Gelincik İle Horoz Masalı

Gelincik İle Horoz Masalı

Abone Ol google news

Gelincik İle Horoz Masalı‘nda Karnı acıkan bir gelincik karşılaştığı bir horozu yemek için kendine bir sebep araması üzerine; horozla arasında geçen diyaloğu konu edinen popüler bir la fontaine masalı. İyi okumalar.

Evvel zaman içinde yaylada bir gelincik ve bir horoz yaşarmış. Bir gün horozu yakalayan gelincik “Ben bu horozu yiyeceğim ama yemek içinde benim bir nedenim olmalı.” diye düşünmeye başlamış.

O yüzden horoza dönerek “Ey horuz sen varya, uykunun en güzel olduğu zamanlarda ötmeye başlar, çevrede bulunan herkesi uykusundan edersin. Onların rahatlarını bozarsın, eğer şimdi seni yersem bu sorun da ortadan kalkmış olacak, herkes rahat bir uyku çekecek.” demiş.

Bu sözleri işiten horoz hızlıca düşünerek ona verecek bir cevap bulmuş.

“Evet, doğru söylüyorsun çevredekileri sabah uyandırıyorum ama şu var ki onlara kötülük olsun diye değil! Onlar benim sesimle uyanarak erkenden işlerinin başına geçiyorlar. O nedenden işlerini çabucak hallediyorlar.” demiş.

Bunun üzerine gelincik başka bir neden uydurmaya başlamıştı.

 “Senin ahlakın benim hoşuma gitmiyor senin gücün yalnızca tavuklara yetiyor, değil mi? O yüzden devamlı onların saçını başını yoluyorsun.” demiş.

Horoz bu seferde hiç düşünmeden şu cevabı vermiş:

“Bizler onlarla birlikte aynı kümes içerisinde doğru düzgün bir şekilde yaşıyor ve gayet güzel bir şekilde de anlaşıyoruz. Sana ne oluyor ki bize karışıyorsun?”

Gelincik kızgın bir şekilde: “Seni gidi laf ebesi seni, söylediğim her söze bir karşılık veriyorsun, senin yüzünden benim karnım açlıktan zil mi çalacak?”

Horoz gelinciğin niyetini anlamıştı. O yüzden hemen kaçmak istedi ama gelincik  horozun kaçmasına müsaade etmeyerek onu yakalamış…

Gelincik İle Horoz Masalı‘nı okurken eğlendiğinizi umarız. Bu harika Yaban Kuğuları Olan Prens Masalı da ilginizi çekebilir.

Masal Uygulamasını Hemen İndir, Aramıza Katıl!
Download on the App Store Get it on Google Play

Benzer İçerikler

Masal Okulu Hikayesi
Masal Okulu Hikayesi
Parmak Kukla Hikayesi
Parmak Kukla Hikayesi
çilli tavuk ve yavruları masalı
Çilli Tavuk ve Yavruları Masalı
Sihirli Asa Masalı
Sihirli Asa Masalı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masallar Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.