Sincap Ailesi Hikayesi

Sincap Ailesi

Abone Ol google news

Sincap Ailesi Hikayesi, sevilerek okunan macera dolu güzel bir eğitici hikaye dir. İyi okumalar.

Üç Küçük Sincap Masalı

Bir varmış, bir yokmuş, evvel zaman içinde, kalbur saman içinde, kuşlar tellal iken, sincaplar berber iken, sincap ailesi küçücük evlerinde mutlu bir yaşam sürmekteymiş.

Yazlar kış olmuş, kışlar tekrardan yaz olmuş. Derken bizim küçük sincaplar büyüyüvermişler. Hal böyle olunca doğa hayatında mücadeleyi öğrenmeleri gereken küçük sincaplar kısa bir süre sonra annelerinden ayrılacaklarını tahmin ediyorlarmış.

Birkaç gün sonra anne sincap yavrularına seslenmiş;

” Benim güzel yavrularım. Artık sizlerde büyük birer sincap oldunuz. Artık sorumluluk sahibi olmanız gerekmektedir. En kısa zamanda ormana gidip kendinize yeni evler yapıp, tecrübe kazanma vaktiniz gelmiştir.

Sizlere son bir nasihatim olacak, hayatınızın her anında bu sözümü asla unutmayın. Ne iş yaparsanız yapın, her zaman en iyisinin iyisini yapın.” demiş.

Bir kaç ay sonra küçük sincaplar güneşin doğuşuyla birlikte gözlerini yeni bir güne heyecanla açıvermişler. Hiç vakit kaybetmeden anneleri ile vedalaşıp, ormana doğru yola koyulmuşlar.

Az gitmişler uz gitmişler. Dere Tepe düz gitmişler. Bir hayli yol gittikten sonra, en sonunda yaşamlarını sürdürebilecek bir yer bulmuşlar. Bir süre dinlendikten sonra yeni evlerini nasıl yapabileceklerini hayal etmeye başlamışlar.

Sincapların en küçüğü hayalindeki yeni evini açıklayıvermiş; ” Ben evimi samandan yapacağım.” Demiş.

Büyük Sincap “Neden Samandan yapacaksın?” diye sormuş.

Küçük Sincap ” Neden mi? Çünkü saman ev yapımı için hem kolay hem de en zahmetsiz olanı.” demiş. sonrada hemen işe koyulmuş. Saman balyalarıyla hızlıca evini yapmaya başlamış.

Küçük Sincap evini bitirdikten sonra ”Buraya bakın kardeşlerim. Ben evimi hızlıca bitirdim.” Demiş.

En büyük sincap, kardeşini uyarmak için;

Sincap Ailesi Masalı

”Kardeşim yapmış olduğun bu ev hiçte korunaklı bir ev değil. Kurtların saldırısında veya fırtınada bu evde korunman çok zor olur. ” Demiş.

Küçük Sincap ”Beni merak etme! Bu evde iyi korunurum. ” Diyerek anne sincabın vermiş olduğu nasihati dinlememiş ve abisinin bu sözlerini de dikkate almayarak samandan yaptığı evin korunaklı olduğunu düşünmüş.

Ortanca sincap hayalindeki evi keresteden yapmaya karar vermişti. Ahşap ev samandan yapılan evden daha sağlam olacakmış. Fakat o da pek güvenli değilmiş.

Ortanca sincap da ahşaptan yapmış olduğu evi çabucak bitirivermişti. Küçük kardeşinin evinden daha sağlam olmuş. Fakat çok da güvenli değilmiş.

Ortanca Sincap ahşap evinin yapını bitirdikten sonra ağabeyine ve kardeşine seslenerek “Baksanıza Ahşaptan yaptığım ev nasıl olmuş.” diye sormuş.

Büyük sincap: ” Kardeşim ahşap evini çok güzel yapmışsın. Ama bu ev seni kurt saldırısından koruyamaz. ” deyivermiş.

Ortanca Sincap ” Evimi ceviz ve meşe ağacından yaparak güvenli olmasını sağladım. Bu ev kurdun saldırısında beni korur.” Diyerek büyük sincabın sözlerini dikkate almamış.

Büyük sincap: ” Hatırlarsanız, her zaman en iyisi yapmamız konusunda, annemiz bizi uyarmıştı.” diyerek kardeşini uyarmış.

Küçük ve ortanca Sincap kardeşler evlerini bitirdikten sonra, oyun oynamaya başlamışlar. Büyük Sincap ise evini sert kayalardan yapıyormuş.

Büyük sincabın çok uğraştığını gören iki küçük sincap abisine: ” Bu kadar uğraşmana ne gerek var ki? Sonuçta bir ev yapacaksın.” Demişler.

Kardeşlerinin söylediği olumsuz sözlere kulak vermeyen büyük sincap bir haftanın sonunda evini bitirivermişti.

Aradan kısa bir zaman geçmişti. Aç olan bir kurt sincapların bulunduğu yere gelmişti. Samandan yapılma evi gören Kurt, eve doğru gitmiş. Küçük sincap o anda samandan yaptığı evinde uyuyormuş.

Saman evin yanına gelen kurt kapıyı çalıvermiş: ” Aç şu kapıyı, açmazsan evini parçalarım.” diye seslenmiş.

Küçük sincap, kurdun sesini duyunca önce korkmuş. Sonrada nasıl olsa evime giremez diye düşünerek ” Benim evim çok güvenli. Evime girmen çok zor.” demiş.

Kurt sincabın bu cevabına karşı pençeleriyle evi parçalayıvermiş. Çok korkan küçük sincap, hemen ortanca kardeşinin evine doğru koşuvermiş.

