Masal Battaniyesi Hikayesi

Masal Battaniyesi Hikayesi

Abone Ol google news

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde birbirinden güzel Çocuk Masalları anlatan yaşlı bir kadın varmış. Bu kadın akşam olduğu vakit sokağın başına battaniyeyi serer, üzerinde oturur, ışıldağı yakar ve çocukların gelmesini beklerdi.

Çocuklar ise akşam yemeğini yedikten sonra annelerinden izin alıp, yaşlı ninenin masal battaniyesinin üzerine oturur. Ninenin o akşam anlatacağı masalları merakla beklerlerdi. Nine mahalledeki çocukların tamamı gelmeden masal anlatmaya başlamazdı.

Çocuklardan Yusuf hariç diğerlerin tamamı gelmişti. Ama masal dinlemesini çok seven Yusuf, daha gelmemişti. Çocuklar “Hadi Nine bize bu akşam ne anlatacaksın.” Demeye başlayınca Nine “Yusuf’u gören oldu mu? O niye daha gelmemiş. Herkesten önce o gelirdi.” Diye sormuş.

Çocuklar birbirine bakmışlar. Kimse Yusuf’un niçin gelmediğini bilmiyordu. Yaşlı kadın biraz daha bekledikten sonra Yusuf’un gelmediğini görünce “Çocuklar bu akşam hangi masalı anlatayım size.”

Çocukların bir kısmı “Yalancı Çoban Hikayesi ‘ni anlat.” Dedi bir kısım çocuk da “ Uyuyan Güzel Masalı’nı anlat.” Demiş.

Yaşlı kadın “Bu akşam Yalancı Çobanı anlatalım.” Diyerek başlamış anlatmaya. Çocuklar o akşamda masal battaniyesinin üstünde güzel bir masal dinlemişler. Yaşlı kadın “Hadi çocuklar geç olmadan eve gidip, erkenden yatıyorsunuz. Yarın akşam tekrar görüşürüz.”  Demiş.

Çocuklar teker teker “İyi akşamlar masalcı Nine.” Diyerek evlerine gitmişler. O akşam hasta olan Yusuf masalcı nineyi dinleyemediği için çok üzülmüştü.

 “Anne acaba nine bu akşam ne anlatmıştır arkadaşlarıma.”

“ Bilmem ki oğlum, istersen ben sana masal anlatabilirim.”

 “Hayır anne, en iyisi ben yatayım.” Demiş.

Annesi ona ilaçlarını içirdikten sonra yatağa giren Yusuf o gece rüyasında masalcı Nineyi görmüş. Nine ona “Haydi Yusuf bu akşam Masal Battaniyesi üzerinde çocuklara sen masal anlatacaksın.” Demiş.

Yusuf en çok sevdiği Pinokyo Masalı’nı heyecanla anlatmaya başlamış. Herkes hayranlıkla Yusuf’u dinliyordu. Yusuf hikayeyi bitirdiği zaman tüm çocuklar ayağa kalkarak onu tebrik etmeye başlamış.

Yusuf çok mutlu olmuştu. Nineye “Artık bende senden sonra bir masal anlatabilir miyim?”

Yaşlı Kadın ”Tabiki evladım.” diyerek onun başını okşamış. Tamda o sırada Annesi “Yusuf oğlum hadi uyan sabah oldu. Okula geç kalacaksın.” Demiş.

Uyanan Yusuf “Ama anne niye beni uyandırdın, bu akşam masalcı nine ile birlikte herkese ben masal anlatıyordum. Herkes benim anlatışımı çok beğendi. Biliyor musun? Bende büyüyünce Masalcı Nine gibi çocuklara güzel hikayeler anlatacağım.”

Gülümseyen anne “Tamam oğlum. Ama şimdi kalkmazsan okula geç kalacaksın.” Demiş.

Hemen yataktan kalkan Yusuf iyileşmişti. Kahvaltısını yaptıktan sonra okula gitmiş. O gün bir an önce akşam olmasını çok istiyordu.

Çok çalışkan biri olan Yusuf, okuldan sonra eve gelir gelmez öğretmenin kendisine verdiği dersleri bitirdikten sonra annesine akşam yemeği için yardım etmiş.

Yemeği yedikten sonra “Anne müsaade edersen Nine Masal Battaniyesini sermiştir. Oraya gidebilir miyim?”

Annesi gülümseyerek “Tabiki oğlum.” demiş.

Yusuf hemen Ninenin yanına koşarak gitmiş. Nine “Hoş geldin Yusuf, dün akşam gelmedin.”

“Hastaydım, gelemedim. Ama gelmeyi çok istiyordum.”

Gülümseyen Nine “Öyleyse bu akşam, arkadaşlarına sen masal anlatmak ister misin?”

Yusuf o kadar çok sevinmişti ki, “Tabiki isterim.” Demiş ve o akşam rüyasında olduğu gibi arkadaşlarına Pinokyu Masalını anlatmış. Arkadaşları da çok beğenmişti.

Bu güzel Masal battaniyesi Hikayesi de burada son buldu. Başka Uyku Masalları ile buluşmak üzere hoşçakalın.

Bu masalın kaynak gösterilmeden yayınlanması çoğaltılması ve paylaşılması yasaktır…

Masal Uygulamasını Hemen İndir, Aramıza Katıl!
Download on the App Store Get it on Google Play

Benzer İçerikler

Prens İle Dilenci Masalı
Prens İle Dilenci Masalı
Altın Saçlı Kızın Hikayesi
Altın Saçlı Kızın Hikayesi
Minik-Dev-Masali
Minik Dev Masalı
Tavşan İle Kirpi Masalı
Tavşan İle Kirpi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masallar Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.