Gerçek Prenses Andersen Masalları

Gerçek Prenses Andersen Masalları

Abone Ol google news

Gerçek Prenses Andersen Masalları, Bir kişiyi değerli kılan şey dış görünüşü değil, kişiliğidir İşte  Gerçek Prenses Masalı bu durumu en iyi anlatan güzel masallardan bir tanesi.

Birinin   prenses olup, olmadığını kıyafetlerinden mi, yoksa taktığı mücevherlerden mi anlarsınız?

Evvel zaman içinde uzak ülkelerin çok güzel bir saraydaki  kral ve kraliçenin  tek bir çocukları vardı, yakışıklı biri olan prens evlilik çağına geldiğinden onun için çok  güzel bir eş arıyorlardı o yüzden çevre ülkelerdeki krallıklara haber salmışlar, ertesi gün yola koyulan yakışıklı prens  o ülkeleri tek tek dolaşmış ancak tanıştığı prenseslerin hiçbirini beğenmemişti.

Kral ve kraliçe, oğullarının bu durumuna çok üzülüyor tek varisi olan çocuklarına layık bir eş bulamak için her çareye başvuruyorlarmış.

Günler bu şekilde geçip giderken kış mevsiminin gelmesiyle birlikte bir fırtına kopmuştu o gün çok şiddetli yağan yağmur nedeniyle akşam olunca saraydaki kapı ve pencereler  kapatılmıştı adeta saray halkı, odalarına çekilmiş etrafı bir  sessizlik kaplamıştı.

Gece yarısı olmadan sarayın kapısı hızlı bir şekilde çalınmıştı, kapıyı açan görevli  karşısında üstü başı kirlenmiş ve yağmurdan sırılsıklam olmuş genç  bir kız görünce şaşırmışlardı.

Kız, “İyi akşamlar bu saatte rahatsız ettim, ben bir prensesim yağmur dolayısıyla arabam çamura saplandı o yüzden sarayınıza sığınmak istedim.” deyince,

Görevli hemen durumu kral ve kraliçeye haber vermişti, Kral, kızın  kirli elbiseler içinde ve ıslanmış bir şekilde görünce: “Demek bir prensessin!” diyerek, adeta ona inanmadığını hissettirmeye çalışmış. sonra da sözlerine devam etmiş. “Bu fırtınalı havada seni dışarıda bırakmak olmaz, seni  misafir etmek isteriz ” diyerek, Prensesi içeri almış.

Prenses “Sizlere bu gece vakti rahatsızlık vererek ne kadar büyük bir zahmet verdiğimin farkındayım efendim beni misafir etmeyi kabul ettiğiniz için size daima minnettar kalacağım.” diyerek saraya girmiş.

 Kral ve kraliçe o gece saraylarında misafir olarak kalan o güzel kızın bir prenses olmadığını düşünmüşlerdi.

O genç kızın durumu onların aklına parlak bir fikir getirmişti,  Prensin beğeneceği bir eş bulmak için tellal çıkartarak, çevre ülkelerdeki tüm prensesleri  ülkelerinde düzenleyecekleri baloya davet etmeye karar vermişler.

Hemen ertesi gün çevre ülkelere akşam düzenlenecek Balo’nun haberi ulaşmış akşam olunca da, bu haberi işiten  genç ve güzel kızların çoğu kendilerini birer prenses olarak tanıtarak saraya gelmiş, giydikleri birbirinden güzel kıyafet ve takılarla  prenses olduklarını iddia etmişlerdi ama yakışıklı prens, onlardan  hiçbirini beğenmemişti.

Bu  sefer kraliçenin aklına bir fikir daha gelmişti, saraylarında  iki gündür misafir ettikleri genç ve güzel kızın, bir prenses olup, olmadığını anlamalarının tek  bir yolu varmış.

Kraliçe, o gün prensesin yatağının altına üç tane bezelye koyup üzerini çarşaf ve yorganlar ile örtmeleri için hizmetçilere emir vermişti.

Saray çalışanları kraliçenin dediği gibi hemen emrini yerine getirmişler.

Kraliçe, prensese, daha güzel bir oda hazırladıklarını orada daha rahat edebileceğini söyleyerek, onu yeni hazırlanan yatak odasına götürmüşler.

Kraliçe, ertesi sabah erkenden prensesin kaldığı odaya giderek,  bu gece rahat uyuyup uyuyamadığını sormuş.

Genç prenses: “Yalan söylemeyi bilmem kraliçem, doğru  olanı da her  yerde söylerim, beni düşündüğünüz ve nazik davranışınız için sizlere  çok teşekkür ederim, ama  gece boyunca gözüme uyku girmedi, sanki yatağın altında üç top vardı hiç rahat ettirmedi.” demiş.

İşittiği sözler karşısında kraliçe, “Şimdi senin bir prenses olduğuna inandım, yalnızca bir prenses böylesine hassas olabilir.” demiş.

Kraliçe hemen prenses için saraydaki terzileri çağırtarak, çok  güzel kıyafetler hazırlanmasını emretmiş.

Kısa sürede dikilen kıyafetlerle  prenses, adeta onu gören kişilerin gözlerini kamaştırıyordu.

 Kraliçe, prensesin artık prensle tanışma zamanın geldiğini düşünmüş.

Tüm olanlardan habersiz olan yakışıklı prens, sıkıntılı bir şekilde  sarayın bahçesinde dolaşırken saray görevlileri; kraliçenin kendisini acilen çağırdığı haber vermişler.

Prens, sarayın içine girer girmez, karşılaştığı  prensesin güzelliği karşısında şaşkınlıkla duraksamış tek söz dahi söyleyememiş.

İlk görüşte aşk dedikleri bu olsa gerek ikiside birbirini  gördükleri ilk anda birbirlerine aşık olmuşlardı,  Prens ve prenses  kısa zaman içinde  dillere destan bir düğünle evlenmiş  ve bir ömür mutlu bir yaşamları olmuş.

Bu güzel masal da ilginizi çekebilir: Kibritçi Kız Masalı

Masal Uygulamasını Hemen İndir, Aramıza Katıl!
Download on the App Store Get it on Google Play

Benzer İçerikler

Limon Kız Masalı
Limon Kız Masalı
Kuğu olan Peri Kızı Masalı
Kuğu Olan Peri Kızı Masalı
Annesini Üzen Çocuğun Masalı
Annesini Üzen Çocuğun Masalı
Aslan ile Kurbağa
Aslan ile Kurbağa Masalı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masallar Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.