Tahtadan eve koşan küçük kardeş, ortanca kardeşin kapıyı açması ile eve girmiş. Kardeşine ” Kardeşim kurt geliyor kapıyı hemen kapat.” demiş.

Ortanca Sincap, “Kardeşim korkmana gerek yok. Kurt buraya giremez.” demiş gülümseyerek.

Aç kurt küçük sincabın izini sürerek, ortanca sincabın evine kadar giderek seslenmiş. ” Açın şu Kapıyı, açmazsanız evi başınıza yıkarım.” demiş.

Kardeşinin korktuğunu gören ortanca sincap: ” Kurt bize bir şey yapamaz. Çünkü bu ev çok güvenli. ” demiş.

Sincap Ailesi Hikayesi

Kurdun öfkelenmesiyle kulübenin tahtalarını sökmesi üzerine korkan sincap kardeşler. Kurdun içeriye girebileceğini anlayınca, en büyük sincabın evine doğru koşmuşlar.

Küçük kardeşlerinin evine doğru koştuğunu gören büyük sincap kapıyı açarak onları içeriye almış.

Kardeşlerinin korktuğunu gören büyük sincap ” Kurt buraya giremez. Burası oldukça güvenli merak etmeyin.” demiş kardeşlerine.

Çok zaman geçmeden aç kurt o evin kapısına gelerek kapıyı çalmış.

Büyük Sincap ” Sen bu eve giremezsin. Bu ev çok güvenli ve dayanıklıdır.” demiş.

Kurt bütün çabasına rağmen sert kayadan yapılmış evi yıkamamıştı. Bu sefer o eve girmenin başka yollarını aramaya başlamış.

Kurdun bacadan gireceğini tahmin eden büyük sincap, şömineyi yakarak, kurdun bacadan girmesini de engellemişti.

Bu arada bacadan başını sokan Kurdun boğazına duman kaçınca öksürerek ormana doğru kaçmaya başlamış.

Kurdun kaçtığını gören sincap kardeşler sevinerek birbirine sarılıvermişler.

Gel zaman git zaman derken küçük sincaplar ormanda annelerine rastlamışlar. Sincap kardeşler annelerine üzücü olayı anlatmaya başlamışlar.

Küçük ve Ortanca Sincaplar ” Senden özür dileriz anne. Biz senin sözünü dinleseydik, kurdun eline düşmezdik. Bundan sonra yapacağımızın daha iyisini yapacağız.” diyerek annelerine söz vermişler.

Annelerine verdikleri sözden sonra bir daha tembellik yapmayan sincap kardeşler, her zaman işlerini abileri gibi sağlam ve en iyi bir şekilde yapmışlar.

O günden sonra çalışkan bir şekilde davranıp, tembellik yapmayan sincaplar ormanda mutlu bir şekilde yaşamına devam etmişler.

Gökten üç elma düşüvermiş; biri sincap ailesine, biri bu masalı okuyanın başına, biri de bu güzel masaldan ders çıkaranın başına…

Sincap Ailesi Hikayesi Kısa Özeti

Üç sincap kardeşin büyüdükleri ve artık yuvalarından çıkıp doğada yaşamlarını sürdürmesi gerektiğini söyleyen anneleri, onlara “Her ne yaparlarsa yapsınlar kesinlikle en iyisi yapması gerektiğini.” söylemiştir.

Annelerinden ayrılan sincap kardeşler ormana doğru yürümüşler ve sonunda kendilerine ev yapabilecekleri bir yer bulmuşlar. En küçük olan sincap annesinin söylediklerini dikkate almayarak samandan bir ev, ortanca sincap ise keresteden evini yapmış.

Büyük sincabın evlerinin güvenli olmadığını söylemesine rağmen, kardeşleri evlerinin güvenli olduğunu söylemişler.

Büyük sincap kardeş ise annesinin söylediklerini dikkate alarak kendisine kaya taşlarından sağlam bir ev yapmış.

Bir gün aç bir kurt, küçük ve ortanca sincabın yuvasını yıkınca, iki sincap kardeşte büyük sincabın evine sığınırlar. Ama büyük sincabın evini yıkamayan kurt kaçarak oradan uzaklaşır.

Sincaplar annelerinin haklı olduğunu söylerler ve ona söz veriler. Her zaman ne iş yaparlarsa yapsınlar en iyisini yaparak mutlu bir hayat sürerler.

Masal ile ilgili Merak Edilen Sorular.

  • Sincap ailesi hikayesi yazarı kimdir: Bu güzel hikayenin yazarı Nesrin Hazer’dir.
  • Sincap Ailesi Hikayesinin ana fikri nedir: Ne yapılacaksa her zaman en iyisinin yapılması ve söylenenlerin her zaman dikkate alınmasıdır.
  • Sincap ailesi hikayesinin konusu: Acele işin sonu pişmanlıktır, atasözünü dile getiren sincap öyküsü. 3 kardeş sincabın yapmış oldukları evlerin, kurt tarafından saldırıya uğraması.

Başka güzel masal okumak ister misiniz?

Masal Uygulamasını Hemen İndir, Aramıza Katıl!
Download on the App Store Get it on Google Play

Benzer İçerikler

Altın Heybe Masalı, Keloğlan Masalı
Altın Heybe Masalı
Kurt Adam Hikayesi
Kurt Adam Hikayesi
Akıllı Yılan Hikayesi
Akıllı Yılan Hikayesi
Bir Varmış Bir Yokmuş Masalı
Bir Varmış Bir Yokmuş Masalı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masallar Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.