Kırmızı Başlıklı Kız Masalı Oku

Kırmızı Başlıklı Kız Masalı

Abone Ol google news

Kırmızı Başlıklı Kız Masalı, kırmızı şapka takan küçük kız ile Ormandaki kurt arasında yaşanan olayları konu edinen oldukça popüler ve her yaş gurubuna uygun çok güzel bir Ezop Masalı. İyi okumalar…

Kırmızı Başlıklı Kız Masalı

Kırmızı Başlıklı Kızın Hikayesi

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde uzak ve güzel diyarların birinde cana yakın kırmızı pelerinli küçük bir kız yaşarmış.

Bu küçük kız kırmızı rengi çok sevdiğinden daima kırmızı bir şapka takarmış. Bu nedenle herkes ona kırmızı başlıklı kız diye hitap edermiş.

Günlerden bir gün annesi ona “Benim biricik tatlı kızım.” diye seslenmiş.

Kırmızı şapkalı kız aynı tatlılıkla: “Efendim annecim.” diye cevap vermiş.

Annesi: “Anneannen hastalanmış. Onun için hazırlamış olduğum kurabiyeler ile dün ormandan toplamış olduğum şifalı bitkileri, ona götürebilir misin kızım?”

Kız: “Tabiki götürürüm anneciğim. Bende ninemi çok özledim. Bu sebeple onu da ziyaret etmiş olurum.” demiş.

Her zaman olduğu gibi çok sevdiği kırmızı şapkasını başına taktıktan sonra kırmızı pelerinide giyinen kız. Annesinin hazırladığı sepeti koluna takarak yola koyulmuş.

Annesi arkasından: “Tavşan ormanındaki ana yolun üzerinden sakın ayrılma kızım.” diye seslenmiş.

Her zaman neşe dolu olan kırmızılı kız, yine neşe içerisinde annesinin kendisine önerdiği yoldan şarkılar söyleyerek ilerliyormuş.

Bir ara kendi kendine: “Acaba buraya niçin tavşan ormanı diyorlar ki, bu yolu çoktandır kullanıyorum ama daha önce bu yol üstünde hiç tavşana rastlamadım.” diye mırıldanmış.

Biraz daha gittikten sonra yolun kenarında rengarenk çiçeklerin olduğu bir yere varmıştı.

Kendi kendine “Bu çiçekler ne kadarda güzel! Anneannem için birazcık koparayım.” diye söylenmiş.

Önce çiçeklerin arasında oturarak biraz dinlenmiş ve ardından o rengarenk çiçeklerden bir demet yapmaya başlamış.

Çiçek toplarken tavşan yolundan ayrıldığının farkına varmayan Kırmızı Şapkalı Kız çalılıkların arasından gelen ses ile çiçek toplamayı bırakıp, sesin geldiği yöne dönünce birdenbire karşısında bir kurt olduğunu görmüş.

Kızcağız o kadar çok korkmuştu ki, korkudan elindeki sepeti bile yere düşürmüş. Yere dökülen kurabiyeleri gören kurt, hemen kurabiyeleri toplayarak sepete yerleştirmiş ve sepeti kırmızı giyimli kıza uzatmış.

Aç Kurdun bu davranışı karşısında şaşıran Kırmızı başlıklı kız kurt‘un uzattığı sepeti alarak birkaç adım geri gitmiş. Sonrada “Bu güzel davranışınız için size çok teşekkür ederim.”

Kurt “Nereden gelip, nereye gidiyorsun, küçük kız.” diye sormuş.

Küçük kız ise; “Tavşan yolunun sağ tarafında olan Anneannemin evine gidiyorum. Bu aralar pek sağlıklı değil! O sebeple ona bu kurabiye ve şifalı bitkileri götürüyorum.”

Kurt: “Güzel! Sen iyi yürekli kızsın. Adın ne senin.”

Kız: “Buralarda herkes bana kırmızı başlıklı kız diye hitap eder. Sizde onlar gibi aynı isimle hitap edebilirsiniz.”

