Pamuk Prenses Ve Yedi Cüceler Masalı

Pamuk Prenses Ve Yedi Cüceler Masalı

Abone Ol google news

Dünyada en fazla okunan ve beğenilen masal hiç şüphe yok ki, pamuk prenses ve yedi cüceler masalı‘ dır.

Pamuk Prenses Hikayesi

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde çok uzak bir ülkede dünyanın en büyük ve görkemli saraylarından birisi varmış.

Bu sarayda oldukça gösterişli bir hayatı olan çok güzel bir kraliçe yaşıyormuş. Kraliçe her istediğine kolaylıkla ulaşsa da bir kızının olmayışı onu hep mutsuz edermiş.

Güzel ve tatlı bir kızının olmasını isteyen kraliçe, bir gün elbisesindeki söküğü dikerken eline iğne batmış ve eli kanamış. Tamda o sırada kraliçe bir dilek tutmuştu. Bu dileği kabul olan kraliçenin çok geçmeden bir kız çocuğu olmuş.

Bu çocuğun olmasıyla daha çok neşelenen ve mutlu olan kraliçe bir gün aniden hastalanmış ve bu dünyaya veda etmiş.

Yalnız kalan kral kısa bir süre sonra başka bir kadınla evlenmiş. Yeni kraliçe güzel olduğu kadar da kötü kalpli biriymiş. Çoğu zaman sihirli olan bir aynanın karşısına geçerek; ”Ayna, ayna güzel ayna söyle bana, bu ülkede benden daha güzeli var mı?” diye sorarmış.

Ayna ise her zaman en güzelin Kraliçe olduğunu söylermiş. İşittiği sözlerden gayet memnun kalan Kraliçe, kısa bir süre içerisinde kötü emelleri yüzünden ülkedeki düzeni bozarak iç karışıklık çıkartmayı başarmıştı.

Kral ise bu karışlıklılara son vermek için saraydan ayrılınca, kötü kalpli kraliçe çok sevinmiş. Çünkü artık sarayın tek hakimi kendisiymiş.

Bu arada büyüyerek genç bir kız haline gelen Pamuk Prenses, çok güzel bir kız olmuştu.

Kraliçe yine bir gün ülkede kendisinden daha güzel biri olup, olmadığını sormak için aynanın karşısına geçmişti “Ayna, ayna güzel ayna var mı? Bu ülkede benden güzeli” diye sormuş.

Ayna da; bu sefer “Var efendim.” diye cevap vermiş.

Kraliçe kızgın bir şekilde; “Kimmiş benden güzel olan” diye sorunca; Ayna “Prenses” demiş.

Aldığı cevap karşısında çok kızan ve öfkelenen kraliçenin aklına bir fikir gelmişti. Hemen en güvendiği adamlarını yanına çağırtarak onlara Pamuk Prenses’in yanına getirilmesini istemiş.

Kraliçenin emri üzerine saray görevlileri Pamuk Prenses’i kraliçenin huzuruna getirmişler. Kraliçe Pamuk Prensese uzun süredir saray dışına çıkmadığından, çok sıkıldığını o nedenle  saray ortamından biraz uzaklaşmasının kendisine iyi geleceğini ve adamlarının da onu koruyacağını söylemiş.

Bu duruma çok sevinen Pamuk Prenses, kraliçenin adamlarıyla beraber sarayın dışına çıkmış. Ormanda sevinçli bir şekilde gezinirken küçük bir kuşun yere düştüğünü görmüş.

Kuşun yanına giden prenses, onun yaralı olduğunu görünce o kuşu hemen eline alıp, yaralarını sarmış.

Pamuk Prenses’i yok etmek için görevlendiren kişi, onun iyi niyetini görünce kraliçenin emrini yerine getirmekten vazgeçmişti. Prensese ne kadar iyi kalpli olduğunu söyledikten sonra kraliçenin niyetinin ne olduğu ona açıklamaya karar vermiş.

