Sütçü Kızın Hayali

Sütçü Kızın Hayali

Abone Ol google news
Sütçü Kızın Hayali
Sütçü Kızın Hayali

Sütçü Kızın Hayali Masalını okumadan ayrılmamanızı tavsiye ederiz, okurken eğleneceğiniz harika ve etkileyici bir masal.

Çok güzel bir köyde büyükannesi ile birlikte yaşayan Geeta adında genç ve güzel olan tatlı bir kız varmış.

Geçimlerini sütçülük yaparak sağlayan kız ve ninesi, her sabah sağdıkları sütleri kendilerine yakın olan kasabaya götürerek satar, akşam olmadan da köye geri dönermiş.

Sütçü Kız ineklerin daha fazla süt vermesi için onlara gözü bakarmış, onun bu halini gören büyükannesi çok sevinirmiş.

İşlerini hiç aksatmadan yapan güzel kız, hayal kurmasını çok sevdiğinden, boş bulunduğu zamanlarda zengin olma hayalleri kurarmış.

Bu hayalleri yüzünden çoğu zaman zor durumda kalsada yine hayal kurmaktan vazgeçmezmiş.

Bir gün ineklerin halatlarını çözmüş ve bir ağacın altında oturarak zenginlik hayallerine dalmıştı.

Büyükannesinin sesiyle gözlerini açtı.

– Kızım, inekler ahırdan dışarı çıkmış, uzaklaşsalar eğer onları bulamazsın, niye onlara dikkat etmiyorsun?

Sütçü Kız:

– Off ya, içim geçmiş büyükanne ne güzel hayaller kuruyordum.

Büyükannesi,

-Ah yavrum ah, ben senin ne tür hayaller kurduğunu biliyorum, senin tek hayalin zengin olmak değil mi?

Gülümseyen büyük anne biraz duraksadıktan sonra tekrar söze başlar.

– Güzel kızım zengin olmak hayal ile olacak bir şey değil, çalışmakla olacak bir iştir. Böyle dalıp gidersen eğer bu kurduğun hayaller bir gün sana pahalıya mal olur bunu da unutma! Demiş.

Ama Geeta büyükannesinin söylediklerini pek dinlemezmiş, çünkü onun o hayalleri hiç bitmezmiş.

Her zaman olduğu sabah erkenden kalkarak inekleri sağan ve sağdığı sütü satmak için evden çıkmak üzere olan geetayı büyükannesi.

-Güzel kızım bir yanıma gelir misin? Diye çağırmış.

Yanına giden kıza

– Bugün süt satmak için kasabaya gitmene gerek kalmadı,

Sütçü Kız,

-Ne oldu ki?

Büyükanne,

-Yarın komşu köyde çok büyük bir düğün olacak, bu düğün Vali’nin kızının kır düğünü o nedenle il ve ilçelerde bulunan ileri gelenler bu düğüne katılacaklar.

Geeta,

– Düğün mü bu çok güzel bir haber, bu düğüne zengin insanların hepsi katılacak öyleyse, biz sütlerimizi neden onlara satmıyoruz? Vali buna kızıyor mu?

Büyükanne gülmeye başladı,

– Oy benim saf ve güzel yürekli kızım niye kızsınlar ki, Vali bey aşçıya bildiği bütün tatlı çeşitlerini yapması için talimat vermiş, aşçıda dün buraya gelerek ne kadar taze süt varsa ona göndermemi istedi.

– Hemde iki kat fiyat teklif ederek, bu bizim çevre köylere sütümüzü tanıtmak, hemde biraz daha fazla kazanmak için büyük bir fırsat.

Geeta,

-İki kat mı kazanacağız? Buna çok sevindim, eğer müsaaden olursa yarınki düğüne ben gidebilir miyim? O tatlıların bizim lezzetli ve doğal sütümüzle yapıldığını herkesin duymasını sağlayacağım, bakarsın Vali beyin karısı beni misafirleriyle de tanıştırır.

Hemen gidip özel günlerde giydiğim o güzel giysilerimi yıkayıp temizleyeyim, bakarsın zengin oluruz.

Büyükanne,

-Ah be kızım senin o bitmek bilmeyen boş hayallerin varya! Ne diyeyim sana bilmiyorum ki, yeter artık çık şu hayal dünyasından, daha sütleri aşçıya ulaştırmadık bile, hele bir aşçı sütü alıp tatsın, ortada hiçbir şey yokken bile başlamışsın tatlıların ne kadar çok beğenileceğini hayal etmeye offf offf, ne yapacağım ben senle!