Kurt: ” İsminde güzelmiş. Sen Anneannen için çiçek toplamaya devam et. Ben anneannene seni merak etmemesini söylerim.” demiş.

Kırmızı-Başlıklı-Kız-Masalı-3
kırmızı başlıklı kız resmi

Kızın yanından ayrılırken kuzey yönünden gelen silah sesini işiten kurt, avcının kendilerine doğru geldiğini anlayarak, hızlıca oradan uzaklaşmış.

Kurdun aniden ortadan kaybolduğunu gören kız ağlamaya başlamış. Ağlama sesini işiten avcı, hemen kızın yanına gelerek ona:

“Güzel kız sen burada yalnız başına ne yapıyorsun. Bu yolların tehlikeli olduğunu bilmiyor musun?” demiş.

Kırmızı şapkalı kız, avcının sözleri üzerine, annesinin nasihatine kulak vermediği ve ormanındaki yoldan ayrıldığı için çok üzülmüştü.

Avcıya kurtla karşılaştığını ve hasta olan anneannesine kurabiye götürdüğünü ancak tavşan yolundan ayrıldığından kaybolduğunu anlatmış.

Avcı: “Sana anneannenin evine kadar eşlik etmemi ister misin? Bakarsın yolda o kurnaz kurtla karşılaşırız,  ben seni ondan kururum.” demiş,

Avcının teklifine sevinen kız, onunla birlikte tavşan yoluna çıkarak anneannesinin evine doğru gitmişler.

Kestirme yollardan kızın anneannesinin evine çabucak varan kurt, kapıyı çalmış. İçeriden gelen yaşlı ve bitkin bir ses “Kim o?”

Kurt hemen sesini değiştirerek “Benim anneanne, senin için taze kurabiye ve şifalı bitkiler getirdim.”

Anneanne: “Kapı açık güzel yavrum içeri gelsene, bende seni çok özledim.” demiş.

Kurt, kurnazca gülümseyerek açık olan kapıdan hışımla içeriye girip, annenin ağzını bağlayarak sandığa hapsetmiş.

Aradan çok fazla bir süre geçmeden kırmızı şapkalı kız ile avcı anneannenin evine varmışlar..

Avcı: “İşte geldik, haydi bakalım şimdi sen içeri girerek anneannenin yanına git.” demiş.

Kırmızı-Başlıklı-Kız-Masalı-2

Avcı kurdu aramak için etrafa bakına bakına yola koyulmuş, bu arada kapıyı çalan kıza, içeriden gelen bir ses; “Kim o?”

Kız “Benim anneanne”

Kurt “Kapı açık tatlı kızım. ” demiş.

Küçük kız, işittiği ses dolayısıyla biran için içeri girip girmeme konusunda tereddüt etmiş. Çünkü işittiği ses anneannesinin sesine hiç benzemiyormuş.

Kırmızı pelerinli kız, anneannesinin hastalığı sebebiyle sesinin değişmiş olabileceğin düşünmüş. sonrada kapıyı açarak içeri girmiş.

Yaşlı kadının geceliğini giyerek, başlığını takmış üstüne de gözlüklerini takıp, sırtüstü yatağa uzanmış olan kurt, içerisi aydınlık olmasın diye de perdelerin hepsini kapatmıştı.

Kurt “Oh benim güzel kızım, buraya kadar yorulup bana kurabiyeler getirmişsin. Bunun için sana ne kadar teşekkür etsem azdır. Hele bana biraz yaklaş da seni biraz seveyim.” demiş.

Tuhaf bir şeyler olduğunu sezen pelerinli kız elindeki sepeti bir kenara bırakarak yatağa doğru temkinli adımlarla yürümüş. Ama tamda yanaşmamış.

Küçük kız her zaman gördüğü anneannesinden farklı birinin yatakta yattığını hissettiğinden soru sormaya başlamış. “Senin o kolların niçin bu kadar uzun gözüküyor anneanne.”

Kurt “Seni daha güzel bir şekilde kucaklayabilmek için yavrum.”

Kız: “Kulakların niye bu kadar büyümüş anneanne?”

Kurt “Seni daha iyi işitebilmek için kızım.” diye cevap vermiş.

