Çoban Ali Masalı: En Tatlı Kısa Masallar

Çoban Ali Masalı

Abone Ol google news

Çoban Ali Masalı’ nda çobanlık yapan Alinin sırf eğlence olsın diye köylüye yaptığı şaka üzerine başına gelenleri konu edinen harika bir uyku masalı. İyi okumalar

Çoban Ali Masalı

Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde, uzak bir köyde Çoban Ali adında yaşayan küçük bir çocuk vardı. Çoban Ali,  her gün sürüsünü otlatmak için geniş ve yemyeşil vadilere götürürdü.

O vadi o kadar güzeldi ki, içerisinde güzel bir ırmak akar, çeşitli ağaçlar,  kuşlar ve bitkiler yaşardı. Çoban Ali, bir gün sürüsünü otlatırken çok sıkılmıştı o yüzden kendisine bir eğlence arıyordu.

Hemen orada bulunan bir tepeye tırmanarak “İmdat’ Yardım edin! Yardım edin! Kurtlar sürüye saldırıyor!” diye bağırmaya başladı.

Çoban Ali’nin yüksek sesle bağırışını işiten köylüler, ellerine aldıkları sopalar ve baltalarla kurtları sürüden uzaklaştırmak için vadiye doğru koşmaya başlamıştı.

Sürünün otlandığı vadiye geldiklerinde kuzuların etrafında kurt olmadığını otlandıklarını, Çoban Ali’nin ise bir ağacın altında keyifle oturduğunu gördüler.

Çoban Ali, yardıma gelen köylülere bakarak yüksek sesle gülüyordu, köylüler Çoban Ali’nin kendilerini kandırdığını anlamıştı. Çobana kızan köylüler bir daha böyle bir harekette bulunmaması konusunda uyardıktan sonra köye geri döndüler.

Çoban Ali, birkaç gün sonra aynı şeyi yaptı ve “İmdat! Yardım edin! Kurtlar sürüye saldırmaya başladı!” diye bağırdı.

Çoban Ali’nin telaşlı bağırışlarını duyan köylüler yine sopaları, baltaları alarak vadiye koştular ama yine Çoban Ali’nin ağacın altında kahkahalar attığını gördüler.

köylülerin bazıları çobana sinirlenerek biraz hırpaladılar sonrada bir daha  yapmaması için onu tekrar uyardılar.

Aradan bir hafta gibi bir süre  geçmişti, Çoban Ali sürüsünü yaymış otlatıyor, bir yandan da bir ağacın altına eline aldığı kavalını çalıyordu.

Birden sürünün meleyerek etrafa kaçtığını gördü, bu sefer gerçekten sürüye kurtlar saldırmıştı, Çoban Ali bağırdı, “ İmdat! Yardım edin! Ne olur yardım edin! Kurtlar gerçekten sürüye saldırıyor!” diye bağırmış.

Bu sefer  köylüler Çoban Ali’nin yine  kendilerine şaka yaptığını düşündüklerinden kimse onun yardıma gitmedi,  kurtlar sürünün yarısını telef etti.

Çoban Ali, sürüsünün geri kalanını  toplayarak köye döndü, Çoban Ali’nin eksik sürüyle geldiğini gören köylüler ona ne olduğunu sordular.

Çoban Ali,

“Kuzuları otlatıyordum, nasıl olduğunu anlamadım birden kurtlar sürüye saldırdı ve yarısını telef etti. Yardım için o kadar bağırdım ama hiç kimse yardıma gelmedi” dedi.

Köylülerden biri, “Sen bize daha önce iki defa yalan söyledin, şuan doğruyu söylediğin halde daha önce söylediğin o yalanlar yüzünden kimse sana  inanmadı.”

Çoban Ali, yaptığının hata olduğunu  anlamış buda ona pahalıya patlamıştı o günden sonra bir daha öyle bir davranışta bulunmayacağına dair söz verdi.

Bu güzel masal da ilginizi çekebilir: Aslanın Sarayı hikayesi

Masal Uygulamasını Hemen İndir, Aramıza Katıl!
Download on the App Store Get it on Google Play

Benzer İçerikler

Arı Maya Masalı
Arı Maya Masalı
Keloğlan ve Cengiz Han’ın Hazinesi
Keloğlan ve Cengiz Han’ın Hazinesi
Gülmeyen Prenses Masalı
Gülmeyen Prenses
Kırmızı Ayakkabılı Ördek
Kırmızı Ayakkabılı Ördek

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masallar Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.