Çizmeli Kedi Masalı

Sizlerde bu güzel Masalı’nı okuyarak eğlenmek isterseniz tam yerindesiniz.

Çizmeli Kedi Masalı: Eskilerde yaşlı olan bir değirmenci üç oğlu ile beraber mutlu, mesut bir yaşam sürermiş. Değirmenci bu dünyadan göçtüğü vakit en büyük oğluna değirmeni, ortanca oğluna eşeğini, en küçük çocuğa ise miras olarak kedi’yi bırakmış.

En küçük oğlu bu durumu kimseye sezdirmese de bu duruma çok üzülüyormuş çünkü ona göre kendisine kalan miras ile geçimini sağlaması imkânsızmış.

Bir gün miras olarak kendisine kalan Kediyi karşısına alarak şöyle bir bakmış, sonrasında da kediyi kucaklayarak bu kedi benim ne işine yarayabilir ki diye düşünüp, durmuş.

O anda gencin kucağından yere atlayan kedi ona seslenerek

– Benim ile ilgili düşüncelerinde yanılıyorsunuz efendim, ben sizin sandığınızdan daha çok size fayda sağlayabilirim, demiş. 

Genç adam kedinin konuştuğunu görünce epey şaşırmıştı, şaşkınlık içerisinde kediye kekeleyerek,

– Sen mi! Fayda sağlayacaksın peki nasıl olacak bu iş?

Çizmeli Kedi,

S-iz bana bir çuval ayarlayın ama sağlam olsun güzel bir şapka bir çift de kırmızı olan çizme getirirseniz size nasıl olacağını gösteririm efendim.

Hala o şaşkınlığını üzerinden atamamış olan genç oğlan, kendi kendine eğer bu kedi konuşabiliyorsa vardır onun bir bildiği diye düşünmüş ve hemen kedinin teklifini kabul ederek tüm isteklerini yerine getirmiş, ardından Kediye:

– Hadi görelim o zaman neler yapacaksın.

Şapkayı takıp, çizmelerini giyerek aynanın karşısına geçen kedi, kendi kendine gururlu bir şekilde bakmış. Sonrasında da çuvalına taze bir havuç ile bir marulu koyarak ormana doğru yola koyulmuş.

Ormana ulaşan Kedi çuvalı yere indirip, ağzını da açık bırakıp bir ağacın arkasına geçerek gizlenmiş.

Aradan biraz vakit geçtikten sonra taze sebzelerin kokusuna gelen bir tavşan sebzeleri yemek için çuvalın içerisine girince, bizim çizmeli kedi saklandığı yerden hızlıca fırlayarak çuvalın ağzını sıkı bir şekilde bağlamış.

Ancak tavşanı sahibi yerine doğruca saraya götürmüş, kapıdaki nöbetçilere ise kral ile görüşme talebini iletmiş, çizmeli kedinin konuştuğunu gören kralın askerleri, derhal çizmeli kediyi kralın huzuruna çıkarmışlar.

Kralın huzuruna çıkan çizmeli kedi:

– Yücelerin yücesi güzel efendimiz, size sahibim olan Karabes prensinden bir hediye getirdim. Şu görmüş olduğunuz güzelim tavşanı, Karabes prensi sizin için yakalayarak gönderdi efendim.

Bu hediye ve çizmeli kedinin ona sunumu kralın çok hoşuna gitmişti, bu şekilde belli bir süre ormanda avlanmaya giden çizmeli kedi yakalamış olduğu hayvanları krala götürmeye devam edip durmuş, artık sarayda bulunan görevliler ve saray ahalisi Karabes Prensinin cömertliğinden ve mütevaziliğinden bahsetmeye başlamışlardı bile.

Her geçen gün iyice nasıl biri olduğu merak edilen prens Karabes ile ilgili kral bir gün çizmeli kediye

– Efendiniz genç mi?

Çizmeli Kedi,

– Evet efendim, efendimiz hemde çok  genç ve yakışıklı.

Kral,

– Peki, hali vakti yerinde mi?

Çizmeli Kedi,

– Tabiki efendim mal varlığı da var, bir gün müsait olursanız sizi şatosunda ağırlamak onun için büyük bir onur olacaktır.