Kız yine sormuş: “Peki gözlerin niye bu kadar kocaman olmuş?

Kurt “Seni daha iyi bir şekilde görebilmek için yavrum.”

Kız “Hımm öyleyse, dişlerin niçin  bu kadar parlak ve sivri?” Diye sorunca

Kurt “Seni daha iyi yiyebilmek için” diyerek üzerindeki yorganı fırlatıp kırmızı şapkalı kızın üzerine atlamış.

Şans eseri avcı kurdun ayak izleri dolayısıyla tekrar yaşlı kadının evine doğru giden avcı kızın çığlığını işitmiş.

İçeri giren Avcı Kurdu yakalamış. “Eninde sonunda seni yakalayacağımı biliyordum ve işte yakaladım seni pis kurt, artık elimdesin.” demiş.

Avcı, sandığa hapsedilen yaşlı kadını sandıktan çıkartmış. Yaptıkları için avcıya minnettar olan kız “Bizleri bu hain kurttan kurtardığın için sana sonsuz kez teşekkür ederim amca.” demiş,

Avcı “Güzel kızım bende sizin sayenizde kurdu yakalamış oldum. Bir daha sakın annenin sözünden dışarı çıkma olur mu?” Diye tembih ettikten sonra oradan ayrılmış.

Anneanne  kırmızı şapkalı kızın getirmiş olduğu o nefis kurabiyeleri afiyetle yemiş. Şifalı otları ise bir güzel kaynatarak suyunu içmiş.

Biraz hasret giderdikten sonra dinlenmek için yatmışlar. Kalktıklarında anneannesinin hemen şifaya kavuştuğunu gören Kırmızı Başlıklı Kız, anneannesine bir daha hiçbir kurdun kendisini kandırmasına izin vermeyeceğini ve büyüklerinin kendisine söylemiş olduğu öğütlere harfiyen uyacağını söyleyerek eve dönmek için müsaade istemiş.

Kırmızı şapkalı Kız, bu sefer tavşan yolundan neşe içerisinde şarkılar söyleyerek korkmadan eve dönmüş.

Sık Sorulan Sorular.

  • Kırmızı Başlıklı Kızın konusu: Küçük bir kız ile ormandaki hain bir kurt arasında yaşanan olaylar üzerine kurgulanan bir Avrupa halk masalı olup hikayenin sonunda, kurdun peşindeki bir avcının o kurnaz kurdu yakalayıp büyükanneyi ve torununu kurtarmasıyla son bulur.
  • Kırmızı Başlıklı Kız Masalı Yazarı: Grimm kardeşlerden biri olan Fransız masalcı Charles Perrault’nun Alman köylerinde topladıkları masallardan derlenen bu masal 1697 yılında basılmış Kaz Ana’nın Masalları kitabında yer alır.
  • Kırmızı Başlıklı Kızın adı ne: Almanya’da köy köy gezilerek elde edilen masallarda olduğu gibi o küçük kızın adı hiçbir yerde geçmiyor. Çünkü her yerde adı kırmızı başlıklı kız olarak geçmektedir.
  • Kırmızı başlıklı kız hikayesinin ana fikri nedir: Bir güzel hikayenin ana fikrine bakarsak bilmediğimiz yerlerde dolaşmamayı ve tanımadığımız kişilerle de konuşmamız gerektiğidir. Yoksa çoğu zaman zarar görebiliriz.

Çocukları uyutmak için zevkle anlatabileceğiniz bu güzel masal olan Kırmızı Başlıklı Kız Masalı‘nı beğendiğinizi umarız.

Bu Masallar da ilginizi çekebilir.

Masal Uygulamasını Hemen İndir, Aramıza Katıl!
Download on the App Store Get it on Google Play

Benzer İçerikler

Nilüfer Perisi Masallar
Nilüfer Perisi Masalı
Altın Yumurtlayan Tavuk Masalı
Altın Yumurtlayan Tavuk Masalı
Kayıp Prenses
Kayıp Prenses
Obur Kaplumbağa Masalı
Obur Kaplumbağa Masalı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masallar Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.