Küçük Çoban Masalı

Küçük Çoban Masalı

Abone Ol google news

Küçük Çoban Masalı’nda, çobanın zeki olduğu haberinin tez zaman ülkede yayılması üzerine kralın merak ederek onu sınava tutmasını konu edinen güzel bir klasik masal. İyi okumalar.

Evvel zaman içinde uzak diyarlardan birinde, her yerin yemyeşil olduğu doğanın içinde yaşamakta olan, hayvan sever ve oldukça zeki bir çoban yaşarmış.

Bu küçük çoban kendisine sorulan her soruya verdiği doğru cevaplarla etrafındakileri  çok şaşırtırmış.

Akıllı çobanın o mükemmel zekası, günlerden bir gün kralın kulağına kadar gitmiş. Kral da o akıllı çobanı görmek ve onunla tanışmak istemiş.

Akıllı çoban bunu duyunca o kadar çok heyecanlanmıştı ki hemen hazırlanarak kralın huzuruna çıkmış.

Kral çobana ona demiş ki, gel evladım, şimdi sana üç tane sorum olacak, eğer o soruların hepsine doğru cevap verirsen ülkenin önemli işlerinde sana görevler vereceğim, demiş.

Heyecanlanan çoban hemen bu teklifiniz beni ziyadesiyle memnun etti efendim demiş,  kral sorularını ona yöneltmeye başlamış.

Yeryüzünde bulunan denizlerin hangisinde kaç damla su vardır?

Küçük çoban kendisine sorulan ilk soruya şöyle cevap vermiş.

“Sayın kralım, onu öğrenmek için, denizleri besleyen doğal su kaynaklarını ve bulutları takip etmemiz gereklidir. Çünkü yağmur damlaları  denizlere damlıyor, derelerden akmakta olan sular da denizlere dökülüyor. Eğer bizler o doğal kaynak sularını kontrol edemezsek, denizlerde bulunan su damlalarının da kaç tane olduğunu öğrenmemiz imkansız olur.” demiş.

Küçük Çoban’ın cevabını beğenen kral diğer soruya geçmiş. “Yaşadığımız evrende sonsuzluğun süresi ne kadar?”

Küçük çoban tatlı bir tebessümle hemen cevaplamaya başlamış. Kafdağı’nın yükseklik mesafesinin tam olarak 1 saat, derinliğinin tam olarak 1 saat ve genişliğinin de tam olarak 1 saat olduğunu, o sebeple de Anka kuşu Kafdağı’na her asırda bir gelir.

Anka kuşu Kafdağı’na vardığı vakit dağı gagalar, Anka kuşu Kafdağı’nı gagalama işini bitirdikten sonra, ardan tamı tamına 1 saniye süre geçmiş olur. Yani, evrendeki sonsuzluğun 1 saniyesi de geçmiş olur.

Küçük çobanın ikinci sorusundan memnun kalmıştı Kral, büyük bir şaşkınlık içerisinde üçüncü sorusuna geçmiş. “Peki öyleyse gökyüzünde kaç yıldız vardır?”

Küçük çoban kendisine yöneltilen bu soruyu cevaplamadan önce kraldan büyük bir kağıt ve kalem kendisine verilmesini rica etmiş. Kral, küçük çobanın istediği kağıt ve kalemin  hemen kendisine verilmesini emretmiş.

Küçük çoban o kağıdın üzerine o kadar çok fazla sayıda nokta koymuş ki, sarayda bulunan her kim noktaları saymaya çalışsa da, hepsi aynı boyutta olduğu için bir süre sonra hemen karıştırıyormuş.

Bir türlü o kağıt üzerinde kaç nokta olduğunu kimse sayamamış,  daha sonrasında ise küçük çoban krala, şu gördüğün kağıt üzerinde bulunan noktalar kaç adet ise, gökyüzünde de o kadar yıldız bulunmaktadır, sayması da size almış efendim, demiş.

Kral küçük çobana, aferin sana, gerçekten söylendiği gibi çok zekisin, sana sorduğum 3 soruya da doğru cevaplar verdin, o yüzden artık bu günden sonra bu ülke için çok önemli bir şahsiyet olacaksın demiş.

Sonrada Kral’ın emriyle küçük ve zeki çoban, ülkenin divan üyelerinden birisi  olmuş, ülke ile ilgili  önemli kararlar alınırken  zeki çobanın da yüksek kurulda mutlaka bulunmasına karar vermiş.

Küçük çoban aldığı kararlarla ülkeyi her zaman daha iyi seviyelere taşımış.

Masalı beğendiğinizi umarız. Bu güzel Leylek Leylek Havada Masalı da ilginizi çekebilir.

Masal Uygulamasını Hemen İndir, Aramıza Katıl!
Download on the App Store Get it on Google Play

Benzer İçerikler

Süt Havuzu Masalı
Süt Havuzu Masalı
Prenses Bella Masalı
Prenses Bella Masalı
Turna ve Yengeç Masalı
Turna ve Yengeç
Sabir-Tasi-Hikayesi
Sabır Taşı Hikayesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masallar Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.