Geeta,

– Haklısın büyükanne, müsaadenle ben o süt bozulmadan köye götürüp aşçıya teslim edeyim hemen.

Büyükanne,

-Hadi kızım dikkatli git, gereksiz yere molalar vererek sütü ziyan, ben aşçıya bir söz verdim, bu sütün oraya zamanında yetişmesi lazım, yetişmezse o zaman iki katı parayı da düğüne katılmayı da unut.

Geeta,

-Sen hiç merak etme büyükanne, ben tez zamanda bu sütleri köye götürüp aşçıya teslim ederim, çok kısa bir süre sonra bizde zengin olacağız, artık bu günden sonra Vali beyde sürekli bizden süt alacak.

Büyükanne:

-Ah be kızım hadi çabuk ol sıcak olmadan yola koyul kendine de dikkat et  demiş,

Yola koyulan çiçeklerin ve meyvelerin kokularını içine çeke çeke patika yollardan gitmiş.

Yürümeyi pek sevmeyen sütçü kız yolda hayaller kurmaya başlamış, kendi kendine:

-Bu küçük taşlar ayaklarımı acıtıyor onlarda olmamış olsaydı çok güzel olurdu, her şey öylesine güzel ki,  çok yakında zengin olacağımdan şehirde kendime büyük bir villa yaptıracağım, o zaman böyle yerlerde yürümeme gerek kalmayacak.

Hayaller kurarak yürüyen sütçü kız köye çok yaklaşmıştı ki kendi kendine

-Oh be zengin olma hayallerime kavuşmaya az kaldı, bugün bana verecekleri o fazla parayla ne almalıyım diye hesaplar yapmaya başlamış, acaba yeni bir inek mi alsak? Sonrada bu olmaz çünkü o zaman yine sütü sağıp pazara götürmem gerekecek bu iş gücümü artırır.

Aslında tavuk alsam daha mantıklı gibi, sonrada of buda olmaz o kadar çok tavuğu nerede besleyeceğim? Onun için büyük bir kümes inşa etmem gerekir, onuda yapamam ki? Aslında o kümesi yapmak için validen mi yardım isteyeyim, nede olsa karısı sütümüz için bize mecbur.

Tavuklar bir sürü yumurta yapar, o yumurtalardan da civcivler çıkar, onlarda büyüyünce onlarıda yüksek fiyata satıp yeni tavuklar alarak çok büyük paralar kazanır çok kısa bir sürede zengin olurum.

Gün gelecek  öyle bir zengin olacağım ki, valinin karısından da daha önemli bir lady olacağım diye uzun uzun hayaller kurarken,

Birden hayalinde kendisine evlenme tekli eden asillerden birine hayır diyerek evlenme teklifini geri çevirirken hayır anlamında elini içten dışa doğru sert bir şekilde hareket ettirdiği anda, eli süt bidonuna çarptığı gibi bidonun büyük bir gürültüyle yere düşmesine sebep oldu.

Yere düşen süt bidonunun kırılmasıyla yerlere dökülen süt ile birlikte zengin olma hayalleri de birden yok olmuş.

Geeta, hüngür hüngür ağlamaya başladı, köyede dönemem, dönersem eğer büyükannemin yüzüne nasıl bakarım çünkü onuda mahcup ettim.

O anda büyükannesinin sesini duymuş,

– Geeta kızım yeter artık boşa hayaller kurmayı bırak…

Sütçü Kızın Hayali Masalı ’nı okurken güzel vakit geçirdiğinizi umarız diğer masallarımız için Klasik  Masallar sayfamızı inceleyebilir veyahut Kralın Yeni Giysileri Masalını okuyabilirsiniz.

Masal Uygulamasını Hemen İndir, Aramıza Katıl!
Download on the App Store Get it on Google Play

Benzer İçerikler

Peter-Pan-Varolmayan-Ülkede
Peter Pan Masalı Oku
Çiçeklerin Prensesi
Çiçeklerin Prensesi
Polis Masalı
Polis Masalı
Komşu Olan Tilki İle Kartal Masalı
Komşu Olan Tilki İle Kartal Masalı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masallar Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.