Asker ” Ben seni yok etmek için Kraliçe tarafından görevlendirildim. Ancak senin o  kalbinin güzelliğini görünce her şeyden vazgeçtim. Hemen buralardan uzaklaş ve bir daha da saraya geri dönme.” demiş.

Çok üzülen prenses bir ağacın altında oturup bir süre ağladıktan sonra olduğu yerde uzanmış ve çok geçmeden de uyuyakalmıştı.

Sabah olunca uyanan prenses, etrafında kuşlar olduğunu görünce şaşırmıştı. Kuşların kendisine yol gösterdiğini anlayan prenses kuşları takip ederek bir eve ulaşmış.

Evin kapısının açık olduğunu ve kimsenin evde olmadığını görünce içeri girmiş. Ev bakımsız ve dağınıkmış. Evi güzelce temizlemeye karar veren Prenses, başlamış çalışmaya. Evi temizlerken evdeki eşyaların küçük olması da onu düşündürmeye başlamıştı.

Evi temizledikten sonra epey yorulan ve acıkan Pamuk Prenses, yemek yapıp bir güzel karnını doyurmuş. Sonrada dinlenmek için üst kattaki büyük odada bulunan yedi küçük yatağı birleştirerek uyumuş.

Yedi cüceler de akşam üzeri  şarkılar eşliğinde evlerine dönüyorlarmış. Hepsi bir ağızdan yüksek sesle ” Bizler 7 cüceyiz. 14 kollu bir deviz” şarkısını söylüyorlardı. :Cüceler eve vardıklarında gördükleri manzara karşısında çok şaşırmışlar.

Birbirlerine bakarak; ” Bu ev nasıl bu hale gelmiş? Bu ev bizim mi? Çok temiz ve mis gibi yemek kokuyor.” diye söylenmişler.

Her birinin farklı özelliklere sahip olduğu yedi cücelerden ilk söze giren Bilgin olmuş;” Buraya gelen iyi birisi olmasaydı, evimizi temizlemezdi. ”

Uykucu ” Her neyse aslında önce bir uyuyalım, ondan sonra neler olduğuna bakarız.” demiş.

Yorgun olan yedi cüceler hep beraber yatak odasına çıkmışlar. Bir de bakmışlar ki yatak odalarında çok tatlı bir kız uyuyor. Tam da bu sırada Pamuk Prenses de uyanıvermiş.

Pamuk prenses ürkek bir sesle; ”Ne olur bana kızmayın.” demiş. sonrada yedi cücelere başından geçen olayları bir bir anlatmış. Pamuk Prenses’i seven yedi cücelerde kendilerini tanıştırmışlar.

Sırasıyla; Uykucu, Sakar, Bilgin, Çekingen, Doktor, Mutluluk ve Meraklı.

Ertesi gün sabah erkenden uyanan 7 cüceler işe gitmek için hazırlanmışlardı. Onları uğurlayan Pamuk Prenses’i Bilgin, kapıyı kimseye açmaması konusunda uyarmış.

Yine bir gün sihirli aynanın karşısına geçen Kraliçe aynaya; ”Ayna, ayna güzel ayna söyle bakalım bu ülkede benden daha güzeli var mı?’’ diye sormuş.

Ayna yine; ”Var efendim ormanın derinliklerinde yedi cüceler ile yaşayan Pamuk Prenses sizden daha güzel.” demiş.

İşittikleri karşısında epey bir sinirlenen Kraliçe, adamlarının kendisine ihanet ettiğini anlamış ve bu işi kendi halletmeye karar vermiş.

Yaşlı bir kadın kılığına giren Kraliçe, Pamuk Prenses’in kaldığı kulübenin kapısını çalmış. Pamuk Prensese yaşlı bir kadın olduğunu ve karnının çok aç olduğunu, varsa kendisine bir lokma ekmek vermesini söyleyen Kraliçe, onu ikna ederek eve girmeyi başarmış.

Pamuk Prenses karnını doyurduğu yaşlı kadın kılığındaki kötü kalpli kraliçenin minnetinin göstergesi olarak kendisine uzattığı zehirli elmayı almış.

