Fedakar Aile Masalı

Fedakar Aile Masalı

Abone Ol google news
Okul Öncesi Masal Fedakar Aile ve Oğlu Raj

Okul Öncesi Masal olan  Fedakar Aile ve Oğlu Raj Masalı’nı okurken eğleneceksiniz.

Büyük bir şehirde ailesiyle birlikte yaşamakta olan Raj adında bir delikanlı varmış.

Raj’ın ailesinin maddi durumu pek iyi olmadığından yoksulluk içerisinde bir hayatları olmasına rağmen anne ve babası onu en iyi şekilde topluma  faydası olan bir birey olarak yetiştirme gayreti içerisinde bütün her şeylerini onun eğitimi için harcıyorlarmış.

Babası kaynakçı dükkanında ailesinin geçimini sağlamak için her gece geç saatlere kadar çalışır, sabahları ise günün ilk ışıklarıyla beraber dükkanını açardı.

Tek isteği ailesini hiç kimseye muhtaç etmeden bir hayat sürmelerini temenni etmekti ama ne kadar çabalasada onların geçimlerini sağlayacak miktarda yeterli para kazanamıyordu.

Raj, o bölgede bulunan orta seviyedeki bir okulda eğitim görmekte olup, tek hayali ünlü bir doktor olmaktı,  dersleri o kadar iyi olmadığından tıp fakültesini kazanamadı.

Farklı bir bölümde eğitimine devam eden Raj, ailesinin de bütün kazandıklarını ona göndermesiyle zar zor okulu bitirdikten sonra özel bir şirkette işe başladı.

İşe başladıktan sonra da, hayatında pek bir değişim olmayan Raj, ailesine destek olabilecek kadar parayı kazanamadığından, maddi olarak hiç destek sağlayamıyordu.

Babası yaşlanmasına rağmen eskiden nasıl çalışıyorsa aynen dükkanında geç saatlere kadar çalışmaya devam ediyordu.

Günler bu şekilde ilerlerken, bir gün anne ve babası akrabalarının kızıyla evlendirmek istediklerini ve bu konuda ne düşündüğünü sorduklarında,

Raj,

-Sizler uygun görüyorsanız benim içinde uygun olur demiş.

Ailesi ile beraber kızın evine giderek bu durumu konuşmuşlar, kız ve aileside evliliğe rıza gösterince kısa sürede içerisinde düğün hazırlıklarını yaparak evlendiler.

Aradan 3 yıl gibi bir süre geçmişti, Raj’ın ikiz erkek çocuklarının olmasıyla birlikte şirkette bir üst mevkiye terfi edince iki mutluluğu birden yaşadılar.

O günden sonra hayatları tamamen değişmişti, kısa bir süre içerisinde kendilerine yeni bir ev ve araba aldılar, daha lüks bir şekilde yaşamaya başladılar.

Aldığı yüksek maaşın yanında fuzuli giderlerin önüne geçemeyen Raj, eşi ve çocuklarının harcamalarını yönetemeyecek bir hale gelmişti.

Gün geçtikçe daha çok borçlanan ailenin elinde çocukların eğitimini ve diğer temel gıda ihtiyaçlarını karşılayacak kadar parası kalmıyordu.

Bu sıralarda hastalanan babası, hasta yatağından çıkamadığından kaynak atölyesine gidip çalışamıyordu, o nedenle çaresiz kalan anne ve baba oğlu Raj’ı yanına çağırtarak ondan tedavi ve hane giderleri için bir miktar borç para istediler.

O anda öfkelenen Raj,

-Sizler beni daha iyi şartlarda ve daha iyi bir okulda okutmuş olsaydınız, şimdi bu bende parasız bir şekilde kalmayacaktım, zaten bana iyi bir yaşam tarzı sağlamadığınız gibi sevdiğim yemekleri dahi ara sıra yaptınız.

– Derslerimde düşük puanlar aldığım vakit derslerimin daha iyi olması için beni özel derslere göndermediniz, anlayacağınız bana imkanlar sağlamadınız.

– Şimdi ben çocuklarıma tüm imkanları sağlamak için büyük bir mücadele verirken, sizler bana yardım edeceğinize bana yük oluyorsunuz! Lütfen bu tür konular için bir daha beni çağırmayın…Diyerek şikayet etti.

