Kapıyı açan Büyük Dev’in eşi, “Sende kimsin burada ne arıyorsun? ” diye sormuş.

Hela “Efendim yukarıdaki tarlada bulunan meyvelerden birazını toplamak için müsaade istemeye geldim.”

Kadın biraz düşünmüş, sonrada “Pekala, istersen biraz meyve alabilirsin. Ama buradan çabuk gitmelisin. Eşim insanlardan pek hoşlanmaz.”

Hela: “Çok teşekkür ederim efendim.” Demiş o sırada kapıdaki kızı gören Devin kızı Maria “Anne baksana o da benim yaşımda. Ama çok aç görünüyor. Ona biraz yemek verelim.”

Devin eşi “Ama babanın eve gelmesine az kaldı. Bu zavallı kıza zarar vermesini istemiyorum.”

Maria “Ama anne, gerçekten de çok aç ve halsiz görünüyor.”

“Pekala, kızım,” diyen kadın, Hela’yı tutup masanın üzerine koymuş ve önüne kocaman bir yemek tabağı indirmiş. “ Lütfen bunları yiyerek karnını doyur ve hemen buradan uzaklaş.” Demiş.

Hela yemeği memnuniyetle yemeye başlamıştı ki Dev eve dönmüş. Helayı masanın üzerinde görünce “Bunun burada ne işi var. Yabancıları burada istemediğimi bilmiyor musunuz?”

Devin Eşi “O daha kızımızın yaşında küçük bir çocuk. Çok acıkmıştı. Biraz yiyecek vermek istedik. Yemeğini de yedi ve şimdi de gidecek.”

Kızı “Baba, lütfen! O bizim misafirimiz.”

Karısı ve kızını kıramayan Dev’in o anda aklına bir fikir gelmiş, “Hımm madem sizler böyle istiyorsunuz.” Demiş sonrada “Hatta bu gece bizim misafirimiz olsun ve kızımızla beraber aynı odada uyusun. Zaten hava kararmak üzere, onun bu gece vakti ormanda tek başına kalması tehlikeli olur.” Demiş.

Büyük Dev’in amacı onu yakalayıp, kafese atmaktı. Devin eşi ve kızı çok mutlu olmuşlardı. Ama Hela Dev’in bu iyi davranma oyununa inanmayacak kadar akıllı biriymiş.

Dev,  kızı ve eşi uyuduktan sonra kızının odasına gittiğinde Hela’yı odada bulamayınca kaçtığını anlamıştı.

Hela, herkes uyuduktan sonra sessizce odadan çıkarak Minik Dev’in evine gidip, başından geçenleri ona anlatmıştı.

Minik Dev ise, onu evinde misafir ederek saklamıştı. Sabah olunca Minik Dev ‘in evine gelerek kapıyı sert bir şekilde çalan Büyük Dev, “Bir küçük kız arıyorum, onu gördün mü? Diye sormuş.

Minik Dev, “Ne kızından bahsediyorsun, ben kimseyi görmedim.” Demiş.

Büyük Dev gittikten sonra, Hela “Bu Dev çok kötü biri, ondan kurtulmanın yolu yok mudur?”

Minik Dev:” Aslında var, onun odasında asılı sihirli bir kılıcı var, eğer o kılıcı ele geçirebilseydik. Dev ve ailesi gücünü kaybeder. bende onun kötülük yapmasına müsaade etmezdim.” Demiş.

Hela” Aslında ben o kılıcı getirebilirim. Lütfen oraya gitmeme izin verin. ” Demiş.

Minik Dev “Sen mi, hayır bu çok tehlikeli olur.”

Hela “Eve yiyecek bir şeyler götürebilmek için ne gerekirse yaparım. İlkinde ondan kurtulmayı başardım, yine başarabilirim. Ama bana Büyük devin kılıcının aynısından bir kılıç lazım.”

Minik Dev biraz düşündükten sonra “Pekala, bende sana söz veriyorum. Eğer o kılıcı o evden çıkarabilirsen bende sana yardım edebilirim.”

Hela Büyük Devin evinin yanına giderek beklemiş. Gece evdeki bütün ışıklar sönünce gizlice devin odasına girmiş. Yatağın üzerinde asılı duran kılıcı, sessizce indirerek yerine sahte kılıcı koymuş. Ardından yakalanma ihtimaline karşı kılıcı pencereden aşağı atmış.

Kılıç yerdeki bir taşa çarpınca, çıkardığı sesle uyanan Büyük Dev, Hela’yı yakalamış, “Demek buradasın benden kurtulabileceğini mi sanıyordun?”     

Hela “Evet bir kez sizden kurtuldum. Bu seferde belki bir yolunu bulurum.” Demiş

Büyük Dev, kılıçtan habersiz gülmeye başlamış. Eşi ve kızı uyanmasın diye de Hela’yı tuttuğu gibi dışarı çıkmak için kapıya yönelmiş.          

Bu arada içi rahat etmeyen Minik Dev’ de Hela’nın ardından gitmişti. Hela’nın yere attığı kılıcı eline almış ve tam Büyük Dev’in evine girecekmiş ki, Büyük Dev elinde tuttuğu Hela ile dışarı çıkmış.

Artık minik Dev en güçlü Devmiş. “Hey Büyük Dev, Helayı yere bırak ve sakın ona karışma! Artık sihirli kılıç bende, hemen eşyalarını toplayarak burayı terk et. Yoksa olacaklara karışmam.” Demiş

Kılıç Minik Dev’in elinde olduğu için ondan korkan Büyük Dev, Hela’yı yere indirerek ses çıkarmadan evine girmiş. Eşyalarını topladıktan sonra da oradan ayrılmış ve bir daha onu gören olmamış.

Hela ise Minik Dev’in verdiği hediyeler ve yiyeceklerle eve dönerek, ailesini yoksulluktan kurtarmıştı.

Bu güzel Minik Dev Masalı ‘da burada son buldu.

Başka güzel Masal okumak ister misiniz.

Masal Uygulamasını Hemen İndir, Aramıza Katıl!
Download on the App Store Get it on Google Play

Benzer İçerikler

Kurt ile Koyun Hikayesi, kurt ve koyun
Kurt ile Koyun Hikayesi
Çiçeklerin Prensesi
Çiçeklerin Prensesi
Usun Koca Oğlu Seğrek Destanı
Usun Koca Oğlu Seğrek Destanı
Çilli Horoz Masalı
Çilli Horoz Masalı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masallar Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.