Pamuk Prenses, kraliçe evden ayrıldıktan sonra elmayı ısırdığı anda yere düşmüş. Akşam eve dönen yedi cüceler Pamuk Prenses’i yerde hareketsiz bir şekilde görünce çok üzülmüşler.

Onu uyandırmak için her ne kadar uğraşmışlarsa da bir türlü uyandırmayı başaramayınca, onu herkesin görmesi için de bir cam fanus içine koyarak ormanda yüksek bir tepeye götürmüşler.

Bir gün o dağlarda avlanan genç ve yakışıklı bir prens Pamuk Prenses’i fanus içerisinde görür ve ona âşık olur.

Fanusun kapağını açarak Pamuk Prenses’i öptüğünde bir mucize gerçekleşir ve Pamuk Prenses birden uyanır.

Başından geçen  tüm olayları Prens’e anlatan Pamuk Prenses, prensin yardımıyla durumu kral babasına ulaştırır ve  kötü kalpli kraliçenin saraydan gönderilmesini sağlar.

Sonrasında Prens ile Pamuk Prenses evlenerek bir ömür mutlu ve huzurlu  bir hayat sürerler.

Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler özeti

Bir zamanlar kraliçenin tek dileği olan bir kız çocuğu olmuş. Bir süre sonra vefat edince, kral başka bir kadınla evlenmiş.

Kadın, ülkenin en güzelinin kendisi olduğunu düşündüğünden. Sihirli Aynanın karşına geçerek kendisinden daha güzeli olup, olmadığını sormuş.

Fakat sihirli ayna ona en güzelin ”Pamuk Prenses” olduğunu söyleyince, kraliçe öfkelenerek adamlarına Pamuk Prensesi ortadan kaldırmalarını istemişler.

Kraliçenin adamları prensese kıyamadıklarından onu ormanda bırakıp dönmüşler. Prenses ormanda yedi cücelerin evine rastlamış.

Onu misafir eden cücelerin yanında kalmış. Bu durumu öğrenen kraliçe prensesi bir elma ile zehirlemiş.

Prensesi uyandıramayan cüceler, onu bir camın içine koymuşlar. Bir süre sonra ona rastlayan bir prensesin öpücüğüyle uyanan prenses, her şeyi krala anlatıp, kraliçenin kötülüğüne son vermişler.

Sık sorulan sorular

  • Pamuk Prenses masalında kaç cüce vardır: Bu masalın yayınlanan tüm baskılarda 7 cüce bulunmaktadır.
  • Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler masalı’nda cücelerin esas işleri nelerdir: Cücelerin masaldaki meslekleri madencilik olup, ormanın derinliklerinde kendileri için yapmış oldukları minik bir evde yaşamaktadırlar.
  • Pamuk Prenses masalı hangi ülkeye aittir: Bu güzel masal ilk olarak 1812 yılında ünlü Alman yazarlar olan Grimm Kardeşler(Jacob Grimm ve Wilhelm Grimm) tarafından hazırlanarak basılmış güzel bir halk masalıdır.
  • Pamuk Prensesin kişilik özellikleri nelerdir: Yüzü kadar temiz kalpli ve etrafındaki hiç kimseyi kıramayan ve çok merhametli, güler yüzlü bir karakteri var. Temiz ve bakımlı olduğu kadar lezzetli yemek yapma becerisi var.

pamuk prenses ve yedi cüceler masalı‘nı beğendiğinizi umarız.

Bu masallar da ilginizi çekebilir.

Masal Uygulamasını Hemen İndir, Aramıza Katıl!
Download on the App Store Get it on Google Play

Benzer İçerikler

Anne Köpek Masalı
Anne Köpek Masalı
Usta Sihirbaz Masalı
Usta Sihirbaz Masalı
Alın Teri Hikayesi
Alın Teri Hikayesi
Ugur-Bocegi-Masali
Uğur Böceği Masalı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masallar Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.