En sonunda kısa bir zamanda merak edilen o gizemli prensle tanışacaklarına kral ve kraliçe çok memnun olmuşlar.

 Kraliçe,

– Eğer o prens Çizmeli Kedi’nin söyledikleri gibiyse sayın kralım, o bizim kızımız için iyi bir eş ve krallığımıza layık bir prenste olabilir, demiş.

Aradan biraz zaman geçtikten sonra bir gün çizmeli kedi, Kral, Kraliçe ve prensesin birlikte bir gezintiye çıkacaklarını öğrenmiş.

Çizmeli Kedi, “İşte bu demiş beklediğim gün geldi artık” diyerek hafif tebessümle ellerini birbirine vurmuş ve hemen sahibi küçük oğlanın yanına gitmiş ve ona:

– Efendim çabuk benimle gelin nehir kıyısına gelin yolda durumu anlatırım,  demiş

Sahibinin elinden tuttuğu gibi koşarak nehir kıyısına götürtmüş, genç adam hala neler döndüğünü anlayamamıştı ama hep kendine çizmeli kedi ne yaptığını biliyordur düşündüğünden dediklerini harfiyen yapmış.

Genç adam,

– İyi de neden geldiğimizi hala söylemedin.

Çizmeli Kedi,

-Serinlemeye ve yüzmeye geldik efendim zaman yok siz bana güvenin.

Genç adam,

– İyi de ben hayatımda hiç yüzmedim ki yüzme de bilmiyorum, demiş.

Kırmızı Çizmeli Kedi,

Bu daha iyi lütfen hemen üstünüzdekileri çıkarıp, nehre girin ne yaptığımı iyi biliyorum efendim pişman olmayacaksınız.

Çaresiz olan genç adam kedinin dediklerini harfiyen yapmaya devam etmiş ve elbiselerini çıkartarak nehrin derin olmayan yerine girmiş.

Kırmızı Çizmeli Kedi sahibinin eskimiş olan giysilerini çalıların arasına gizledikten sonra nehrin kıyısına yaklaşan kralın arabasını durdurup telaşla krala:

-Yardım edin Lütfen, efendim prens Karabes boğulmak üzere

Kral hemen askerlerine genç adamı kurtarın talimatını vermiş. Askerler Karabesi kurtarırken, çizmeli kedide krala efendisinin yüzerken elbiselerinin de haydutlar tarafından çalındığını anlatıyormuş.

Kral vezirine emir vermiş:

– Hemen prense yanımızda bulunan en güzel giysileri takdim edin, demiş

Genç adam, kendisine takdim edilen yeni giysiler içerisinde gerçek bir soylu prens gibi görünüyormuş, prens şükranlarını sunmak için kralın arabasına doğru ilerlerken prenses ile kraliçede onu izliyormuş.

Genç adam kralın önünde eğilerek;

Sayın kralım size daha nasıl teşekkür edeceğimi bilmiyorum efendim.

Bu sırada kendini öne atan çizmeli kedi hemen söze karışmış.

– Sayın kralım, efendim Karabes, sizleri kendi şatosunda ağırlamaktan onur duyacaktır eğer  müsaadeniz olursa ben önden gidip hazırlık yaptırayım.

Çizmeli kedi bunları söyledikten hemen sonra hızla uzaklaşmış, genç adam kendisinin Karabes prensi olarak tanıtıldığını anlamış ama kedinin bildikleri vardır düşüncesiyle sesini çıkarmamış.

Prenses ise genç adamı görür görmez ona âşık oluvermişti. 

Kedi hızlıca o çevrede korkulan bir deve ait olan büyük bir şatoya doğru ilerlerken tarlalarda çalışan köylülere de durumu anlatarak onlardan yardım istiyormuş.

Herkese kral hazretleri buraya doğru geliyor eğer sizlere bu tarlaların sahibini sorarsa lütfen Karabes prensinin olduğunu söyleyiniz aksi halde kral tarafından cezalandırılırsınız, demiş.

Kral arabayla şatoya doğru gelirken yolda karşılaştığı köylüler ile sohbet etmiş, köylüler korkusundan hep aynı şeyi söyleyip durmuşlar.

