Ormanlar Kralı Aslan Hikayesi

Okcu-Ile-Aslan-Masali

Abone Olgoogle news

Ormanlar Kralı Aslan Hikayesi ‘nde Ormana korku salan Aslan ile halkın çekindiği usta bir okçunun mücadelesini konu edinen güzel bir Ezop Masalı. İyi okumalar.

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde bir ülkede yaşayan ve ok kullanmadaki ustalığıyla bütün insanlar tarafından tanınan ayrıca avcılığıyla da ün salmış bir okçu yaşarmış.

Okçu adam o kadar çok nam yapmıştı ki, avlanmak için ormana gittiği vakit, ormanda bulunan halk hemen ormanı terk eder. Ormanda kimsecikler kalmazmış.

Okçu insanlar arasında olduğu kadar hayvanlar arasında da avcılığıyla oldukça ün kazanmıştı.

Ormanda ise nam salmış korkusuz bir Cesur Aslan varmış. İkisi de etrafta iyi nam salmışlardı. Avcının ormana girmesiyle birlikte tüm orman halkı kaçışırken cesur olan yaşlı aslan ise kaçmayarak ona karşı koyarmış.

Aslanın kendisine karşı koymasına sevinen avcı her defasında “Bu sefer kolay bir av olacaksın. Hazırlan sana bir haberci gönderiyorum” der. Sonrada yayına yerleştirdiği oku fırlatarak onu vurmaya çalışırmış.

Bir gün, iki gün derken şansını defalarca deneyen avcı, bir gün Aslana fırlattığı okla onu yaralamayı başarmıştı. Aslan acı içerisinde bir çalılığın arkasına saklanmıştı ki orada karşısına bir Tilki çıkmış.

Aslanın yaralı olması üzerine güçsüz kaldığının farkına varan kurnaz Tilki’nin aklına hemen bir fikir gelmişti. Ormandaki herkesin kendisinden korktuğu Aslandan kurtulmak için eline bir fırsat geçmişti.

Tilki, eline geçmiş olan bu fırsatı değerlendirmek için ona ” Kralım hemen çıkıp, o avcıyla savaşmalısınız. Çünkü  siz o avcıya göre çok daha güçlüsünüz.” diyerek Aslan’ı cesaretlendirmeye çalışmış.

Tilkinin sözlerinden kurnaz fikrini hemencik anlayan Aslan “Hayır, Tilki senin o sözlerin beni kandıramaz” demiş. Sonrada “Avcının bana gönderdiği haberci böylesine bana zarar verdiyse, o haberciyi bana gönderen avcı kim bilir ne kadar tehlikelidir. Bu halde benim onunla başa çıkabilmem neredeyse imkansız.” demiş ve gizlenmeye devam etmiş.

Burada çıkarılacak sonuç, sizlerden daha güçsüz ve cesaretsiz olan kişiler sizleri  kışkırtmaya çalışıyorsa, bunu sizde bir çıkarı olduğu için yapıyor demektir.

Daha çok Masal Okuma ya ne dersiniz.

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN 🙂
0 Oy

Benzer İçerikler

Parmak Kukla Hikayesi
Parmak Kukla Hikayesi
Tembel Kız Türk Masalları
Tembel Kız Masalı: Türk Masalları
Papatya-Masali
Papatya Masalı
Küçük Ayı Hikayesi
Küçük Ayı Hikayesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masallar Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.