Anne ve babasının yüzleri solmuş artık söyleyecek tek bir kelime bulamıyorlardı, başlarını önlerine eğmiş sessizce durdular.

Raj kısa bir süre sonra kalkarak

– Ben gidiyorum deyip, evden çıktı.

Raj’ın söylediklerine çok üzülen anne ve baba çaresiz kalmışlardı, ilaç alacak paraları olmadığından babanın hastalığı ilerlemeye başlamıştı.

Aradan 2 hafta gibi bir süre geçmişti, şirket tarafından bir iş gezisine gönderilen Raj, yolun kenarında oyuncak satan  küçük bir çocuk ile karşılaştı.

Çocuk,

-Güzel abim sende çocukların için oyuncak alarak onları mutlu etmek ister misin, deyince..

Raj birkaç adım ilerlemişti ki! Birden duraklayarak çocuğun yanına geri geldi ve ona:

-Evladım sen niçin okulda değilsin? Senin şuan evde ders çalışıyor olman lazım,  burada ne işin var? Deyince

Güler yüzlü çocuk durumunu anlatmaya başlar.

– 3 yıl önce babam bir trafik kazası geçirdi, o yüzden şuan çalışamaz durumda, annem ise evlere temizlik yapmaya giderek birkaç kuruş kazanıyor oda sadece bizim karnımızı doyuruyor.

Evin diğer giderlerini karşılamak için bu oyuncakları satarak aileme maddi destek  sağlıyorum.

Raj:

Okula gitmiyor musun?

Çocuk:

-Sabahları okula gidiyorum, okuldan sonrada hemen eve giderek bu oyuncakları alıp buraya geliyorum, yaklaşık 4 saat gibi bir süre buralarda satış yaptıktan sonra eve gidip gece boyunca ders çalışıyorum, demiş.

Raj o çocuktan bütün oyuncakların satın aldıktan sonra hemen yaşadığı şehre geri dönmek için yola koyuldu.

Yolda giderken bile çocuğun söyledikleri ve kendi durumunu düşünüyordu, anne ve babasına büyük bir haksızlık yaptığını anlamıştı.

O küçük çocuktan  büyük bir ders almıştı, halbuki ailesi sırf onun okuyabilmesi ve rahat etmesi için tüm mal varlığını harcamıştı, yememiş ona yedirmiş, giymemiş, ona giydirmişti.

Raj yaşadığı şehre varınca hemen anne ve babasının yaşadığı eve doğru gitmeye başladı, evin önüne vardığında annesinin dışarıda yüzü solgun bir şekilde ağladığını  gördü.

Hemen koşarak onun eline sarıldı,

– Ne olur anne beni affedin, ben çok yanlış yaptım  biliyorum, daha çok para kazanma hayallerim yüzünden sizleri çok ihmal ettim, yalvarırım  beni affedin, babam nerede?

Annesi üzgün bir şekilde…

– İçeride ama çok hasta, tedavi edecek paramız olmadığından tedavi edemedik…

Raj, hemen içerideki babasını kucaklayarak arabaya bindirip hastaneye götürdü, o günden sonra babasının çalışmasına müsaade etmeden ailesinin bütün ihtiyaçlarını karşılamaya başladı.

Artık aradığı mutluluğu bulmuştu, önemli olanın çok para kazanmak değil parayı düzenli bir şekilde kullanmak ve sevdikleri için harcamak olduğunu anlamıştı.

Okul Öncesi Masal olan  Fedakar Aile ve Oğlu Raj Masalı’nı okurken eğlendiğinizi umuyoruz dilerseniz Eğitici Masallar kategorimizi inceleyebilir, dilerseniz  İnatçı Eşek Masalı ‘nı Okuyabilirsiniz.

Masal Uygulamasını Hemen İndir, Aramıza Katıl!
Download on the App Store Get it on Google Play

Benzer İçerikler

Zencefilli Kurabiye Adam
Zencefilli Kurabiye Adam Masalı
Mor-Elma-Masali
Mor Elma Masalı
heidi masal kitabı
Heidi Masalı: Alplerde Yaşayan Kız
Dev İle Köylü Kızı Hikayesi
Dev İle Köylü Kızı Masalı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masallar Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.