Kral, Karabes prensinin bu kadar malvarlığının olmasına çok şaşırmıştı hemde kendisine damat olarak düşündükleri için çok memnun kalmış, bu arada hızlı hareket eden çizmeli kedi korkunç deve ait olan şatoya vararak kapıyı çalmış, büyük bir gürültü ile açılan kapıda şapkalı çizmeli bir kedi gören dev çok şaşırmış ve gülümsemiş.

Çizmeli kedi onunla konuşmaya başlayınca devin şaşkınlığı daha da artmaya başlamıştı

Çizmeli Kedi,

– İyi günler saygıdeğer efendim.

Dev,

– Sende kimsin buraya gelmeye nasıl cesaret ettin ne işin var Şatomda?

Çizmeli Kedi,

– Efendim bendeniz kralımızın baş danışmanı ve sadık hizmetkârlarından biriyim, kralımız sizin iyi sihirbazlık yeteneğiniz olduğunu duymuş.

Dev,

– Evet, bu dediğiniz doğru.

Çizmeli Kedi,

– Örneğin büyük bir aslana dönüşme gücünüz var mı efendim?

Dev,

– Tabi ki bu benim için çok kolay.

 – Çizmeli Kedi, devin sihirle kendisini kocaman bir aslana çevirdiğini görünce çok korkmuş ve hemen yüksek bir yere sıçramış.

Çizmeli Kedi,

– Tamam, demiş ve dev eski haline dönmüş,

Çizmeli Kedi:

– Gerçekten inanılmaz birisiniz ancak sizin gibi dev cüsseli birinin birde küçük bir hayvana dönüşebilmesi de imkânsız bir şeydir sanırsam

Dev,

– İmkânsız mı? Ha, Ha, Ha ben her istediğim şeye dönüşebilirim.

Çizmeli Kedi.

– Mesela kendini bir fareye dönüşebilir misiniz?

Dev kahkahalar atarak gülmeye başlamış ve sihir gücünü kullanarak kendisini minik bir fareye dönüştürmüştü,  bunu fırsat bilen kedi hemen farenin üzerine atlamış ve onu bir lokmada yutuvermiş, böylece ortada dev diye bir şey kalmamış.

Bu sırada devin şatosuna gelen kralın yanına koşan Çizmeli Kedi,

– Sayın Kralımız, Efendim Karabes prensinin şatosuna hoş geldiniz, lütfen içeri geçin efendim.

Kral ve beraberindekiler bu görkemli şatoya hayranlık içerisinde bakmışlar,şatoya girerlerken Kraliçe genç adama sormuş:

Sevgili prensim evli misiniz?

Genç adam,

– Hayır, efendim evli değilim ama müsaadeniz olursa eğer kızınızla evlenmek isterim, onu çok mutlu edeceğimden emin olabilirsiniz.

Devin şatosunda düzenlenmiş olan bir ziyafet ile o gün genç adam ve prenses nişanlanmışlar ve çok geçmeden evlenmişler, daha sonraları genç adamın yanına gelen Kırmızı çizmeli kedi:

Gördünüz mü efendim bazen hiçbir şeye yaramadığını düşündüğünüz şeylerden de fayda sağlayabiliyormuşuz demiş, o günden sonra prensin sadık bir hizmetkârı olarak beraber mutlu bir hayat yaşamışlar.   

Çizmeli Kedi Masalı’nı okurken eğlendiğinizi umuyoruz dilerseniz Eğitici Masallar Oku veyahut Çocuk Masalları platformuna göz atabilirsiniz.

Ayrıca kontrol et

Keloğlan İle Padişah

Keloğlan ile Padişah Masalı

En güzel Keloğlan hikayelerinden biri olan Keloğlan ile Padişah Masalı ‘nı beğeneceğinizi umarız. Bir varmış …

Papağan İle Çakal

Papağan İle Çakal

Çok güzel iyi uykular Masalları arasında bulunan Papağan İle Çakal Masalını beğeneceğinizi umarız. Evvel zaman …

Karganın Oyunu

Karganın Oyunu

Eğitici çocuk masalları arasında bulunan karganın oyunu masalını beğeneceğinizi umarız. Bir varmış bir yokmuş evvel …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir